17. decembra 2018

V poslednom období orientujú firmy svoje marketingové aktivity skôr okolo ľudí populárnych na sociálnych sieťach ako okolo známych mien zo sveta šoubiznisu či športu. Podľa zahraničnej marketingovej agentúry Mediakix sa celosvetovo minulý rok minuli takmer 4 miliardy dolárov na influencer marketing, odhaduje sa, že do roku 2020 by sa výdavky na tento typ reklamy mali viac ako zdvojnásobiť. Vedia totiž, že sa im to oplatí, pretože až 42 % ľudí dôveruje odporúčaniam influencerov.

Z prieskumu slovenského trhu je známe, že každý druhý Slovák, ktorý má profil na niektorej zo sociálnych sietí, sleduje aspoň jedného influencera alebo celebritu. A práve títo sledovaní ľudia vo zvýšenej miere podporujú followerov v skúšaní nových produktov.

Výsledky prieskumu hovoria, že takmer polovica ľudí na svete sa pri kúpe rozhoduje aj na základe odporúčaní influencerov, u nás sa pri nakupovaní nechá ovplyvniť 16 % Slovákov. Predávajúci si to uvedomujú, a tak narastá počet firiem, ktoré do takéhoto typu marketingu investujú čoraz viac. Veď len v roku 2018 začali Slováci sledovať na Instagrame päťkrát viac celebrít oproti vlaňajšku.

Toto sú slovenskí influenceri, ktorých u nás nepoznáme.
Zaujímaví sú pre zahraničné firmy

Ako si však vybrať toho správneho influencera pre svoju značku? V rámci slovenského trhu priniesla odpoveď na túto otázku štúdiu nazvaná Influence Power Index, za ktorou stojí agentúra GroupM. Výsledky ukázali, že Slovákov dokážu výraznejšie ovplyvniť najmä menej známe mená.

Reklama

K tejto trojici pociťujú ich fanúšikovia najvyššiu mieru sociálnej blízkosti, preto sú ochotní im v odporúčaniach najviac veriť. Bližšie zistenia v rámci merania influence funnel ukázali, že toto skóre je podpriemerné u tradičných celebrít, ale nadpriemerné u online influencerov. Je to najmä preto, že k celebritám si nevieme vytvoriť intímnejší vzťah, napriek tomu, že ich môžeme považovať za expertov vo svojom odbore.

Presláviť sa dá aj inkognito.
Zomri či Demotivácia majú tisícky fanúšikov

Keďže komunikácia online influencerov je spontánnejšia a mnohokrát aj osobnejšia, ich vnímaná sociálna blízkosť je oveľa vyššia. V konečnom dôsledku to spôsobuje, že ich odporúčania si berieme viac k srdcu.

Konečné Influence Power Index skóre tvorí okrem influence funnelu aj celebritný status (znalosť influencera alebo celebrity) a vnímané atribúty. Kto je teda najväčšou celebritou/influencerom podľa tohto komplexného rankingu?

Rebríček TOP 10 je tvorený aj televíznymi celebritami, ale aj čisto online influencermi. Tradičné celebrity ako Adela, Kveta Horváthová alebo Pyco ťahá v rebríčku nahor nielen ich všeobecná znalosť, ale aj nekonfliktné, nekontroverzné vnímanie naprieč všetkými atribútmi.

Agentúra GroupM zastrešuje najväčšiu skupinu mediálnych agentúr na slovenskom a globálnom trhu. Ako súčasť WPP sa špecializuje na dáta, technológie a insight potrebné pre marketingovú komunikáciu a mediálne plánovanie. Pod GroupM patria mediálne agentúry Wavemaker, Mediacom a Mindshare, ktoré na téme influencer marketingu spolupracujú so značkami ako Beiersdorf, Slovak Telekom, Volkswagen, Procter and Gamble, F&F alebo Unilever.

Metodológia

Na základe dopytovania viac ako 8000 respondentov reprezentatívnych na slovenskú online populáciu vznikol ranking 150 slovenských influencerov a celebrít založený na technike dopytovania CAWI, pri ktorej respondenti vypĺňajú elektronický dotazník. Štúdia IPI vyhodnocuje nielen znalosť, a teda potenciálny zásah, obľúbenosť alebo prepojenie na značku, ale aj takzvaný influence funnel, čo je meranie toho, nakoľko dokáže influencer ovplyvniť svojich followerov.

Hlavné foto: Michala Grešková  dorotagreta.com/Kristína Botlová