9. februára 2021

Ak patríte do klubu fanúšikov podcastov a zaujímate sa o témy psychológie a sebarozvoja, inšpirujte sa našimi tipmi. Záujem zo strany poslucháčov stúpa a niektorí si bez svojho obľúbeného audia už takmer nevieme predstaviť deň. Veľkosť globálneho trhu s podcastmi bola v predminulom roku na úrovni 9,28 miliárd dolárov a očakáva sa, že v období 2020 – 2027 porastie tento „priemysel“ každoročne o 27,5 percent.

Hidden Brain – čo ovplyvňuje naše rozhodnutia?

Podcast, ktorý odštartovala americká rozhlasová stanica NPR skúma nevedomé vzorce, ktoré riadia ľudské správanie, ovplyvňujú rozhodnutia a smerujú naše vzťahy. Moderátor Shankar Vedantam sa viac ako 25 rokov venuje spoločenským vedám a ľudskému správaniu, a tak ku každej téme medzi ktoré patrí napríklad utrpenie, láskavosť, úspech, peniaze, prináša vlastný zaujímavý náhľad. Zároveň kladie hosťom zvedavé, no ľahko pochopiteľné otázky.

Autor pred 10 rokmi napísal knihu s rovnomenným názvom a značku „Hidden Brain“ osamostatnil od NPR. Tento rok mu vyjde ďalšia kniha Useful Delusions: The Power and Paradox of the Self-Deceiving Brain.

Vedantam je skvelým rozprávačom a jeho podcast zaujme najmä tých ľudí, ktorí chcú ísť viac do hĺbky a túžia lepšie porozumieť tomu, prečo robíme to, čo robíme. Jedinou nevýhodou môže byť pre niektorých poslucháčov fakt, že podcast momentálne nie je dostupný na platforme Spotify.

Mindvalley Podcast – rozhovory s vizionármi

Ak sa zaujímate o témy osobného rastu, o ľudskú myseľ, vzťahy, zdravie a výkon, tento podcast môže byť veľmi užitočný. Sprevádza ním Vishen Lakhiani, bývalý inžinier zo Silicon Valley so sľubne sa rozvíjajúcou kariérou v IT, ktorého však neustály stres priviedol na pokraj vyhorenia.

Reklama

Po tom, čo skúsil meditáciu a neskôr ju začal študovať, opustil svet technológií a hlbšie sa ponoril do ľudského vývoja a myslenia. Výsledkom je jeho firma Mindvalley, ktorej súčasťou je aj spomínaný podcast.

Lahiani v rámci neho prináša rozhovory so zaujímavými vizionármi a expertmi zdieľajúcimi svoje názory aj tipy v oblastiach duchovného a mentálneho ratu. Neviete ako prekonať strach? Chcete nájsť kľúč k budovaniu zmysluplných vzťahov alebo sa dozvedieť, ako dosiahnuť svoje ciele rýchlejšie? Vypočujte si tento podcast.

The Daily Meditation Podcast – zvládnite stres s meditáciou

Trochu netradičný, ale o to zaujímavejší. Vďaka každodennej vedenej meditácii, ktorú prináša, budete žiť šťastnejší a zdravší život, dosiahnete väčší pokoj a budete mať lepší spánok. Aspoň tak tvrdia jeho tvorcovia. Zaručiť to nemôžeme, no rozhodne vám ho odporúčame. Okrem upokojujúceho hlasu Mary Meckley, ktorá podcastom sprevádza, môžu upútať aj rôzne štýly a techniky meditácií s cieľom zvládnuť stres, lepšie sa sústrediť, či nájsť väčšiu jasnosť v nejasnom svete.

Meditácia prináša množstvo benefitov. Foto: Unsplash/AmeliA Bartlett

Diely sa venujú napríklad sile nastavenia mysle, „sebaprijímaniu“, lepšiemu spánku, pozitívnym myšlienkam, sústredeniu sa na to, na čom nám záleží a podobne. Z veľkého množstva si teda viete vybrať to, čo vám vyhovuje a na čo sa chcete zamerať. Prečo to skúsiť?

Okrem toho, že meditácia znižuje stres, pomáha pri úzkostiach, zlepšuje pamäť a prináša množstvo iných benefitoch, neuškodí občas sa zastaviť a zamerať pozornosť na seba.

Trained – rozhovory z dielne značky Nike

 

Podcast z dielne spoločnosti Nike je síce určený primárne ľuďom, ktorí sú aktívni a zaujímajú sa o pohyb, no vďaka rozhovorom so zaujímavými športovcami a odborníkmi dokáže osloviť aj širšiu cieľovú skupinu. Spoločne s nimi sa moderátor podcastu a výkonný riaditeľ spoločnosti Nike Ryan Flaherty snažia poslucháčom priblížiť päť oblastí: „mindset“, teda nastavenie mysle, pohyb, výživu, spánok a regeneráciu. Práve tie sú podľa Flahertyho kľúčom k tomu, ako svetoví športovci lámu rekordy. Nám ostatným zase pomôžu ostať zdravými, šťastnými a silnými.

Balanc – pracovné návyky či duševná hygiena

Na záver ešte pár zaujímavých tipov od našich susedov. Prvým z nich je podcast rádia Wave Balanc, ktorý sa venuje sebarozvoju, prospešnému životnému štýlu aj dôležitosti medziľudských vzťahov. Hosťami sú psychológovia, terapeuti a kouči, s ktorými sa autor zhovára o zdravých pracovných návykoch, duševnej hygiene, zvládaní stresu a ďalších dôležitých témach. Každý diel má približne 20 minút, no obsah rozhovorov býva zaujímavý natoľko, že by sa dali pokojne počúvať aj dlhšie.

V rámci podcastov rádia Wave môže byť zaujímavá aj nová séria s názvom Sádlo o spoločenskom tlaku na ženský vzhľad, podcast Diagnóza F, nielen o duševných chorobách so psychológmi či psychoterapeutmi, alebo podcastová séria Terapie, o ktorej sme písali tu.

My a mýty – „vyvracači“ mýtov o vzťahoch

Psychoterapeut Honza Vojtko si do štúdia českého denníka N, ktorý podcast produkuje, pozýva psychologické špičky, aby poslucháčom vyvrátili tie najčastejšie mýty vo vzťahoch. Každý diel začína Vojtkovou vlastnou skúsenosťou z práce s klientmi, na ktorú plynulo nadväzuje rozhovor so zaujímavým odborníkom na témy ako sú monogamia, online zoznamovanie, ezoterika a podobne.

Dozviete sa napríklad, že terapia môže pomôcť rozchodu, že dieťa nie je lepidlo vzťahu, alebo že smutné detstvo nemusí znamenať smutnú dospelosť. A ktorým zažitým stereotypom ste doteraz verili vy?

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?