16. mája 2019

Vidieť zvuk či počuť farbu. Aj to je možné v jednej z reklám, ktoré zaujali marketérov minulý mesiac. Výber tých najlepších i menej vydarených aprílových a májových kampaní vám prinášame v spolupráci s Asociáciou digitálnych marketingových agentúr. Reklamy tentokrát hodnotili Kornélia Pazderková, Social media Ideamaker v agentúre Zaraguza, a Art director v agentúre Hype Katarína Krchňáková, pričom obe zaujala kampaň, ktorá má mladým priblížiť obdobie holokaustu. 

Výber Kornélie Pazderkovej

Eva.stories

Eva.stories je kampaň, ktorá prináša príbeh z obdobia holokaustu bližšie ako kedykoľvek predtým. Agentúra Leo Burnett Israel vytvorila instagramový profil trinásťročného židovského dievčatka. Evin account má dnes už okolo 1,6 milióna followerov. Ukazuje jej život cez detské sny, rodinu a lásku – až po deportáciu do Osvienčimu. Našu históriu by sme si mali neustále pripomínať a to najmä v období, keď sú ľudia schopní poprieť holokaust…

Coca-Cola: Try not to hear this

Tento vizuál sa zahráva s našimi zmyslami a práve v tom spočíva jeho výnimočnosť. Makrofotografia a provokujúci headline „try not to hear this“ spôsobujú, že si každý v hlave automaticky prehrá legendárny zvuk spojený s otváraním fľaše či príjemné šumenie bubliniek čerstvej koly. Vidieť zvuk či počuť farbu – tento jav sa nazýva synestéza a postihuje určité percento populácie. No a kreatívci, ktorí dokážu preniesť niečo podobné do reklamy – tak pred nimi klobúk dole.

Zdroj foto: brandinginasia.com

Ktoré reklamy upútali marketérov?
Bodovali slovenská príroda aj (ne)zmyselný hlavolam

Fail:

Potraviny Kraj

Mám pocit, že tieto vojny medzi obchodnými reťazcami sú už naozaj „prepálené“ a nikoho nezaujímajú. Možno tak zadávateľov. Príde mi to ako zbytočné plytvanie energiou a odvádzanie pozornosti zákazníka od atribútov, ktoré by ho mohli skutočne zaujímať. Je to spôsobené asi aj tým, že podobných „kampaní“ bolo v poslednom čase viac, a preto mi táto nepríde ničím špeciálna.

View this post on Instagram

Bez komentára…

A post shared by Kraj potravín (@kraj_potravin) on

Výber Kataríny Krchňákovej

VÚB Banka: Dorka bags

Sympatická kampaň postavená na aktuálnej svetovej téme odpadu, ktorý nás zahlcuje a my nevieme čo s ním. VÚB Banka prišla s pekným riešením recyklovania svojich reklamných nosičov a je skvelé, že aktívne zapojila ženy a matky z krízových centier. Krásny príklad ako dať veciam druhú šancu, a pritom pomôcť ľuďom, ktorí sú vytláčaní na okraj spoločnosti.

Založila projekt Instaraňajky. Učí podnikateľov a blogerov,
ako byť doma vo svete sociálnych sietí

Eva.stories

Profil eva.stories, ktorý má pár dní od založenia obrovský ohlas, odhaľuje denník 13- ročnej Evy žijúcej v období nemeckej okupácie. Autentickým spôsobom nám ukazuje ako ona a jej blízki prežívajú najťažšie obdobie života, od prvej návštevy nacistov u nich doma až po transport do poľského Auschwitzu. Kampaň je vytvorená tak, aby bola zrozumiteľná pre dnešnú mladú generáciu, a má nám pripomínať, aby sme nezabúdali na všetky obete holokaustu a udalosti, ktoré sa stali skutočne len nedávno.

View this post on Instagram

Eva.Stories Official Trailer

A post shared by Eva (@eva.stories) on

Fail:

Politické kampane: voľby do Európskeho parlamentu

Sklamaním, ale nie prekvapením, sú takmer všetky politické kampane k voľbám do Európskeho parlamentu. Politický marketing sa na prezidentskej a parlamentnej úrovni začína robiť aj u nás zaujímavo a pútavo, ale okrem PS/Spolu to pri eurovoľbách tak nevyzerá. Bilbordom chýba message, nápad a pekné prevedenie. V uliciach tak máme smutnú galériu slovenskej politickej reklamy. Verím, že v budúcnosti sa budú v politike robiť zaujímavé a pozitívne kampane, akou bola prednedávnom úspešná prezidentská kampaň.

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA)  je združenie profesionálnych agentúr, ktoré pôsobia v oblasti digitálneho marketingu. Jej úlohou je najmä rozvoj digitálneho marketingu na Slovensku.

Hlavné foto: reprodukcia YouTube

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk