15. marca 2021

Ľudia, ktorých globálna kríza zavrela doma či obrala o iné druhy offline zábavy, sa viac hrajú a sú ochotní za to platiť. Z rastúceho záujmu o videohry ťaží aj bratislavská firma Pixel Federation, vedená a spoluvlastnená Šimonom Šickom. Vlani sa obratom priblížila k 50 miliónom eur. 

„Covid priniesol celému hernému priemyslu pozitívny boost. My sme neboli výnimkou,“ hovorí jej šéf Šimon Šicko. Vlaňajšok tak ukončili s obratom na úrovni vyše 47,5 milióna eur, pričom ich EBITDA (zisk pred zdanením, odpismi a úrokmi) vyskočil až na 11 miliónov. Ide o výrazné posuny, obrat im medziročne stúpol o 49 percent a ziskový ukazovateľ o 125 percent.

Šicko ešte vo vlaňajšom rozhovore pre Forbes hovoril, že za rok 2020 sa chcú priblížiť k 50 miliónom v obrate a do konca roka 2022 sa dostať na 100-miliónovú métu.

Novinka aj pre ženy

K vlaňajšiemu rastu prispelo, že sa Pixelu podarilo dobre rozbehnúť najnovší produkt TrainStation 2. Ide o nasledovníka úspešnej hry s vláčikmi, s ktorou Pixel kedysi prerazil. Spolu s Diggy’s Adventure patril TrainStation 2 k ťahúňom firmy, už v roku uvedenia sa predajmi dostal na druhé miesto, kedy predbehol hru Seaport.

Tento rok by podľa Šicka mohol preskočiť aj Diggy’s. Puzzle a logická hra Diggy’s Adventure je doteraz najúspešnejším počinom Pixel Federation. Ambíciou firmy je byť lídrom vo svete hier, v ktorých hráč manažuje dopravu.

Reklama
TrainStation2 znamená pre Pixel Federation dobre rozbehnutý vlak. Ilustrácia: Pixel Federation

„Zároveň sme rozbehli R&D department, ktorý nám má pomôcť pri rýchlejšom a kvalitnejšom hľadaní nových veľkých príležitostí,“ avizuje Šicko.

Na tento rok chystajú pokračovanie Diggy’s Adventure 2, na trhu sa objaví pod názvom Puzzle Adventure na konci prvého štvrťroka na Google Play a v septembri pre Apple zariadenia. Pripravujú tiež letné uvedenie Seaport 2 či úvodnú verziu (minimal viable product) novej tycoon hry pre ženské publikum.

Viac ľudí a nová pobočka

Pixel zamestnáva zhruba 230 ľudí a vďaka veľkým plánom teraz majú otvorených skoro 20 nových pozícií. „Aj v tom nám nahráva kríza. Na tieto miesta nám prišlo 300 životopisov, vidíme masívny záujem,“ hovorí šéf firmy.

Po pandémii sa tiež chcú vrátiť k plánu otvoriť pobočku v Českej republike alebo v inej okolitej krajine, kde budú vedieť lepšie pritiahnuť talentovaných ľudí.

Pixel prešiel koncom roka 2018 manažérskym buyoutom, v rámci ktorého vyplatil dvoch akcionárov, investora Martina Blaškoviča a bývalého spoluzakladateľa Filipa Fischera. Odchod stál 15 miliónov eur, tretinu uhradili z vlastných zdrojov.

V polovici vlaňajška im z pôvodnej 10-miliónovej pôžičky zostávalo splatiť ešte polovicu, rátali s tým v prvej polovici roka 2021. Šicko teraz hovorí, že sa im podarilo celú pôžičku splatiť už koncom vlaňajška. To im dáva priestor na financovanie ďalšieho rozvoja.

Väčšinu, 61 percent, vlastnia rovným dielom Šicko a ďalší spoluzakladateľ aktívny vo firme Marián Fridrich. Ďalších 38 percent má finančný investor Peter Lukeš a jednopercentný podiel drží prostredníctvom ďalšej firmy aj právnik Peter Bartošík.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?