18. augusta 2021

Je jedným z najuznávanejších slovenských trénerov a medzi jeho klientov v kondičnej príprave patrili v minulosti mnohé športové hviezdy. Preslávil sa však až vďaka televíznej šou Extrémne premeny, v rámci ktorej pomáha so stratou hmotnosti ľuďom s obezitou. Maroš Molnár je podľa najnovšieho rebríčka Forbes influencerom s najväčším vplyvom na sociálnych sieťach. A aj keď tak sám seba nevníma, je i biznismen. K vlastnému fitnesscentru čoskoro pribudne nová aplikácia na cvičenie aj doplnky výživy.

Atletika ho naučila systematickej práci a vďaka lyžovaniu vie podľa vlastných slov lepšie čeliť extrémom. Top úroveň sa mu však podarilo vybudovať až o niekoľko rokov neskôr ako profesionálnemu kondičnému trénerovi. Jednou z jeho prvých zverenkýň bola tenistka Daniela Hantuchová.

Pozrite si rebríček top influencerov Slovenska za rok 2021.

„Pri nej som si uvedomil, že toto je to, čo ma napĺňa. Ešte som nemal kompletné vedomosti, no veľa som čítal a využíval tie z vysokej školy, aj z vlastného tréningu. Zistil som, že trénovanie je jediná vec, ktorú dokážem robiť s láskou a že to chcem robiť celý život,“ vysvetľuje v rozhovore pre augustový Forbes Molnár, ktorý je v rebríčku top influencerov 2021 na prvom mieste.

Reklama

Dať do biznisu vzdelanie a kúsok seba

Už vo svojich trénerských začiatkoch sa pri práci snažil využívať iné pomôcky a inovatívne postupy. Spomína, že na neho preto ostatní občas pozerali ako na blázna. „Neskôr som zistil, že mi chýba flexibilita a voľnosť v tom, čo chcem robiť. Chcel som byť pánom svojho času a mať niečo vlastné,“ hovorí. Tak sa začal rodiť prvý podnikateľský plán.

Úplnou náhodou vtedy spolu s manželkou Zuzanou natrafili na priestory v blízkosti Miletičovej ulice, ktoré ich oslovili. „Naša filozofia je, aby každý klient cvičil s trénerom, mal individuálny prístup, mohol konzultovať a cítil sa príjemne. Nechceli sme žiadnu ‚masovku‘, kde sa človek cíti stratený a cvičí hala-bala,“ vysvetľuje.

Maroš Molnár začínal ako športovec, no presadil sa až ako kondičný tréner. Foto: Miro Nôta

Podľa neho si dnes z trénovania robí veľa ľudí čistý biznis bez toho, aby sa tomu naozaj odborne rozumeli, vzdelávali sa a dávali do toho kúsok seba. On sa však na svoju prácu pozerá ako na poslanie. „Aj keď to môže vyznieť pateticky, nepozerám sa na to len ako na biznis. Molfit je náš druhý domov,“ hovorí Molnár. Rozšírenie tohto podnikania o ďalšie zložky nosil v hlave už niekoľko rokov, no na prvom mieste bolo vždy trénovanie.

„Dôkladne si pripravujem tréningy, venujem sa ich zraneniam, problémom, stravovaniu. Všetko sú to zložky, ktoré ovplyvňujú tréningový proces, a preto som vždy túžil vytvoriť aj vlastný proteín a aplikáciu,“ hovorí.

Ďalšie plány

Reálne kontúry tento projekt nabral až počas pandémie, ktorá ho veľmi posunula. Počas prvej vlny sa venoval najmä písaniu knihy a využíval sociálne siete na to, aby zdieľal svoje tréningy ďalej. Neskôr, keď už veľa ľudí cvičilo práve podľa knihy a Instagram a Facebook slúžili Molnárovi najmä na doplnkovú edukáciu, začal pracovať na novej webovej aplikácii (nielen) pre ľudí s obezitou.

„Som totiž detailista a všetky tréningové plány pre ľudí musia byť tip top,“ hovorí Molnár. Foto: Miro Nôta

„Budú tam programy pre ľudí s rôznymi stupňami BMI. Napríklad niekto s BMI 40 si bude môcť zaplatiť program na tri mesiace, aby sa dostal na nižší level, potom pôjde ďalej a ďalej, až sa dostane na vytúženú váhu. Systém je taký istý ako v Extrémnych premenách,“ hovorí Molnár a dodáva, že v najnovšej štvrtej sérii tejto televíznej šou využíva svoju „appku“ na kontrolu účastníkov.

Členovia budú mať možnosť online komunikácie s trénerom, ktorého si sami vyberú. Postupne by tam chceli pridávať aj ďalšie programy, ako napríklad prípravu na maratón či tréning po operácii kolena.

„Stále pracujeme na spustení aplikácie, lebo s ňou ešte nie som úplne spokojný. Som totiž detailista a všetky tréningové plány pre ľudí musia byť tip-top,“ hovorí Molnár, ktorý momentálne opäť natáča Extrémne premeny, a preto sa spustenie aplikácie trochu posunie. Momentálne to plánujú na jeseň tohto roka. Appka by mala stáť dve eurá na deň, ale stále je to otvorené.

Svoje fitnesscentrum otvoril Molnár v roku 2007. Foto: Miro Nôta

Biznis plán ani očakávania Molnár zatiaľ nemá. „Snažím sa to urobiť najlepšie, ako viem a keď sa to bude ľuďom páčiť, tak sa budem tešiť, lebo je potom pravdepodobné, že sa to bude predávať,“ hovorí.

Dôležitá kvalita

Podnikania sa týka aj ďalší z jeho aktuálnych projektov. Spoločne so značkou Yes prinesie na trh vlastný proteín, ktorý začali vyvíjať na jar tohto roka. Najprv sa pohrávali so zložením a testovali jeho vlastnosti, teraz prichádza na rad zabezpečenie jednotlivých zložiek.

„Niektoré sa v požadovanej najvyššej kvalite dajú kúpiť len mimo Slovenska. Chalani budú ešte pracovať na jasnej vizuálnej identite a najneskôr na jeseň bude proteín v predaji,“ hovorí Molnár.

Na tejto značke ho zaujala najmä kvalita, keďže aj v tejto biznisovej sfére je podľa neho veľa ľudí, ktorým na kvalite produktu až tak nezáleží. „Som presvedčený, že chalani z Yes sa venujú veciam, v ktorých sú odborníci. Nejde im primárne o zisk. Záleží im na kvalite a na budovaní vzťahu zákazník – obchodník. Neponúkajú nič, s čím by neboli stotožnení. V tom sme si veľmi podobní a bolo to pre mňa rozhodujúce kritérium,“ hovorí Molnár.

So značkou Yes začal Molnár spolupracovať na jar tohto roka. Foto: archív respondenta

A čo prináša do tohto vzťahu on? Svoje skúsenosti, vedomosti a iný pohľad na vec. „Produkty sám testujem a využívam, tiež ich odporúčam svojim klientom a spätnou väzbou zisťujem ich účinnosť. Viac-menej by som to ako balík nazval fungovanie produktov v praxi,“ dodáva s úsmevom.

Veľký rozhovor s Marošom Molnárom o jeho ceste, zvládaní prekážok a sociálnych sieťach nájdete v augustovom Forbese, ktorý si ešte stále stíhate objednať s poštovným zadarmo.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?