18. mája 2018

Na tohoročnom zozname najmocnejších ľudí sveta figuruje 75 mien. Jedno na každých 100 miliónov ľudí na svete.

Až 35 z nich funguje na poste CEO. Väčšinou ide o Američanov, nasleduje niekoľko Aziatov a jeden Európan a Afričan. Predstavíme vám 10 vrcholových manažérov, ktorí riadia podniky v spoločnej hodnote 5 biliónov dolárov, čo sa približne rovná japonskému HDP (táto krajina je treťou najväčšou ekonomikou na svete).

Diktátori, podnikatelia aj pápež: Toto sú najmocnejší ľudia na planéte

Začiatok zoznamu patrí najbohatšiemu človeku na svete Jeffovi Bezosovi (zakladateľ a CEO Amazonu). V čase zverejnenia tohto článku mal na konte 133 miliárd dolárov. Jeho internetový gigant si v auguste kúpil reťazec supermarketov Whole Food a začal tiež otvárať kamenné kníhkupectvá. Amazon má hodnotu 780 miliárd dolárov a cena jeho akcií vzrástla za posledný rok o 70%.

Títo muži patria medzi najmocnejších CEO sveta. Zľava: Warren Buffett, Jeff Bezos a Jamie Dimon. Foto: SITA/AP

Ďalším CEO na zozname top 10 najmocnejších ľudí sveta je Larry Page, generálny riaditeľ spoločnosti Alphabet. Okrem najväčšieho vyhľadávača na svete rodák z Michiganu investoval do autonómneho lietajúceho taxi Kitty Hawk, ktorý svoje vozidlá nedávno testoval na Novom Zélande.

Reklama

Najmocnejší vo Washingtone? Digitálny Trumpov zať

Mark Zuckerberg klesol na zozname top 10 hlavne kvôli škandálu s Cambridge Analytica. V marci sa zistilo, že Facebook zdieľal údaje o užívateľoch s politickou konzultačnou firmou. Hoci akcie spoločnosti prudko klesli, Zuckerbergovo svedectvo v Kongrese utíšilo akcionárov – v ten deň sa cena akcií zvýšila o 4,5%. Druhý najslávnejší človek, ktorý odišiel z Harvardu, pritom vedie spoločnosť s hodnotou viac ako pol bilióna dolárov.

Warren Buffett nedávno odišiel z predstavenstva Kraft Heinz, no 87-ročný podnikateľ rozhodne nespomaľuje s firmou Berkshire Hathaway, ktorú získal v roku 1963. V máji Buffett oznámil, že spoločnosť kúpila 75 miliónov akcií spoločnosti Apple a zvýšila tak svoj podiel v technologickom gigante na takmer 5%.

Najmocnejšia osoba na Wall Street, Jamie Dimon, patrí na 19. miesto v celkovom zozname mocných ľudí. Generálny riaditeľ JP Morgan, najväčšej banky na svete, ktorá má viac ako 2 bilióny dolárov spravovaných aktív, nedávno oznámil, že zostane na jej čele „približne ďalších päť rokov“.

Na zozname figuruje aj najsilnejší neamerický biznis líder Jack Ma, šéf Alibaby, jednej z najväčších e-commerce stránok na svete. Ma si popri biznise našiel čas najnovšie aj na herectvo a chopil sa hlavnej úlohy v krátkom čínskom kung-fu filme Gong shou dao.

Ako CEO spoločnosti Walmart, najväčšieho súkromného zamestnávateľa na svete, má pod sebou Doug McMillon 2,3 milióna pracovníkov (približne rovnaký počet má čínska armáda). Rodák z Arkansasu oznámil svetu aj zmeny identity firmy: v nasledujúcich rokoch plánuje otvoriť menej supermarketov a zamerať sa viac na e-commerce a in-store technológie.

Pod vedením Tima Cooka sa spoločnosť Apple, ktorá je najcennejšia na svete, trpezlivo šplhá k biliónovej valuácii. Cook sa nedávno vyjadroval k veľmi pomaly sa rozbiehajúcemu predaju iPhone X, ktorý firma uviedla na trh v novembri 2017 a stojí 999 dolárov. Cook tvrdí, že ide o „najinovatívnejší produkt na trhu“.

Elon Musk, jeden z najväčších technologických revolucionárov našej doby, mal (tradične) perný rok. Vo februári jeho spoločnosť SpaceX úspešne vypustila do vesmíru najsilnejšiu raketu na svete. Musk využil túto príležitosť, aby ukázal svoje marketingové zručnosti, a tak raketa Falcon Heavy vypustila na obežnú dráhu Zeme Muskovu červenú Teslu Roadster. Nie všetko v jeho svete je však také ružové. V máji to Musk prehnal, keď odmietol odpovedať na „nudné a otravné otázky“ analytikov k tržbám Tesly.

Poslednou osobou tohto zoznamu je najbohatší muž Ázie – Ma Huateng. Známy ako Pony Ma, zakladateľ internetovej obchodnej spoločnosti Tencent viedol tento rok svoju firmu k takmer 60-percentnému akciovému vzletu, a to najmä vďaka príjmom zo sociálnych sietí a online hier.

Hlavná foto: Číslom jedna je Jeff Bezos. Foto: SITA/AP

Redaktor Igor Bosilkovski píše pre Forbes.com o najmocnejších a najbohatších ľuďoch sveta.