29. mája 2018

Žiť len z polovice príjmu. Nemožné? Nie. Zastrašujúce? Áno. Ako to dokážeme? So železnou vôľou, odhodlaním a prinesením veľkých obetí. Pridajte k tomu ešte čestnosť a ste na správnej ceste. Jednoduché, že?

Všetky žarty bokom. Prvým a zároveň zrejmým krokom je zníženie výdavkov. To dokážete tak, že sa pozriete na to, koľko peňazí míňate.

5 dobrých rád, ako ušetriť. Je načase prejsť si účty

Ale ešte predtým sa poďme pozrieť na to, prečo by si niekto vôbec chcel šetriť polovicu svojej výplaty.

Pre každý prípad

Vzhľadom na nedávne ekonomické problémy je rozumné odkladať si polovicu príjmu. A keď nedokážete ušetriť presnú polovicu, tak by ste sa k tomu číslu mali aspoň priblížiť.

Aké víno kupovať a piť toto leto? A ako ušetriť vďaka trendom

Koniec koncov nikdy neviete, kedy budete musieť čeliť problémom, akými sú výpoveď v práci, choroba alebo pokazené auto. Mnohí ľudia sú od bankrotu vzdialení len jednu výplatu. Je jedno či ste slobodní alebo vydaté/ženatí. Otázkou zostáva: Dokážete žiť za menej, aby ste ušetrili?

Ako to urobiť

Ak ste vydaté/ženatí, vyberte si jeden príjem, z ktorého budete žiť alebo ušetrite polovicu z ich kombinácie. Ak ste slobodní, ušetrite polovicu svojej výplaty. Ako na to?

1. Sledujte svoje výdavky za 30 dní. O tomto období premýšľajte ako o skúmaní vašich výdavkových vzorcov. Tak ako pri každej diéte sa pred začatím musíte pozrieť na svoje stravovacie návyky a rozhodnúť sa, čo treba zmeniť, aby ste dosiahli svoje ciele. Rovnaký koncept možno použiť tiež na zlepšenie finančnej situácie. Každý týždeň si preto kontroluje útraty a urobte si zoznam nevyhnutných nákupov, ale i tých spontánnych. Tak získate prehľad o tom, kam presne idú vaše peniaze.

2. Skúste „diétu“ bez utrácania. Počas nasledujúcich 30 dní sa pokúste platiť len za to, čo je pre váš život nevyhnutné. Nastupuje železná vôľa. Dokážete sa obmedziť len na veci, ktoré potrebujete? Zlomí vás každodenná káva, týždenné happy hours v baroch alebo nákupné horúčky? Ak uspejete, váš bankový účet sa vám poďakuje.

3. Automatizujte svoje úspory. Po tom, čo ste sledovali svoje výdavky a obmedzili ich len na tie najdôležitejšie veci, ste teraz pripravení na ďalší krok. Otvorte si účet v banke a nastavte sumu, ktorá vám naň každý mesiac odíde. V ideálnom prípade by peniaze, ktoré sa majú ušetriť, mali putovať okamžite na tento účet a nezostávať na tom, z ktorého žijete.

Vyhnite sa prekážkam

Domácnosť. Čo takto nové reproduktory do obývačky alebo zástenu do jedálne? Môžete si dovoliť, aby sa niektoré výdavky spojené s domom znížili? Predtým, než vytiahnete peniaze, aby ste zaplatili za niečo nové do domácnosti premyslite si, či je to absolútne nevyhnutné.

Auto. Pozrite sa na výdavky týkajúce sa vášho auta. Patrí sem benzín, poistenie i údržba. Tieto náklady môžete skúsiť znížiť napríklad tak, že sa spýtate na vernostné programy na čerpacích staniciach. Rovnako môžete zavolať i do svojej poisťovne a opýtať sa na lacnejšiu alternatívu poistného.

Deti. Milujete ich, no musíte ich zabaviť. To znamená chodenie do reštaurácií, náhodné nakupovanie hračiek, platenie za školské výlety. Chápete. Deti sú drahé. Ak chcete uspieť, tak by ste im mali povedať o nových výdavkových plánoch. Zahrňte ich do plánovania a urobte si z toho rodinnú činnosť. Takto môžete svoje deti naučiť, akú hodnotu majú peniaze, zatiaľ čo vám oni pomôžu dosiahnuť vaše ciele svedomitejším uvažovaním nad svojimi (finančnými) požiadavkami.

Výsledok

Ak to zvládnete, pocit z výsledku je skvelý. Požiadať rodinu, aby ušetrila polovicu svojho príjmu, je ako požiadať väčšinu ľudí, aby si odrezali svoju ľavú ruku. Myslia len na to, akú obeť budú musieť priniesť. No nakoniec práve to vám šetrí peniaze a udržiava vás nad vodou v prípade, že sa ten najhorší možný scenár stane skutočnosťou.

Prispievateľka Ginger Dean píše pre Forbes.com o osobných financiách.