7. februára 2020

Priznajte si to. Občas vám napadne, že dáte v práci výpoveď, vyberiete svoje úspory a všetko hodíte za hlavu. Odsťahujete sa do raja s azúrovo modrým morom a bielymi plážami alebo do historického vidieckeho domu vo Francúzsku. No a prečo nie? Tento sen sa môže stať realitou.  

Agentúra International Living vydala svoj každoročný Annual Global Retirement Index. Pod týmto názvom sa skrýva zoznam štátov, kde môžete vzhľadom na náklady potrebné na život v danej krajine čo najlepšie stráviť dôchodok. Tento zoznam však nie je iba pre tých, ktorí sa k dôchodkovému veku blížia. Je pre všetkých z nás, ktorí chcú žiť v inej krajine a platiť za všetko nie príliš veľa.

Cestovanie bez ďalších turistov?
Pozrite si 9 destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť v roku 2020

International Living zostavuje rebríček nielen na základe nákladov, ale hodnotí aj ďalších 12 kritérií, medzi ktorými sú napríklad úroveň zdravotnej starostlivosti či klíma. Minulý rok sa tento zoznam rozrástol o novú kategóriu: príležitosti. To zahŕňa napríklad dostupnosť internetového pripojenia alebo mieru podpory malého podnikania od miestnych samospráv.

Tu je desiatka krajín, kam sa vám oplatí presťahovať a nebudete musieť ani zrušiť svoje členstvo na Netflixe:

1. Portugalsko

Portugalsko je známe pokojným a pomalým životom, milými a prívetivými obyvateľmi a zdravotnou starostlivosťou na dobrej úrovni. Navyše, na pomery európskeho kontinentu má asi najlepšie celoročné počasie.

International Living odporúča na život mestečko Mafra asi 35 kilometrov severozápadne od Lisabonu neďaleko svetoznámej surferskej oblasti Ericeira. Mafra sa okrem množstva kaviarní a barov môže pochváliť rozsiahlym komplexom paláca a kláštora s kostolom.

Dobre sa vám však bude žiť všade, v hlavnom meste, blízko pláže i v odľahlých horských oblastiach. Navyše, Portugalsko je po Bulharsku druhou najlacnejšou krajinou pre život v Európe.

Ericeira, portugalsko, európa
Známa plážová oblasť Ericeira v Portugalsku. Foto: Unsplash

2. Panama

Panama sa na zoznam International Living dostala nielen kvôli prívetivej klíme, ktorú neohrozujú žiadne hurikány, čo často trápi Severnú a Strednú Ameriku. Panama má lacnú zdravotnú starostlivosť v dobrej kvalite, bez problémov sa tam dohovoríte po anglicky a ďalšou jej prednosťou je aj dobré internetové pripojenie. Taktiež môžeme spomenúť spojenie s množstvom medzinárodných leteckých spoločností.

Panamská vláda je navyše stabilná a podporuje podnikanie. Okrem toho, cudzinci tam nemusia zdaňovať príjmy pochádzajúce zo zahraničia. Náklady na život sú v Paname nízke. Kaderník vás vyjde v prepočte na menej ako päť eur a za rovnakú sumu si dáte menu v reštaurácii ešte aj s nápojom a dezertom.

Pokiaľ by ste si chceli kúpiť nehnuteľnosť, štvorizbový rodinný dom vás vyjde na necelých 120-tisíc eur. Panamská vláda však dáva na nákup nehnuteľností aj daňové úľavy, a to až na 20 rokov.

Park Omar, Panama, Amerika
Panama je ďalším útočiskom, kde sa oplatí žiť. Na fotografii je Park Omar. Foto: Unsplash

3. Kostarika

Tretie miesto v rebríčku patrí krajine, ktorá je vhodná pre všetkých milovníkov outdooru. Typickými aktivitami, ktoré sa tam dajú robiť, sú rybárčenie, golf, jazda na bicykli, surfovanie, potápanie, horolezectvo alebo cvičenie jogy. Horúce a slnečné počasie zásobuje tržnice čerstvým lokálnym ovocím a zeleninou.

To prináša aj ďalšie výhody. Ľudia, ktorí sa na Kostariku presťahovali, si pochvaľujú štíhlejšie postavy, ktoré získali vďaka zmene životného štýlu. Dlhotrvajúca a stabilná demokracia v tejto krajine už oddávna láka expatov zo všetkých kútov sveta.

Pokiaľ ide o životné náklady, tak tie sú zhruba o pätinu nižšie ako v Paname.

kostarika
Kostarika má nielen príjemnú klímu, ale aj nízke náklady na život. Foto: Unsplash

4. Mexiko

Ľudia si Mexiko často spájajú s dovolenkou na pláži. Typické je to najmä pre Američanov, ktorí to majú do tejto doslova na skok. Mexiko však ponúka aj bohaté kultúrne vyžitie s dlhoročnou tradíciou, ktorou dýchajú pestrofarebné uličky plné divadiel, galérií či pouličných umelcov.

International Living odporúča predovšetkým oblasť okolo riviéry Maya, čo je pás pobrežia s bielym pieskom na juh od Cancúnu. Populárna je najmä oblasť Playa del Carmen, ktorá v poslednom období láka digitálnych nomádov. Tí sa zdržia na jednu-dve sezóny a potom opäť zdvihnú kotvy.

Playa del Carmen, Mexico
Digitálni nomádi milujú mexickú plážovú oblasť Playa del Carmen. Foto: Unsplash

5. Kolumbia

V Južnej Amerike ešte chvíľu zostaneme. Kolumbia sa v novom tisícročí doslova stala rajom pre expatov zo všetkých kútov sveta. Čím to je spôsobené? Je cenovo dostupná, pričom sa vyznačuje kvalitnou zdravotnou starostlivosťou, vrúcnymi obyvateľmi a, v neposlednom rade, aj nízkymi nákladmi na život.

Najobľúbenejšou oblasťou je mesto Medellín, ktoré je síce druhou najväčšou aglomeráciou hneď po Bogote s rozvinutým priemyslom, ale na druhej strane je aj plné divadiel a reštaurácií a jeho okolie ponúka nádhernú prírodu.

Ďalšou oblasťou je takzvaný kávový trojuholník medzi mestami Pereira, Armenia a Manizales, ktoré obklopujú hory. Navyše, náklady na život sú tam omnoho nižšie než vo veľkomestách. Určite vás poteší  aj informácia, že tamojšie pivo Club Colombia sa predáva v prepočte za menej než 0,30 eura za pol litra.

Medellín, Kolumbia
Medellín ponúka návštevníkom štandard veľkomesta s výhodami menších miest. Foto: Unsplash

6. Ekvádor

Čistota, priateľskí obyvatelia, služby na skvelej úrovni a moderné mestá ako Quito alebo Cuenca. To všetko vynieslo túto juhoamerickú krajinu na šieste miesto rebríčka destinácií najvhodnejších pre život na dôchodku. Ekvádor taktiež ponúka útočisko ako pre milovníkov mora a pláži rozpálených od horúceho slnka, tak aj pre nadšencov chladného horského vzduchu.

Ekvádor, Južná Amerika
Ekvádor je ďalšou skvelou lokalitou v Južnej Amerike. Foto: Unsplash

7. Malajzia

Malajzia je plná prekvapení, na čo v posledných rokoch prichádza aj čoraz viac ľudí z Európy. Ide o bývalú britskú kolóniu, preto je oficiálnym jazykom krajiny angličtina. Náklady na život sú omnoho nižšie než u nás, zdravotná starostlivosť je na skvelej úrovni. Okrem to ide o perfektný východiskový bod pre objavovanie zvyšku Ázie, ako napríklad Thajska, Bali, Kambodže alebo Vietnamu.

International Living odporúča najmä oblasť Penang, ktorá hýri kultúrou, umením, históriou, ale tiež aj džungľou a plážami.

jaskynný komplex Batu, Malajzia
Malajzia je plná prekvapení. Na fotografii je jaskynný komplex Batu. Foto: Unsplash

8. Španielsko

Do Španielska sa dnes letecky dostanete už za niekoľko desiatok eur. Španielske kráľovstvo patrí k najobľúbenejším európskym krajinám, a to nielen počas leta. Je to, samozrejme, vďaka priaznivému počasiu, rozvinutým službám a nízkym životným nákladom.

Na tom poslednom sa podieľa aj veľká potravinová samostatnosť, ktorá tlačí ceny potravín nadol. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie má Španielsko aj jeden z najlepších zdravotníckych systémov na svete. Poznáte napríklad mestečko Jerez na juhu krajiny? Podľa International Living vás chytí za srdce.

Jerez de la Frontera, Cádiz, Španielsko
Španielske mestečko Jerez de la Frontera neďaleko Cádizu. Foto: Unsplash

9. Francúzsko

Predstavte si leto na Francúzskej riviére, jeseň vo viniciach, zimu na zjazdovkách a jar v Paríži. K tomu ešte čerstvé croissanty, výborný syr a pohár chladeného vína Chablis. Francúzsko má proste všetko: krásnu krajinu, dobré jedlo a pulzujúcu kultúru.

Navyše je finančne prístupnejšie, než si myslíme. Život vo dvojici vo Francúzsku (určite však nehovoríme o Paríži) vyjde zhruba na 1800 eur mesačne, pričom v tejto sume je započítaná aj zdravotná starostlivosť. Ešte pred sťahovaním stojí za to naštudovať si, či vám mesto alebo štát náhodou nedá niečo na život. Napríklad fáma o umelcoch, ktorí živoria v uliciach, v Paríži rozhodne neplatí. Mesto im vypláca mesačnú rentu. Takže si na dôchodok pribaľte aj gitaru.

St. Tropez, Francúzsko
Na fotografii je St. Tropez na juhu Francúzska. Foto: Unsplash

10. Vietnam

Veľké, moderné a progresívne mestá, historické pamiatky, ľudoprázdne pláže a nádherné hory. Vietnam je však zároveň jednou z najstabilnejších a najsilnejších ekonomík v Ázii, vďaka čomu majú miestna zdravotná starostlivosť alebo doprava výbornú úroveň.

Pokiaľ ide o mesačný rozpočet, vo veľkých mestách si vystačíte zhruba s 1500 dolármi a v menších mestách a na vidieku sa vám náklady znížia minimálne o tretinu.

vietnam, juhovýchodná ázia
Vietnam je vhodnou destináciou, kde stráviť dôchodok v juhovýchodnej Ázii. Foto: Unsplash

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk