1,34 mld. eur
zdravotníctvo, reality, stávkovanie, financie, strojárstvo
Penta Investments
48
1 mld. eur
Majetok Jaroslava Haščáka, ďalšieho miliardára z rebríčka najbohatších Slovákov a jeho dlhoročnej dvojky, prešiel v ostatnom roku do zvereneckého fondu T69, ktorého beneficientmi sú jeho manželka Valeria a dvaja synovia. Kontrolujú tak významný balík skupiny Penta Investments. Pre tento krok sa Haščák rozhodol v období na prelome rokov 2020 a 2021, keď ho zamestnávali hlavne „mimopracovné problémy“ prameniace z obvinenia súvisiaceho so starou kauzou Gorila. Manželka ho v prípade zastupovala ako advokátka.
Odvtedy sa však obvinení zbavil a môže sa opäť viac venovať biznisu. Hoci formálne už v trochu inej pozícii, než na akú bol roky zvyknutý: v čase vrcholiacej kauzy, keď pár týždňov pobudol v rámci vyšetrovania aj za mrežami, odovzdal pozíciu managing partnera skupiny Iainovi Childovi. Spolumajiteľom skupiny však zostal on, respektíve neskôr jeho rodina. Štát sa Haščákovi v septembri za stíhanie a väzbu ospravedlnil a ten sa tak vzdal nároku na odškodné až do takmer 17 miliónov eur za ujmy, ktoré si chcel v opačnom prípade nárokovať.
No aj vlaňajšie výsledky Penty môžu byť pre Haščákovcov príjemným „bolestným“. Skupina sa môže pochváliť rekordným ziskom, v čistom dosiahol 570 miliónov eur. Medziročne poskočil o 325 percent a to nie je bežný jav ani v prostredí dravej Penty. Skupina tiež avizuje, že v najbližšej päťročnici (štartujúcej tento rok) plánuje výrazne investovať – do modernizácie, rozvoja či akvizícií chce dať tri miliardy eur. Okrem výskoku čistého zisku zaznamenala Penta vlani aj 21-percentný nárast EBITDA (zisk firiem skupiny pred zdanením, odpismi a úrokmi) na 513 miliónov eur.
Už tradične Pentu potiahli odnože, ako sú lekárenská sieť Dr. Max, reality, finančné spoločnosti či stávková Fortuna. Aj nemocnice Penty dokázali zlepšiť svoju prevádzku. Začiatkom budúceho roka by k nim mala pribudnúť nová bratislavská Nemocnica Bory, o ktorej sa dlho špekulovalo, že ju Penta bude chcieť predať štátu. Zatiaľ sa to nepotvrdzuje. Čo sa však Pente podarilo predať, je päť stredoslovenských nemocníc. V polovici tohto roka ich posunula Tomášovi Chrenekovi (skupina Agel).
Penta tiež úspešne pokračuje v realitnej oblasti, hoci jej portfólio sa stenčilo po tom, čo jeho časť odpredala bývalému partnerovi Jozefovi Oravkinovi. Penta napríklad minulý mesiac oznámila kúpu 4,5-hektárového pozemku v bratislavskom Novom Meste. A ešte začiatkom roka uzavrela veľký obchod s firmou HB Reavis, ktorá jej predala pozemky na južnom brehu Dunaja.
Čoho sa skupina, naopak, zbavila? Predala 51 percent v stratovej poľskej obchodnej sieti Empik, ktorú vlastnila desať rokov. Tento segment biznisu už nepovažuje za kľúčový. Podobne sa v uplynulých rokoch zbavovala aj ďalších firiem, ktoré sa nezmestili medzi hlavné smery rozvoja (medzi nimi napríklad producenta mäsových výrobkov Mecom či českého výrobcu lietadiel Aero Vodochody).
A nakoniec treba, samozrejme, spomenúť Slovalco, ktoré – dôvodiac vysokými cenami energií a slabou podporou štátu – zavrelo produkciu primárneho hliníka. V žiarskom podniku je Penta popri nórskom Hydre minoritným akcionárom (44,7 percenta), no produkčná stopka moderného závodu môže mrzieť aj ju. V rokoch 2019 a 2020 síce firma spadla do straty, no v ostatných rokoch uplynulej desaťročnice produkovala zisky v desiatkach miliónov. Náplasťou pre akcionárov bude tohtoročný očakávaný mimoriadny zisk zhruba 160 miliónov eur z predaja nevyužitej energie.