13. septembra 2021

Čína sa rozhodla silno zakročiť proti hráčskej závislosti mladistvých, ktorú úrady považujú za problém. Koncom leta preto v krajine opäť sprísnili pravidlá stanovujúce, kedy a koľko sa môžu hrať videohry neplnoletí hráči a tiež koľko môžu utratiť za nákup v hráčskych aplikáciách. Nové regulácie sa dotknú aj najväčšej slovenskej hernej firmy Pixel Federation.

Tá len v januári tohto roka ohlásila vstup na obrovský čínsky trh so svojím aktuálne najúspešnejším herným titulom Diggy’s Adventure. Rozhodnutie čínskych úradov spôsobí, že v Pixeli budú musieť zasiahnuť do softvéru hry určenej na tamojší trh a zrejme ju tam preto i na istý čas stiahnuť z ponuky.

„Každá takáto zmena zo strany regulátorov si vyžaduje úpravu na aplikácii aj serverovom kóde a niekedy dajú také krátke lehoty na realizáciu, že je nutné stiahnuť hru dočasne z trhu. To nás, pravdepodobne, čaká teraz, keď regulátor výrazne sprísnil podmienky, za ktorých sa mladiství môžu hrať, a na realizáciu dal 11 kalendárnych dní,“ hovorí producent Diggy’s Adventure v Pixel Federation Filip Polášek.

Filip Polášek, producent Diggy’s Adventure v Pixel Federation. Foto: Youtube Pixel Federation

Zatiaľ posledná úprava pravidiel umožňuje neplnoletým hrať sa len jednu hodinu v piatok, sobotu a nedeľu, plus počas sviatkov. Dokonca majú určený čas, kedy si môžu zasadnúť k videohrám – medzi ôsmou a deviatou hodinou večer. Celkovo sa môžu hrať iba tri hodiny týždenne.

Čakanie na nový rok

Pre Pixel Federation čínsky trh zatiaľ nie je zásadný. „Stále ho vnímame len ako príležitosť, preto sme tam ešte nespustili plnohodnotnú akvizičnú kampaň. Časté zmeny zo strany regulátora nám skomplikovali implementáciu niektorých dôležitých zmien. Výsledky sú preto momentálne nepodstatné. Sústredíme sa na budúcoročný Čínsky nový rok (1. februára 2022), po ňom budeme vedieť povedať, či to bolo úspešné ťaženie,“ komentuje Polášek doterajšie výsledky Pixelu na čínskom trhu.

Reklama

Slovenskému hernému štúdiu sa doteraz darilo rásť aj bez tejto ázijskej veľmoci. Za vlaňajšok zaznamenali obrat 47,6 milióna eur a EBITDA (hrubý zisk pred zdanením, odpismi a úrokmi) 11 miliónov eur. O 45 percent z obratu sa postala práve hra Diggy’s Adventure. Na tento rok plánujú zvýšiť obrat na 53 miliónov eur.

Lákavý trh, prísne pravidlá

Obmedzenie herného času nie je v Číne novinkou. Dva roky staré pravidlá nariaďovali, že ľudia mladší ako 18 rokov môžu hrať videohry 1,5 hodiny denne a tri hodiny počas sviatkov. To sa teraz sprísňuje.

Tamojšie médiá tiež koncom minulého týždňa informovali, že úrady budú spomaľovať udeľovanie povolení na uvádzanie nových hier na trh. Aj to by malo skomplikovať prístup mladých k populárnym videohrám.

Čínsky trh je svojou ľudnatosťou a rastúcou životnou úrovňou pre herné spoločnosti veľmi lákavý. Zároveň sa však herné firmy – vrátane domácich obrov, ako sú Tencent či NetEase – musia vedieť vyrovnávať so zásahmi úradov do svojho fungovania. Na rok 2021 odhadla analytická spoločnosť Newzoo veľkosť čínskeho trhu s videohrami v prepočte na takmer 39 miliárd eur, čo ho zaraďuje na prvé miesto na svete.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?