10. decembra 2019

Slovné spojenie škola hrou je už out. Dnes je v móde práca hrou. Technika hier sa osvedčila nielen pri prijímaní ľudí do pracovného pomeru, ale aj pri ich udržaní na pozíciách. Gamifikácia, ako sa čoraz populárnejšia metóda nazýva, nie je len o samotnom hraní, ale pomáha aj pri odhadovaní uchádzačov či v ich vzdelávaní. 

Ako vysvetľuje Juraj Gabrhel a Elena Urbanová zo spoločnosti e-learnmedia na svojom blogu, gamifikácia je „technika, ktorá využíva herné prvky a herný dizajn v nehernom kontexte – teda za iným účelom ako je samotné hranie hry.“

Ako pre Forbes vysvetľuje odborník na HR Martin Čambor, ide o spôsob používania herných princípov pri vzdelávaní zamestnancov. Využitie je pritom široké. Od už spomínaného prijímania až po riešenie konfliktov či absolvovanie povinného testovania o bezpečnosti na pracovisku. 

Otázky na pohovoroch, ktoré zaskočia.
Personalisti radia, ako sa na ne pripraviť

„Test je iba formalita? Čo tak použiť gamifikačný koncept a zahrať sa na ‚poľovačku‘ na nebezpečné situácie na pracovisku. Garantujem vám, že aj tí najväčší ‚frfloši‘ vyskúšajú, ako dobre to vedia, a budú si to pamätať,“ dodáva Čambor. 

Reklama

Riešenie z doskovej hry

Ako ďalší príklad využitia tejto techniky uvádza prípad, keď je potrebné naraz zaučiť množstvo zamestnancov. „Na mojej poslednej pozícii sme potrebovali, aby si zhruba 1500 stálych zamestnancov a približne 900 nových rýchlo osvojilo firemné hodnoty,“ opisuje jednu zo situácií s tým, že pri podobných témach už dnes veľmi nefungujú prezentácie.

Aj preto sa v tomto prípade rozhodli využiť gamifikáciu a firma vytvorila klasickú doskovú hru. Hracia plocha mala podobu mapy závodu a princíp spočíval v tom, že na každom stanovišti sa jednému hráčovi prihodila situácia, ktorá simulovala reálny problém. Ostatní hráči, kolegovia, mali zasa na kartičkách možnosti, ako túto situáciu vyriešiť, a mohli ponúknuť pomoc. „Každé praktické riešenie zároveň aj predstavovalo našu firemnú kľúčovú hodnotu, a tak sme zamestnancov prostredníctvom hry naučili, ako žiť firemnými hodnotami,“ vysvetľuje Čambor.

Podľa jeho slov sa vďaka tomuto riešeniu zvýšila poznateľnosť firemných hodnôt o 21 percent oproti časom, keď sa daná problematika preberala len cez prezentácie.

Pomocná ruka pri pohovoroch

Podobné techniky sa osvedčili nielen pri zaúčaní zamestnancov či ich školení, ale aj pri ich samotnom výbere. Ako pre Forbes hovorí Human Capital Leader poradenskej spoločnosti Pwc Tibor Černák, gamifikáciu využívajú najmä pri výberovom procese. Vďaka tejto technike si nielen preverujú reakcie uchádzačov v reálnych situáciách, s akými by sa mohli stretnúť, ale takisto môžu potenciálnym zamestnancom priblížiť prácu vo firme.

„Gamifikácia nám dokázala pomôcť s výberom kandidátov nielen na základe ich teoretických znalostí, ktoré preverujú klasické testy. Odhalila nám aj to, ako budú potenciálni kandidáti zvládať prácu v kolektíve alebo pri náročnejších rozhovoroch s klientmi,“ opisuje svoje skúsenosti Černák s tým, že vďaka tejto technike už odpozorovali pokles výpovedí pri vybraných pozíciách počas prvého roka po nástupe. 

Ďakujeme, nie ste vhodný uchádzač.
Odborníci na HR radia, ako odmietnuť zamestnancov na pohovore

Tento proces v PwC simuluje prácu na fiktívnom klientovi – startupe Crysstech, cez ktorý si uchádzači vyskúšajú prácu v poradenskej firme. „Gamifikácia Crysstech je veľmi úspešný spôsob náboru. Naši kolegovia mali týmto spôsobom prvýkrát možnosť vidieť svojich budúcich kolegov ako keby priamo v práci. Jednotliví manažéri si mohli do svojich tímov vyberať ľudí, ktorí im vyhovujú svojimi hard & soft skills,“ dopĺňa Human Capital Leader. Okrem toho podľa neho bolo výhodou, že pri tomto spôsobe skúšania z ľudí opadol aj stres, ktorý bol prítomný napríklad pri klasických testovaniach.

Technika gamifikácie je medzi bežnými ľuďmi rozšírená v úplne odlišných príkladoch. Jedným z najznámejších a najúspešnejších je dopravná aplikácia Waze. Tá na základe hravej techniky zlepšuje informácie, ktoré ponúka svojim užívateľom. Ďalšími príkladmi je aj vzdelávacia aplikácia Duolingo, ktorá učí hravou formou jazyky. Prvky využíva napríklad aj sociálna sieť LinkedIn, ktorá svojich užívateľov zasa nabáda „rásť“ updateovaním svojho profilu. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk