20. augusta 2020

Nad tisíc eur mesačne v čistom sa v priemere zarába iba v hlavnom meste a v Malackách. Analýza portálu Platy.sk ukazuje, aký je reálny príjem v jednotlivých regiónoch. Najlepšie je na tom už tradične Bratislavský kraj. 

Priemerná čistá mzda zamestnancov na Slovensku je vo väčšine regiónov menej ako tisíc eur. Podľa dát portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia Profesie, je výnimkou iba okolie Bratislavy. Tam totiž zarobia pracovníci v priemere 1 614 eur v hrubom. Najbližšie k tejto hranici majú zamestnanci z Košického a Trnavského kraja.

Platy vo firme nemusia byť tajomstvom.
Ako to funguje, keď sa odtajnia?

Naopak, najnižší čistý priemerný príjem majú zamestnanci z prešovského regiónu. Ich mzda očistená od daní a odvodov predstavuje 770 eur.

Priemerná čistá mzda po krajoch

Bratislavský kraj: 1 202 eur

Reklama

Košický kraj: 915 eur

Trnavský kraj: 914 eur

Trenčiansky kraj: 876 eur

Nitriansky kraj: 870 eur

Žilinský kraj: 857 eur

Banskobystrický kraj: 832 eur

Prešovský kraj: 770 eur

Ak sa pozrieme na dáta podľa miest, tak čistý zárobok nad tisíc eur v priemere mávajú iba obyvatelia dvoch miest. Okrem Bratislavy ešte v Malackách. Na ďalších priečkach sa umiestnila Trnava, Senec a Košice.

Odložte si polovicu výplaty na horšie časy. Skúste tieto 3 tipy

Najlepšie priemerné platy sú vo vrcholovom manažmente. Priemerná hrubá mzda tu predstavuje až 3 138 eur, teda 2 271 eur v čistom. Ak z hodnotenia vylúčime riadiace pozície, tak najlepšie mzdy majú ľudia pracujúci v IT, no čistá priemerná mzda tu je takmer o tisíc eur nižšia ako vo vrcholovom manažmente.

Na opačnom konci rebríčka skončili pomocné práce. Priemerný hrubý plat tu predstavuje 718 eur. To znamená, že zamestnanci si v tomto odvetví zarobia v priemere 574 eur v čistom.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?