Firma prvého slovenského miliardára Ivana Chrenka, developerská skupina HB Reavis, má za sebou silné obdobie. A pred sebou veľké plány presahujúce tradičné zlepšovanie najdôležitejších ukazovateľov ziskovosti či prenájmov.
Začnime vlaňajškom, ktorý sa odráža aj v rastovom ohodnotení majetku Ivana Chrenka. Skončil sa druhým najväčším ziskom v histórii firmy a podstatným zvýšením čistej hodnoty jej aktív o 383 miliónov na takmer 1,9 miliardy eur. Súhrnný zisk vlani dosiahol 318 miliónov eur a výrazne kontrastuje s výsledkom v roku 2020. Vtedy sa Chrenkov biznis po prvýkrát (minimálne za dekádu) prepadol do straty.
Vlaňajšia otočka bola kombináciou viacerých faktorov, akými boli napríklad významný progres vo výstavbe vlajkových projektov vo Varšave či v Berlíne, dokončenie ďalších dôležitých projektov ako Nivy v Bratislave či Forest vo Varšave, ale aj získanie povolení pre londýnske projekty. Minulý rok hodnotí skupina ako úspešný aj z pohľadu prenájmov: podarilo sa jej skomercionalizovať spolu 160-tisíc metrov štvorcových pracovných priestorov. Ukázalo sa, že kancelárie ako hlavný produkt skupiny vie prenajímať aj v období neistoty spôsobenej pandémiou. Vlani v marci skompletizovali Forest Campus vo Varšave, v júli londýnsky projekt Bloom. V septembri otvorili po ročnom posune nákupné centrum a autobusovú stanicu Centrum Nivy v Bratislave a v decembri prvý projekt v Nemecku, berlínsky Dstrct. V hlavnom meste Nemecka im už medzičasom pribudol ďalší projekt Ostbahn a uvažuje sa o ďalších nákupoch.
Po nových projektoch sa Chrenkovi ľudia pozerajú aj vo Varšave a hlavne v Londýne, na trhu, ktorý si slovenský developer veľmi obľúbil. Pracuje tu na najväčšom – a najkomplexnejšom – projekte skupiny v centre Londýna nazvanom One Waterloo, ktorého budúca hrubá hodnota je vyčíslená na 2,8 miliardy eur. Západ Chrenka láka pre jeho vyššiu stabilitu, likviditu a tiež lepšiu ekonomickú návratnosť v porovnaní so stredoeurópskymi projektmi.
Chrenkov biznis však nežije len plánmi na výstavbu nových projektov. Dôležité zmeny sa dejú aj vo vnútornej štruktúre firmy. Ako tento rok vysvetľoval CEO skupiny Marian Herman, do konca roka majú v pláne firmu rozdeliť na dve entity: v jednej by ponechali developerské projekty, druhá by zas spravovala už hotové budovy. Má to pomôcť sprehľadniť financovanie skupiny na finančných trhoch, ale i zvýšiť zisky pre HB Reavis.
„Historicky sme budovu postavili, prenajali a po pár rokoch predali. A niekto iný na nej ďalej zarábal. Povedali sme si – a presvedčili o tom aj nášho akcionára (Ivana Chrenka, pozn. red.) – prečo to nezmeniť, je to pre nás ďalšia obrovská príležitosť. Chceme byť kvalitný správca, vybudovať si geograficky diverzifikované a veľké portfólio najkvalitnejších nehnuteľností, ktoré by bola škoda predávať niekomu inému, lebo veríme v ďalší rast ich hodnoty a chceme z toho ťažiť my sami,“ zdôvodnil plánované zmeny v júni tohto roka Herman.
Herman vtedy hovoril aj o ďalšej zmene, ktorá čaká HB Reavis: v Bratislave plánovali v južnej zóne Nových Nív svoj prvý projekt výstavby bytov. No hlavné heslo je „go west“. To sa vraj ostatne týka aj samotného Chrenka, ktorý sa má čoraz viac zdržiavať v Prahe. Tam má tiež usadený svoj investičný vehikel Growws, prostredníctvom ktorého investuje do „nedeveloperských“ aktivít, ako je napríklad slovenský fintech Finax či e-commerce značka Factcool.