9. marca 2020

Uvažovali ste niekedy o tom, že by ste sa presťahovali do inej európskej krajiny? Prípadne si tento plán nechávate na dôchodok? Dobre si to zvážte, pretože nadpolovičná väčšina z rebríčka 15 najdrahších krajín sveta sa nachádza práve v Európe. Poukazuje na to najnovšia štúdia, ktorú vydal Ceoworld Magazine.

Ako referenčná hodnota na určenie najdrahších krajín poslúžilo notoricky drahé americké mesto New York. Pri vytváraní zoznamu krajín, kde je život najdrahší, sa prihliadalo na päť hlavných ukazovateľov: životné náklady, ceny nájmov, ceny potravín, dostupnosť stravovania v reštauráciách a na kúpnu silu tamojšieho obyvateľstva.

A výsledok? Štúdia označila za najdrahší štát sveta Švajčiarsko, ktorého index životných nákladov dosiahol hodnotu 122,4, najviac zo všetkých skúmaných krajín.  

Rebríček: Toto je 10 najzaujímavejších mestských štvrtí sveta.
Na špicu sa dostala časť Lisabonu

V prvej pätici sa ocitli aj ďalšie tri európske krajiny: Nórsko, Island a Dánsko. Na zoznam 15 krajín sveta, kde sa žije najdrahšie, sa dostalo tiež Luxembursko, Francúzsko či Holandsko. 

Celkovo štúdia posudzovala 132 krajín sveta a americký magazín Forbes na jej základe priniesol rebríček 30 krajín, ktoré sú medzi tými najdrahšími na svete. Európske štáty pritom dominujú aj ďalším priečkam rebríčka. Napríklad v tesnom závese za Holandskom sa umiestnilo Belgicko.

Medzi 20. a 30. priečkou sa nachádzajú napríklad Rakúsko, Fínsko, Švédsko, Malta, Taliansko a Nemecko. Zo štúdie vyplýva, že z 30 najdrahších krajín sveta sa polovica nachádza v Európe.

Slovensko v rebríčku obsadilo 65. miesto a jeho index životných nákladov dosiahol hodnotu 44,46 bodu. Česká republika skončila na 61. mieste. 

Dajte výpoveď a odsťahujte sa.
Pozrite si 10 krajín, kde sa vám oplatí žiť

Táto štúdia zhromažďovala a porovnávala údaje z viacerých už existujúcich ekonomických analýz, ale rovnako brala do úvahy aj spotrebiteľské ceny a priemer indexov životných nákladov. Jej cieľom bolo posúdiť širokú škálu cien vo viacerých oblastiach vrátane nákladov na dopravu, oblečenie, ubytovanie, internet, verejné služby, potraviny, taxíky či na stravovanie v podnikoch.  

Na druhej strane spektra je Pakistan, ktorý sa stal svetovo najdostupnejšou krajinou, uvádza Ceoworld Magazine. Za ním nasledujú Afganistan, India, Sýria, Uzbekistan, Kirgizsko a Tunisko.

Prispievateľka Cecilia Rodriguez píše pre Forbes.com o cestovaní. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk