24. októbra 2019

Najvýkonnejším CEO sveta sa stal Jensen Huang zo spoločnosti NVIDIA. V top desiatke rebríčka od Harvard Business Review sa umiestnili aj šéfovia Adobe, Marstercard či Microsoftu.

Na okraji San Jose sa v roku 1993 dala dokopy trojica mladých inžinierov elektrotechniky, aby rozbehli spoločnosť, ktorá bude vyrábať revolučné čipy. Ich cieľom bolo zabezpečiť rýchlejšiu a realistickejšiu grafiku vo videohrách. Nikto vtedy ešte netušil, že Chris Malachowsky, Curtis Priem a súčasný šéf Nvidie Jensen Huang definujú budúci vývoj počítačov. Ich technológia budovania čipov sa totiž ukázala ako kľúčová vo vývoji umelej inteligencie.

Nový rebríček odhalil, kto sú najvplyvnejší tech ľudia v Británii. Na vrchných priečkach je Slovák

Čipy od Nvidie si dnes do svojich dátových centier zabezpečujú technologické giganty ako Google, Microsoft, Facebook a Amazon a spoločnosť má na starosti napríklad aj výkon pre zobrazenie virtuálnej reality v špeciálnych okuliaroch, ktoré na trhu predávajú firmy HTC a Facebook. Ako vysvetľuje Harvard Business Review (HBR) v rebríčku najvýkonnejších CEOs, akcie firmy stúpli od konca roka 2015 do 2018 14–násobne, a aj vďaka tomu sa stal šéf Nvidie Jensen Huang jednotkou na zozname HBR.

Huang je imigrantom z Taiwanu a absolventom elektrotechniky na univerzite Oregon State a Stanforde. Na stoličke CEO sedí od roku 1993, keď firmu spoluzaložil a dnes vlastní 3,6 percenta jej akcií. Aj keď na prvom mieste v rebríčku HBR sa Huang umiestnil po prvýkrát, nie je v ňom úplným nováčikom. V minulom roku bol druhý po Pablovi Islovi zo španielskeho maloobchodného reťazca Inditex, ktorý sa tento rok presunul z pozície CEO na predsedu predstavenstva.

Kto sú najbohatší Američania? Do rebríčka sa po rozvode dostala aj MacKenzie Bezos

56-ročný Huang je na 28. mieste v rebríčku Forbes inovatívnych lídrov a na 168. pozícii v zozname najbohatších Američanov. Aj vďaka nemu sa NVIDIA stala dominantnou v oblasti počítačových čipov a rozšírila sa aj do oblastí dizajnu čipov pre dátové centrá či autonómne autá.

„Premýšľam o firme, ako by to bola živá bytosť,“ povedal Huang pre Forbes v roku 2017. „Firemná kultúra je genetický kód alebo operačný systém spoločnosti. Ak je niečo, čo som sa za tie roky o budovaní a riadení firiem naučil, potom to, že kultúra je jednou z najdôležitejších vecí.“

Metodológia

Hodnotenie Harvard Business Review sa nezakladá len na finančných ukazovateľoch, ale magazín tiež berie do úvahy environmentálne, sociálne a vládne ratingy. Pri zostavovaní sa pozerali na spoločnosti spomedzi S&P Global 1200, indexu, ktorý odráža 70 % svetového akciového trhu a zahŕňa firmy zo Severnej Ameriky, Európy, Ázie, Latinskej Ameriky a Austrálie. Reflektovali výnosy akcionárov, aj zmeny v trhovej kapitalizácii. Pri hodnotení nefinančných ukazovateľov spolupracovali so spoločnosťou Sustainalytics, ktorá je lídrom v oblasti environmentálnych, sociálnych a vládnych výskumov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk