31. mája 2018

Viete, koľko peňazí zarobí váš najlepší priateľ? A čo váš brat? Skúste sa zamyslieť nad tým, koľko ľudí vo vašom živote skutočne pozná výšku vášho zárobku.

Ide o to, že hovoriť o peniazoch je trápne. Oprava: Rozprávať sa o platoch je trápne. Ľudia sa kvôli tomu cítia trápne. Rada sa s ostatnými podelím o to, aké vysoké je moje nájomné. Niekedy sa dokonca rada pochválim výhodnou cenou svetra, ktorý mi ľudia pochvália. Možno nevidíte nič zlé na tom, ak kolegom prezradíte cenu za letenky alebo lístky na koncert.

Platu dohodou odzvonilo. Ako si firmy poradili s novými pravidlami pri inzerátoch?

No ak otvoríte tému toho, na akom plate ste sa vo svojej najnovšej práci dohodli, pravdepodobne neuvediete nič konkrétne, len sa ukryjete napríklad za frázu “pár tisíc eur ročne”. Pokiaľ sa vôbec odhodláte niečo k tejto téme uviesť. Rozhodne nepoviete, že váš ročný zárobok predstavuje suma 47-tisíc eur. Hovoriť otvorene o skutočných číslach je pre nás čosi neznáme. Niečo na tom, že by ste na brunchi so známymi na rovinu oznámili: “Mám novú prácu a mesačne by som mal zarobiť 1200 eur,” jednoducho nepôsobí normálne.

Oveľa radšej sa budete sťažovať na to, koľko vás stála vôdzka na psa, než by ste mali povedať pravdu o tom, koľko v hrubom mesačne zarobíte. Ak o tom prestanete premýšľať, tak je to vlastne zvláštne, no i tak je ťažké opustiť tieto “koľaje”. No presne to by sme mali urobiť. Znalosť o tom, koľko naozaj zarábajú iní ľudia vo vašom obore, je nevyhnutná na to, aby bolo možné zastaviť mzdové rozdiely. Ak by sme s ostatnými hovorili o našich zárobkoch, tak by i vyjednávanie platu počas pracovného pohovoru bolo oveľa prirodzenejšie.

Viete, čo všetko ovplyvňuje váš plat? Na porovnávanie s priemernou mzdou radšej zabudnite

Jediný spôsob, ako normalizovať túto tému a následne byť finančne dômyselnejší, je prestať ju vnímať ako tabu. I keď to vyzerá ako strašidelný koncept, existujú dva jednoduché spôsoby, ako s tým začať.

1. Nastavte precedens

Viem, že to nie je hlavná téma rozhovoru počas stretnutia s priateľmi. Nebudem vám preto navrhovať, aby ste pri tom ďalšom predniesli niečo ako: “Tak, poďme a všetci si navzájom povedzme, koľko zarábame a do čoho investujeme.” Urobte to a bez ohľadu na to, akí blízki si členovia vašej partie sú, dostanete od nich len prekvapené pohľady. Nie sme zvyknutí chváliť sa našimi financiami a u mnohých z nás je to výsledkom toho, že sme boli presvedčení, že hovoriť o peniazoch je nevhodné.

Neskáčte do toho po hlave, majte radšej oči otvorené, aby ste dokázali zbadať príležitosť. Ak vám zvýšia plat, alebo prijmete novú pracovnú pozíciu, čo ak by ste konkrétne čísla neobchádzali a jednoducho ich povedali? Znieť to môže napríklad takto: “Šéf mi schválil zvýšenie platu o ktoré som požiadal. Teraz tak zarobím mesačne 1400 eur. Mojím cieľom je dostať sa o XYZ vyššie, kým budem mať 35 rokov.”

Čím častejšie budete otvorene hovoriť o svojich zárobkoch a vašich mzdových cieľoch, tým spokojnejšie sa časom budete cítiť. Nakoniec budete o plate hovoriť s úplnou ľahkosťou.

2. Uznajte svoju cenu

Ak o svojom zárobku nehovoríte, pretože sa za plat hanbíte, alebo si nič nesporíte a nechcete to priznať, tak je správny čas aby ste sa cez to dostali. Jedným z dôvodov, pre ktoré je dobré otvorene diskutovať o finančných prostriedkoch je, že vám to pomôže lepšie pochopiť vašu hodnotu.

Hovoriť nahlas s niekým iným, než partnerom alebo rodičmi, o tom, že by ste sa do dvoch rokov chceli dostať vyššie, je dôležité. Zároveň je to oslobodzujúce a nastavujete si tým jasný cieľ. Je dobré pripustiť, že by ste chceli zarábať viac (nechceli by sme to všetci?). Možno, že vám vaši priatelia pomôžu premýšľať o tom, ako sa dostať bližšie k želanému číslu.

Mali by sme sa predsa navzájom tlačiť, aby sme sa ubezpečili, že robíme inteligentné finančné rozhodnutia. A plat je toho dôležitou súčasťou.

Rada by som sa dostala do bodu, v ktorom transparentnosť platu nebude pre určitých kolegov a priateľov ťažkou témou konverzácie ale skôr tou obyčajnou, ktorá sa objaví bez toho, aby sa niekto cítil trápne alebo nervózne.

Hlavná foto: Pexels

Autorkou článku je Stacey Gawronski. Text vyšiel na stránke Forbes.com ako súčasť účtu The Muse.