15. júna 2020

Zmes s obsahom ekologického plniva na báze využitia druhotnej suroviny z energetiky pôvodne vyvinuli na výrobu plných kolies pre rôzne druhy transportných systémov v priemysle, jej unikátne vlastnosti umožňujú aplikáciu aj pre bežné autoplášte.

Vedecký tím Fakulty priemyselných technológií Trenčianskej univerzity vytvoril receptúru na výrobu ekologickej kaučukovej zmesi. Na novinku chce získať medzinárodný patent.

Ako informovala hovorkyňa univerzity Lucia Petríková, zmes s obsahom ekologického plniva na báze využitia druhotnej suroviny z energetiky pôvodne vyvinuli na výrobu plných kolies pre rôzne druhy transportných systémov v priemysle. Jej vlastnosti však umožňujú aplikáciu aj pre bežné autoplášte.

Kríza prečistí trhy, hovorí šéf Matadoru Štefan Rosina

Dosahuje nízky valivý odpor a vysokú odrazovú pružnosť pri zachovaní optimálnej tvrdosti. „Vedecký tím prihlásil svoj projekt na získanie medzinárodného patentu a Svetová organizácia duševného vlastníctva (WIPO) k nemu zaslala v týchto dňoch správu a písomný názor s vysoko pozitívnym výsledkom. Dospela k záveru, že všetky nároky vynálezu sú nové, majú vynálezcovskú podstatu a sú priemyselne využiteľné,“ uviedla Petríková s tým, že v súčasnosti sa pripravuje licenčná zmluva na využívanie vynálezu chráneného patentom.

Reklama

Máte už zimné gumy? A viete, odkiaľ? Na trhu dodávateľov rastie Čína

Po jeho udelení sa uskutočnia rokovania s priemyselným partnerom, ktorý už prejavil záujem.

Fakulta v roku 2018 vyhrala súťaž Cena za transfer technológií na Slovensku. Zdroj: tnuni.sk

Univerzita podala žiadosť o patent aj na Slovensku. Zverejnenie medzinárodného aj slovenského patentu očakáva rektor Jozef Habánik tento mesiac. „Univerzity by sa mali orientovať na vytváranie vynálezov využiteľných v reálnej praxi. Ak sa naša univerzita zapíše do medzinárodného diania v automobilovom priemysle, bude to pre nás aj pre Slovensko veľké plus,“ konštatoval rektor.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?