26. júla 2018

Alexandra Raffay a Oľga Bartalská. Dve trénerky, ktoré v druhom ročníku súťaže Fitleader 2018 organizovanom portálom cvicte.sk získali najvyššie ocenenia, vám prezradia, ako sa napríklad dopracovať k funkčnému telu. Prečítajte si sedem základných rád, ktoré vám môžu pomôcť posunúť sa bližšie k zdravému a vitálnemu ja. 

1. Ako sa motivovať? Postavte sa a choďte niečo robiť.

Neviete sa „dokopať“ k aktivite, ale cítite, že pohyb by vám prospel? Niekedy pomôže motivácia, skupinka kamarátov či tréneri, ktorí vás v krízových situáciách potiahnu a povzbudia.

Kamaráti z Fitkids radia: chcete mať aktívne deti? Hýbať sa musíte aj vy

Ale podstatné bude vždy aj tak len jedno: „Netreba priveľa premýšľať, ale opýtať sa sám seba: chcem to? Ak áno, tak to treba rovno spraviť. Motivácia môže fungovať tiež, ale základ je naozaj sa postaviť a ísť niečo robiť,“ hovorí Oľga Bartalská.

Zľava: trénerky Alexandra Raffay a Oľga Bartalská.
Motivácia môže fungovať, ale základ je postaviť sa a ísť vykonávať nejakú aktivitu. Zľava: Alexandra Raffay a Oľga Bartalská. Foto: Marek Velček

2. Keď behajú všetci, nemusíte aj vy.

Vyberte si šport, ktorý vám vyhovuje, ktorý baví vás. Nemusíte sa napríklad úplne bezhlavo púšťať do aktivít, ktoré sú práve populárne. Z pohybu musíte mať predovšetkým radosť.

„Keď vás baví kolobežka, tak sa kolobežkujte. Keď vám vyhovuje beh, tak behajte. A buďte inšpiráciou. Keď chcete niečo vo vašom živote zmeniť, aj v rodine, začnite od seba. A keď si neviete rady, vyhľadajte nás trénerov. To je celé,“ hovorí Alexandra Raffay.

3. Šport ani zďaleka nie je (len) o chudnutí.

Áno, je skvelé mať pekné telo bez zbytočných kíl navyše. Naše telá sú však rôzne a tréning a pravidelný pohyb nám majú primárne pomôcť dosiahnuť to, čo tréneri nazývajú „funkčné telo“.

Šport, disciplína, či zdravá strava? Buďte lepší vďaka knihám od športovcov

Čo to znamená? Telo a svaly by mali dokázať zvládať všetky bežné činnosti dňa, či už doma, v práci alebo aj pri športe. Môžete byť síce „nabúchaný“ svalovec, ale ak nevyjdete pár poschodí bez zadýchania či bolesti, pri behu vás predbehne aj 6-ročné dieťa od susedov alebo vás náhodou stará mama poprosí pomôcť v záhrade a vy zistíte, že „starká“ vydrží viac ako vy, máte dôkaz, že vaše dokonalé telo z posilňovne vám pri bežných činnostiach nijako nepomáha.

„Ako individuálna trénerka sa snažím pripraviť svojich klientov „do sveta“. Aby nadobudli funkčné telo a zvládli rôzne cvičenia, aby vedeli, ako sa správne hýbať. Aby si telo nezničili, čo sa často deje. Chudnutie je len vedľajší efekt pravidelného cvičenia,“ dodáva Alexandra Raffay.

Oľga Bartalská získala v súťaži Fitleader 2018 prvé miesto v kategórii skupinový tréner.
Oľga Bartalská získala v súťaži Fitleader 2018 prvé miesto v kategórii skupinový tréner. Trénuje ľudí už takmer dve desaťročia. Vyskúšať si s ňou môžete Zumbu Fitness, DeepWork, BodyArt a HIIT. Foto: Marek Velček

4. Nechajte auto doma a choďte pešo.

Pravidelný pohyb nemusí hneď znamenať, že budete každý druhý deň tráviť tri hodiny vo fitness centre. Stačí sa zbaviť lenivosti a napríklad začať chodiť pešo. „Tam, kam môžem ísť pešo, idem pešo,“ hovorí Oľga Bartalská. Ešte viac vám v tomto predsavzatí pomôže, ak máte napríklad psíka (ale len kvôli tomu si ho určite nekupujte).

5. Každý môže byť fit, ale chce to čas. Nevzdávajte sa.

Nenechajte sa odradiť, keď napríklad začínate s behom a všetci naokolo vás predbiehajú (dokonca aj ten zavalitý sused, ktorý na prvý pohľad nevyjde ani po schodoch). Alebo keď na joge nezvládnete asány tak, ako to dokonalé štíhle dievča pred vami.

Neprepínajte sily. Sústreďte sa na seba. Tréner vám poradí so správnou technikou aj intenzitou. Počúvajte svoje telo a buďte vytrvalý. „Vaše telo sa tam dostane, len musíte trénovať. Všetko chce čas,“ hovorí Oľga Bartalská.

Alexandra Raffay získala v súťaži Fitleader 2018 prvé miesto v kategórii individuálny tréner.
Alexandra Raffay získala v súťaži Fitleader 2018 prvé miesto v kategórii individuálny tréner. Vo Fit&Gym v Ivanke pri Dunaji vedie kondičné a funkčné tréningy, kruhové tréningy, cvičenia TRX group a Hooping Fit. Foto: Marek Velček

6. Starajte sa o seba.

Individuálnych trénerov vyhľadávajú často ľudia až vtedy, keď už sami cítia, že je s nimi niečo veľmi zlé. Ako hovorí Alexandra Raffay, títo ľudia majú zničené telá, ochabnuté svaly. Individuálny tréner musí v prvom rade zistiť, ako na tom konkrétny klient je a následne to „napraviť“.

„To, čo majú ľudia skrátené, musíme natiahnuť, to, čo je ochabnuté, musíme posilniť.“ Všetko sa individuálne prispôsobuje klientovi – tomu, ako a koľko pracuje, či zažíva stresy, ako je, ako spí… Ak je aktívny pohyb súčasťou vášho života dlhodobo, do takýchto „zlých“ stavov vôbec nikdy nedopracujete.

7. Buďte vzorom pre vaše deti.

„Odmalička som športovala. Keď som mala dva a pol roka, postavili ma na lyže. Som šťastná, že ma rodičia a starí rodičia vychovali k láske k športu a pohybu. Bohužiaľ, dnešné deti sa často nevedia hýbať,“ hovorí Alexandra Raffay. Problém podľa nej začína u rodičov, lebo ak deti nevidia pozitívny vzor v mame či otcovi, športovať nebudú ani ony.

Keď teda chcete, aby vaše deti netrpeli nadváhou, rady sa hýbali a boli aktívne, musíte byť pre nich vzorom. „Je to prosba k všetkým rodičom: musíme sa začať hýbať, musíme jesť zdravo, aby to robili aj naše deti. Vy ste ten príklad. Vaše dieťa to vidí a podľa toho sa bude správať.“