Matúš Špirko je osobný tréner, ktorý pochádza z východoslovenskej dedinky Ľubica. Aktuálne pôsobí ako osobný tréner – alebo „tréner ľudí“, ako sa nazýva jeho firma – v meste Kežmarok. Od ostatných vo fachu ho odlišuje fakt, že preto, aby lepšie pochopil svojich klientov, rozhodol sa sám pribrať 25 kíl a postupne ich zhadzovať úpravou stravy a fyzickou aktivitou. A o tomto období svojho života natočil film s názvom Premena, ktorý sa koncom februára dostane do kín.
27-ročný Matúš toho nemá za sebou málo. Vyštudoval priemyselné inžinierstvo na Technickej univerzite v Košiciach, no v súčasnosti sa naplno venuje klientom z celého Slovenska a aj z iných štátov.
V oblasti trénerstva je Matúš držiteľom certifikátu Tréner kulturistiky, fitness a silového trojboja 1. stupňa, certifikátu PNF- strečingu a momentálne sa už rok vzdeláva na diaľku kvôli certifikácii PN Nutrition Coaching Level 1 z Kanady. Okrem toho je aj autorom dvoch kníh – prvá sa volá ‚Toto nie je diéta, toto je život‘ a druhá, v ktorej popisuje svoje priberanie a následné chudnutie 25 kilogramov, sa nazýva ‚Zmeň svoje telo, zmeníš svoj život‘. Aktuálne píše tretiu knihu o svojom osobnom príbehu a ceste k trénerstvu.
Stav pred premenou. Foto: Archív Matúša Špirka
Napriek tomu, že študoval technické smery na strednej aj vysokej škole, Matúš hovorí, že ho to nikdy veľmi nebavilo. Už pred 14 rokmi uňho vznikla myšlienka stať sa osobným trénerom. Ako dospievajúci chlapec mal zdravotné problémy a skončil v nemocnici. „Zistili mi vyššiu hladinu krvného cukru, mal som zapálené dutiny, silné migrény, kvôli ktorým som si necítil polovicu tela,“ hovorí Matúš pre Forbes. Lekári mu povedali, že jeho stav má súvis aj s jeho stravou. „Ani som sa nečudoval pretože na to, koľko som športoval, bola moja strava veľmi chabá. Jedol som len sladkosti, biele pečivo, pil vodu so sirupom a tekutín celkovo som prijímal veľmi málo,“ priznáva.
Táto udalosť ho naštartovala a rozhodol sa vo svojom živote niečo zmeniť. Začal študovať rôzne poznatky o strave a sám na sebe testoval nové informácie. Ako dodáva, zmeny v stravovaní fungovali a jeho zdravotný stav sa zlepšoval. „Keď som videl, ako mi to pomáha, bol som presvedčený o tom, že to pomôže aj ďalším,“ hovorí.
Pohyb ako životný štýl: Trénerka roka a jej sedem zásad, ako pristupovať k športu
Druhým implulzom, ktorý ho priviedol k trénerstvu, bolo cvičenie s kamarátmi v malej pivničnej posilňovni. „Keď sme ako chalani v puberte začali na sebe pracovať, začal som si o tom študovať. Získal som dôležité informácie o tréningu a takisto ich na sebe otestoval. Kamaráti si odrazu všimli, že mám lepšie výsledky ako oni a začali si odo mňa pýtať rady. Neskôr som už ľuďom tvoril aj stravovacie a tréningové plány,“ hovorí Matúš Špirko.
Zdravé tašky a poháre
Ako osobný tréner dnes klientom ponúka osobnú spoluprácu alebo spoluprácu na diaľku či online kurz chudnutia, ktorý vytvoril v období, kedy sám priberal a následne chudol. „Tam som zachytil konkrétne kroky, ktoré som podstúpil na to, aby som schudol 25 kíl.“
Vymyslel aj takzvanú „zdravú tašku“, ktorá ľuďom presne povie, čo majú a čo nemajú nakupovať na to, aby chudli. Na ekologickú plátenú tašku v podstate napísal zoznam potravín, ktoré by si mali ľudia kupovať, ak chcú prijímať zdravé potraviny.
Aktuálne už pripravuje aj ekologický zdravý pohár, ktorý ľuďom povie, čo a koľko majú piť na to, aby bol ich pitný režim v poriadku.
Matúš doteraz celkovo odtrénoval viac ako 500 klientov. „Najväčšie zmeny na sebe a vo svojom živote vždy zaznamenávajú hlavne klienti, ktorí zhadzujú 10 kíl a viac. V takých prípadoch je na čom pracovať a zlozvykov, ktorých sa pri spolupráci zbavujeme spôsobom budovania nových návykov, je veľa,“ prezrádza Matúš, ktorý sa ako tréner práve na takéto veľké „premeny“ špecializuje.
Diéta pre rok 2050: Aby nás planéta dokázala uživiť, budeme musieť zmeniť spôsob, akým sa stravujeme
A čo bolo impulzom na to, aby sám pribral 25 kíl? „Nápad natočiť film Premena vznikol zhruba pred dvomi rokmi. Keď som sa rozhodol dobrovoľne pribrať, aby som hlbšie pochopil ľudí s nadváhou, tak som im okrem knižnej podoby tohto procesu chcel priniesť aj vizuálnu formu, aby videli, aký negatívny dopad to malo aj na mňa ako trénera a čo všetko to v mojom živote ovplyvnilo. Okrem tej negatívnej stránky je tu však aj tá pozitívna stránka. To je obdobie, kedy sa vraciam do formy, som plný motivácie a chuti do života,“ opisuje.
Ako dodáva, za svoje poslanie považuje učiť ľudí inak žiť. „Žiť kvalitnejší život, lebo si to zaslúžia.“ Film Premena bude mať predpremiéru 28. februára v kežmarskom kine Iskra a neskôr, od 1. marca sa bude premietať v menších lokálnych kinách v mestách ako Poprad, Košice, Trnava, Bratislava a ďalších. Kvôli kratšej minutáži (film má 70 minút) sa totiž nemôže premietať v multiplexoch.
Radikálna zmena
Matúš popisuje, že keď sa rozhodol pribrať, svoje stravovanie zo dňa na deň radikálne zmenil. Začal nakupovať sladkosti, sladené vody ako sladené minerálky, energetické nápoje, džúsy, rôzne polotovary, pochutiny ako zemiakové lupienky či rôzne tyčinky, jedol vyprážané jedlá, dressingy, omáčky s múkou a smotanou a rozmanité múčne jedlá z bielej múky.
„Prvé tri mesiace som mal nonstop kŕče v bruchu, moje telo sa vzpieralo. Bolo mi veľmi zle, a to ovplyvnilo aj kvalitu môjho spánku,“ hovorí. Spal menej a horšie a keď ráno vstal, bol nevyspatý a mal kvôli tomu chuť na sladké. Počas dňa býval unavený a neschopný v práci podávať výkon, mal potrebu dospávať aj 2-3 krát za deň. Dokonca aj jeho firma v tom období začala upadať.
Zmenili sa aj jeho vzťahy s ľuďmi. Ako hovorí, nebol schopný vyžarovať takú energiu ako predtým, nevedel ľuďom odovzdať motiváciu, lebo on mal problém sám so sebou. „Hanbil som sa za seba a keď som šiel do spoločnosti, uvažoval som nad tým, aké oblečenie si oblečiem, aby som bol schopný zakryť svoje veľké brucho. To isté platilo pri stretnutiach s novými klientmi. Pomyslel som si – nebudú mi veriť, keď uvidia, že ja sám som tučný, určite nebudú chcieť takého trénera.“
Jeho veľké brucho ho obmedzovalo v pohybe, nemohol si poriadne zaviazať šnúrky, nemohol klientom ukazovať niektoré cviky. Nemal ani motiváciu sa ísť von prejsť, lebo sa mu o seba šúchali stehná, spálila sa mu koža a pociťoval tak veľkú bolesť.
Jeho celkový zdravotný stav sa natoľko zhoršil, že mal vysoký krvný cholesterol, lekári mu už dokonca odporúčali aj lieky. Cítil aj strach, či tú záťaž zvládnu jeho cievy a srdce, pretože celkom často pociťoval arytmie.
Musíte si priznať si realitu. Pozrieť sa do zrkadla. Uvedomiť si, že môj momentálny životný štýl nefunguje. Keď som bol obézny, nebol som so sebou spokojný a prenášal som to na svoje okolie. Keď som sa dostal do svojej životnej formy, energia zo mňa sršala a ľudia boli šťastní, keď mohli byť v mojej blízkosti.
V období keď Matúš začal chudnúť, si myslel, že ako tréner to zvládne „ľavou zadnou“. Myslel si, že deň, keď začne s chudnutím, bude dňom kedy bez problémov opustí svoje zlozvyky a jednoducho sa vydá tým správnym zdravým smerom. Ale ako hovorí, vôbec to tak nebolo.
Sladených nápojov sa zbavoval ďalšie 3-4 mesiace. Od „sladkej vody“ bol závislý. „Chudnutie mi trvalo celkovo o dva mesiace dlhšie, ako som plánoval. Zakopával som nespočetne veľa krát, hoci som tréner a presne viem, ako mám postupovať,“ priznáva.
Ako ale hovorí, nakoniec sa mu to podarilo a podľa neho to celé bolo najlepšie rozhodnutie, aké mohol urobiť. „Naučil som sa oveľa viac, ako som si myslel. Prišiel som na skutočnosti, ktoré by mi nikdy ani nenapadli. Pochopil som ľudí s nadváhou po fyzickej a psychickej stránke.“
Dnes sa podľa vlastných slov vie oveľa lepšie vcítiť do pocitov svojich klientov, keď mu napríklad povedia, že sa hanbia ísť do fitnes centra, alebo že chcú schudnúť, aby si viac verili. Rozumie im keď mu povedia, že sa cítia zle a majú pocit, že nemajú pevnú vôľu. Chápe ich, keď chcú byť zdravší, lebo nadváha je veľmi obmedzujúca a prináša nielen fyzické, ale aj psychické problémy.
Film Premena zachytáva aj osudy iných ľudí, ktorí sa snažia schudnúť a začať žiť zdravo. Foto: Archív Matúša Špirka
A aké sú Matúšove tipy pre ľudí, ktorí chcú konečne začať meniť svoj život, mať funkčné telo a dobre sa stravovať? Tu sú:
Uvedomiť si, že môj momentálny životný štýl nefunguje, ak mám nadváhu, stres, zdravotné problémy. Preto je teraz ten správny čas niečo zmeniť a začať žiť inak. To znamená začať sa hýbať, inak sa stravovať a inak myslieť.
Vymeniť staré potraviny (tie, ktoré momentálne konzumujete a neprinášajú vám výsledky) za nové potraviny (zdravšie alternatívy, ktoré vám prinesú lepšie výsledky). Ovplyvníte tak svoje domáce prostredie a bude sa vám ľahšie napredovať.
Nie vždy to ide podľa predstáv, ale to je v poriadku. Ani mne to nešlo podľa predstáv a chudol som o dva mesiace dlhšie. Zrútil sa kvôli tomu svet? Nie. Sme ľudia a máme svoje slabosti, na ktorých máme pracovať. Treba prijať tento fakt a pracovať na svojej trpezlivosti. Tá nám prinesie kopec úžitku potom aj v ostatných oblastiach nášho života.
Nájsť si pohybovú aktivitu, ktorá vás baví. Potom je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že to budete dodržiavať. Ak takú aktivitu nepoznáte, začnite skúšať. Verím, že minimálne jednu nájdete.
Obklopovať sa ľuďmi, ktorí vás podporujú a motivujú. Ja som zažil, že ma dokonca známi zhodili. Keď som niečo schudol, prišiel za mnou kamarát a povedal mi, Matúš, mal by si už so sebou niečo robiť. Moja psychika padla, lebo som sa tešil, že som už niečo schudol, ale on ma „dal dole“.
Obrátiť sa na odborníka, ktorý vám ušetrí zbytočne prešľapy a nasmeruje vás na tú správnu a efektívnu cestu.
Viac sa sústrediť na dodržiavanie cesty ako na cieľ samotný. Je dôležitejšie sústrediť sa na dodržanie tréningov a stravy ako na váženie. Ak budete pravidelne dodržiavať stravu a tréningy, telo sa prispôsobí a zmení. Predstavte si maratónskeho bežca. Títo ľudia sú štíhli a a viete prečo ? Pretože behávajú vytrvalostné behy a ich telo sa prispôsobilo. Vaše telo sa tiež prispôsobí zdravému životnému štýlu a bude štíhle, len mu doprajte čas.
Sústreďte sa aj na iné parametre. Urobte si na začiatku fotku, odmerajte si obvody tela, zapíšte si pocity, výkony a porovnávajte všetko, čo sa dá. Nie je to len o váhe.
Čo podľa Matúša Špirka funguje u ľudí najlepšie ako motivácia zmeniť svoj život smerom k aktívnejšiemu pohybu a zmene stravovania? „Musíte si priznať si realitu. Pozrieť sa do zrkadla. Uvedomiť si, že môj momentálny životný štýl nefunguje. Keď som bol obézny, nebol som so sebou spokojný a prenášal som to na svoje okolie. Keď som sa dostal do svojej životnej formy, energia zo mňa sršala a ľudia boli šťastní, keď mohli byť v mojej blízkosti. Je to nepopierateľný fakt a treba si uvedomiť to, že ak budete fit, bude to mať obrovský pozitívny vplyv aj na vaše okolie. Budete schopní ovplyvniť ľudí okolo seba. Inšpirovať ich. Ale nezabudnite, robte to hlavne pre seba,“ uzatvára Matúš.
Hlavné foto: Archív Matúša Špirka