Tam, kde hraničí Staré Mesto s Ružinovom, vniká výnimočná štvrť. Jej dominantou budú vežiaky.
S výškovými budovami na husto vedľa seba sa počíta v okolí Mlynských Nív v bratislavskom Ružinove už roky. Ide totiž o lokalitu, kde sú pozemky znečistené po bombardovaní rafinérie Apollo.
Územný plán tu teda dovoľuje to, čo niekde inde len zriedka. Vznikajúci downtown je tak domovom vežiakov presahujúcich aj 100 metrov. Ako dnes napredujú nové projekty v tejto lokalite?
Pozrite si desiatku najvyšších budov, ktoré pomaly rastú alebo v posledných dvoch rokoch pribudli v spomínanej štvrti.
Eurovea Tower – 168 metrov
So svojimi 168 metrami je Eurovea Tower od developera J&T Real Estate jednoznačne najvyššou budovou na Slovensku.
Celý objekt má 45 poschodí, 389 bytov, 1,4-tisíca parkovacích miest a je súčasťou komplexu Eurovea na nábreží Dunaja.
O byty v prvom mrakodrape na Slovensku je navyše značný záujem. Väčšina z nich je už predaná a tie voľné zatiaľ ani neboli zaradené do ponuky.
S výstavbou pokračovania Eurovei sa začalo ešte v decembri 2019. Dokončená by mala byť budúci rok v júni a podľa Daniela Suchého, hovorcu a PR manažéra J&T Real Estate, práce na nej pokračujú podľa plánu.
Aktuálne je napríklad hotová stropná doska najvyššieho bytového podlažia, montuje sa koruna a postupne sa rozoberá posuvný veterný štít.
Nivy Tower – 125 metrov
Chvíľu si držala titul najvyššej budovy na Slovensku. Reč je o 125-metrovej Nivy Tower, ktorú má v portfóliu HB Reavis, firma najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka.
Projekt v sebe ukrýva viac ako 30-tisíc štvorcových metrov kancelárií, ktoré vznikali v priebehu takmer troch rokov a dokončené boli vo februári 2020.
A hoci o spomínané prvenstvo prišla budova po tom, čo ju predbehla Eurovea Tower, zatiaľ stále platí, že ide u nás o najvyššiu administratívnu budovu.
Vežiak nahradil niekdajšiu autobusovú stanicu v Bratislave spoločne s Nivy Centrom.
Má 29 nadzemných podlaží a nájomníkom ponúka tradičné kancelárie, co-working či nový koncept Qubes. V rámci neho sú priestory určené na krátkodobý nájom pre stredné firmy.
Sky Park Tower – 120 metrov
Projekt pôvodne od Penta Real Estate patrí medzi neprehliadnuteľné dominanty novovznikajúceho bratislavského downtownu.
V štyroch vežiach vysokých takmer 104 metrov prinesie dohromady vyše tisícku bytov.
Kancelárie nájdu zase potenciálni záujemcovia v zrekonštruovanej pamiatke Jurkovičova Tepláreň, ktorá sa nachádza uprostred modernej architektúry od slávneho štúdia Zahy Hadid, a taktiež aj v 120-metrovej budove Sky Park Tower.
Tá je aktuálne vo výstavbe. Najnovšie developerská spoločnosť Jozefa Oravkina Alto Real Estate, ktorá časť projektu prebrala po Oravkinovom odchode z Penty, zverejnila ďalšie vizualizácie tohto vežiaku.
Vizualizácie Sky Park Tower. Zdroj: Alto Real Estate (8 fotografie)
Práce prebiehajú aj na štvrtej obytnej budove. Hrubá stavba by mala byť dokončená do konca roku 2023 a po bytoch v nej je podľa Gabriela Tótha z Katedry komunikácie, ktorá zastupuje Alto Real Estate, veľký dopyt.
Časť z nich sa minula ešte počas prvej fázy predaja v roku 2017, no zvyšok si developer šetril na neskôr. 20 jednotiek bolo tak uvoľnených opäť až tento rok, no tie už majú svojich majiteľov a ďalším 30 dali v Alto Real Estate zelenú do ponuky ešte počas septembra.
Portum Towers – 117 metrov
Svojou „troškou“ do novej tváre bratislavského downtownu prispeje aj projekt Portum Towers od českého developera TopEstates. Ide o jeho premiéru na našom realitnom trhu.
Dve nové veže s výškou 117 metrov a 99 metrov by podľa plánu mali stáť v štvorročnom časovom horizonte. Ich súčasťou bude 518 bytov a taktiež priestory pre komerčné využitie.
Projekt ráta aj s rozľahlým parkom a kvalitným verejným priestorom, s hotelom, wellnessom, fitnescentrom a s dvomi apartmánovými komplexami. Na nižších podlažiach by mala vzniknúť aj galéria.
Budovy sú naplánované ako 36-podlažné a 30-podlažné. Investor má aktuálne v rukách stavebné povolenie, s realizáciou by sa tak malo začať už čoskoro. Výstavba Portum Towers potrvá približne štyri roky.
Prvýkrát bol zámer predstavený ešte v roku 2017, no projekt stagnoval až do príchodu partnera TopEstates v roku 2020. Následne sa však úspešne rozbehli jednotlivé povoľovacie procesy.
Klingerka – 115 metrov a 141 metrov
Na pozemkoch neďaleko od Dunaja, kde bola kedysi Klingerova továreň na spracovanie juty, vyrástla Klingerka. Okoloidúcich zaujme nielen svojou 115-metrovou výškou, ale aj typickou fasádou.
V súčasnosti je Klingerka druhou najvyššou obytnou stavbou u nás.
Prvá etapa rozsiahlejšieho projektu od J&T Real Estate bola dostavaná vlani. V tom čase zároveň išlo o najvyššiu rezidenčnú budovu na Slovensku, no toto prvenstvo prevzala už spomínaná Eurovea Tower.
Ďalšie dve fázy Klingerky bude tvoriť niekoľko budov. Najvyššia z nich je navrhnutá ako 141-metrová administratívna veža s 35 nadzemnými podlažiami. Stáť bude na rohu Košickej a Prístavnej ulice.
Aktuálne investor pripravuje pozemky. Na realizáciu druhej a tretej fázy je totiž nutné najprv asanovať škody a vyčistiť parcely zasiahnuté bombardovaním rafinérie Apollo počas druhej svetovej vojny.
V rámci úvodnej fázy pribudlo v lokalite 380 bytov, z ktorých sú dnes voľné len tri, a taktiež aj 10-tisíc štvorcových metrov administratívnych priestorov.
Do roku 2026 ešte v projekte pribudne 600 bytov, 30-tisíc štvorcových metrov kancelárií, retailové aj gastro prevádzky či materská škôlka.
Ister Tower – 100 metrov
Za Ister Tower stojí eseročka The Galata Group a podľa informácií denníka Nový Čas z októbra 2022 do projektu vstúpil holandský investor Sinan Parlar.
Ten spolupracuje so spoločnosťou FPD podnikateľa Antona Siekela (vydavateľ Nového Času – pozn. red.).
A hoci projekt, podobne ako Portum Towers, chvíľu nenapredoval, v polovici augusta tohto roka sa dočkal platného územného rozhodnutia. Kúsok od Sky Parku tak pribudne 100-metrová veža s 33 podlažiami.
V nej sa bude ukrývať 490 bytov a vzniknú aj štyri tisícky štvorcových metrov pre kancelárie. Zároveň v projekte vyrastú aj dve ďalšie budovy – osempodlažný apartmánový dom a dvanásťpodlažný hotel.
Ister Tower dnes čaká ešte stavebné konanie, no vzhľadom na to, že už má územné rozhodnutie, by nemalo dôjsť k žiadnym komplikáciám. S dokončením sa zatiaľ počíta v roku 2026.
Chalupkova Residence – 75 metrov
Na niekoľko rokov tam bola dočasná autobusová stanica, dnes sa odtiaľ pomáha odídencom z Ukrajiny.
Reč je o pozemku oproti Nivy Centru v portfóliu HB Reavisu, na ktorom by už v roku 2026 mohla stáť ďalšia výšková budova v downtowne.
Chalupkova Residence bude mať 75 metrov a podľa zámeru v nej bude dohromady 322 bytov, z toho 52 apartmánov.
Návrh počíta aj s priestormi pre komerčné využitie, s oddychovou pobytovou zónou so zeleňou a s reštauráciou.
Vežiak je súčasťou rozsiahlejšieho developmentu HB Reavis v lokalite Mlynských Nív. Spoločnosť tam totiž plánuje aj rezidenčnú Novú Bottovu a Polyfunkčnú stavbu Chalupkovu.
Už dnes tam navyše stojí takmer dokončené Nové Apollo, Twin City či Nivy Centrum. Aj tieto projekty má v portfóliu firma najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka.
Discovery Residence – 75 metrov
Projekt od developerskej spoločnosti RMC Properties Slovakia, ktorá patrí Jozefovi Brhelovi, jednému z najbohatších Slovákov podľa Forbesu, navrhol ateliér Pantograph.
Vežiak známy aj ako Discovery Residence meria 75 metrov. V budove sa na prízemí nachádza recepcia, kaviareň a tri prenajímateľné priestory. Na druhom podlaží sú zase kancelárie, zvyšok tvoria byty vo vysokom štandarde.
Rezidencia bola nominovaná na Cenu za architektúru 2022 v kategórii Bytové domy.
The Mill – 69 metrov
Ďalšia veža pre Mlynské Nivy ponúkne do roku 2023 až 25-tisíc štvorcových metrov kancelárií. Ide o čisto administratívny projekt investora Immocap.
Šesťdesiatdeväť metrov vysoký The Mill okrem toho počíta aj s retailom, podzemným parkovaní pre 405 áut a taktiež s úpravou okolia. Pôvodne sa zámer volal BBC VI a za návrhom stojí slovenský ateliér DKLN.
Aktuálne je objekt vo výstavbe.
Metropolis – 63 metrov
Projekt Metropolis tvoria dve budovy, a to 18-podlažná a 16-podlažná. Výška, do ktorej sa rezidencia od developera Mint Group, bude týčiť, predstavuje 63 metrov.
Podobu objektu navrhlo štúdio City Work Architects, vďaka ktorému má jedinečnú architektúru a zrkadlovo otočené budovy tvoria písmeno M.
V súčasnosti je táto zaujímavá rezidencia vo výstavbe a dokončená by mala byť v roku 2024. Chýbať v nej nebude ani retail či občianska vybavenosť.