13. decembra 2019

V roku 2019 sa ženy po celom svete chytili šance. Dostali sa do čela vlád, firiem, filantropických organizácií aj médií. Neradno sa s týmito dámami zahrávať.  

Minulý rok v decembri sa americká líderka demokratov Nancy Pelosi stretla s prezidentom Trumpom v oválnej pracovni, aby prebrali koniec vlády. Počas 15-minútovej výmeny názorov Pelosi jasne potvrdila, že sa nevzdá. „Pán prezident,“ povedala, „prosím, nepodceňujte silu, ktorú som vniesla na toto stretnutie.“

Rebríček: 10 najlepšie platených hudobníkov roku 2019.
Dokopy zarobili viac ako miliardu

O rok neskôr Pelosi dokázala, že nie je dobré sa s ňou zahrávať. Okrem vnútropolitických úspechov zosnovala aj štvrtý impeachment (ústavná žaloba) v histórii Spojených štátov. To všetko ju „vystrelilo“ na tretie miesto rebríčka najmocnejších žien sveta. „Nezahrávajte sa so mnou,“ povedala Pelosi jednému z reportérov, ktorý naznačil, že impeachment započala z osobných dôvodov.

Avšak to by mohla povedať ktorákoľvek žena z celej stovky najmocnejších. Rebríčku amerického magazínu Forbes deviatykrát kraľuje nemecká kancelárka Angela Merkelová. Svoje miesto vďaka boju so súkromnými nahrávacími spoločnosťami obsadila aj hudobníčka Taylor Swift (71. miesto). Desať miest pred ňou sa napríklad umiestnila aj jej spevácka kolegyňa Rihanna, na 66. mieste sa pre zmenu umiestnila Beyoncé.

Reklama

Medzi nováčikmi sa nachádza aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá obsadila 80. miesto. Americký Forbes ju zaradil medzi vplyvné ženy nielen na základe víťazstva v prezidentských voľbách, ale aj kvôli jej inauguračnému prísľubu zlepšiť justičný systém a bojovať proti korupcii.

Rebríček uzatvára aktivistika Greta Thunberg, ktorá bojuje proti klimatickým zmenám burcovaním mládeže po celom svete. Okrem mnohých ocenení, ktoré za posledné mesiace získala, magazín vyzdvihuje jej schopnosť zmobilizovať milióny ľudí po celom svete, ktorí sa zapojili do jej protestu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk