17. augusta 2021

Spojiť sa so šéfom Footshop Petrom Hajdučekom bolo relatívne dobrodružné. Na dánskej pláži, odkiaľ odpovedal na otázky kolegov z českého Forbesu, totiž poriadne fúkalo a bol tam slabý mobilný signál. „Nie som tu na dovolenke, pracujem odtiaľto,“ hovoril takmer ospravedlňujúco a zároveň priznal, že včera navštívil veľmi príznačne Legoland.

Spolupráca Footshopu a Lega bola pre Hajdučeka a jeho tím splneným snom. Prvého septembra tak teniskové kráľovstvo uvedie „Adidasky“, ktoré si môžete poskladať z kociek legendárnej dánskej stavebnice.

Prvý v strednej Európe

Lego však nie je prvým celosvetovým gigantom, ktorý s Footshopom vytvoril originálny produkt. Tenisky, ktoré budú k dispozícii v Lego verzii, sú totiž modrotlačová verzia modelu Adidas Superstar. Ide o predchádzajúcu spoluprácu medzi Footshopom a značkou Adidas.

Footshop bol prvým obchodom v strednej Európe, ktorému sa podarilo Adidas presvedčiť, aby pre nich vytvoril vlastnú limitovanú edíciu. „Najťažšie je prelomiť práve ten prvotný ľad. Keď sa vám to podarí, nabaľujú sa ďalšie skvelé projekty,“ opisuje slovenský zakladateľ značky Peter Hajduček.

Na spolupráci s Legom napriek tomu pracoval niekoľko rokov spoločne so svojím tímom, kde je niekoľko členov taktiež nadšenými zberateľmi. A Hajduček otvorene priznáva, že záujem z druhej strany bol spočiatku len veľmi okrajový.

Reklama

Čo firmu Lego presvedčilo?

„Až do minulého roka sa totiž Lego prezentovalo ako firma, ktorá vyrába predovšetkým (produkty) pre deti. Mám dojem, že pre pandémiu sa tento koncept zmenil. Lego sa sústreďuje na spolupráce s lifestylovými ikonami a predstavili sériu iba pre dospelých,“ hovorí zakladateľ Footshopu.

Nápad urobiť spoločnú tenisku nadchol marketingovú riaditeľku Lega pre Českú a Slovenskú republiku Adrianu Jahňákovú a počas roka a pol bola myšlienka realizovaná.

„Vysvetľovali sme jej, že v prvom rade nejde len o obchodnú spoluprácu, ale o celkové posunutie značky do lifestylu,“ hovorí Hajduček, podľa ktorého Footshop len za minulý mesiac predal viac oblečenia a doplnkov než samotných tenisiek.

Preto dúfa, že spolupráca s Legom bude pokračovať a z tisícov drobných kociek v budúcnosti dánska firma vyrobí napríklad obraz lokálneho umelca či ďalší umelecký predmet, ktorý bude visieť na stene jednej z kamenných pobočiek.

Lego tenisky sú len jedným zo spôsobov, akým chce Footshop, ktorý tento rok mieri k obratu zhruba 50 miliónov eur, osláviť svoje desiate narodeniny. Chystá sa tiež uviesť ďalšiu teniskovú spoluprácu s európskou značkou aj sériu nábytku od českej dizajnovej značky Kartoons, ktorá tvorí doplnky do interiéru z použitého kartónu.

Zmena názoru v spoločnosti

Tenisky od Lega, ktoré budú k dispozícii v počte 200 párov a budú stáť okolo 95 eur, však nie sú práve zárobkovým projektom. „Dáva mi zmysel pozerať sa predovšetkým na celistvosť príbehu Footshopu. Na schopnosť vytvárať si vlastný príbeh práve veľkí hráči reagujú,“ zamýšľa sa Hajduček.

Osobne je pre neho momentálne prioritou, aby aj tie najvýznamnejšie svetové značky pochopili, že spolupracovať s firmou zo strednej Európy je nielen zmysluplné, ale aj prestížne.

„Za desať rokov existencie Footshopu sa nám podarilo zmeniť názor, že spolupráca s týmto regiónom nemá význam. Teraz ešte chceme všetkým naokolo ukázať, akých skvelých umelcov a dizajnérov máme,“ hovorí Hajduček odhodlane.

Do plánov spoločnosti Footshop patrí otvorenie vlastných obchodov v Paríži či Berlíne (momentálne majú svoje predajne okrem Prahy a Bratislavy ešte v Bukurešti a Budapešti) a dobytie popredných európskych pozícií v segmente.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz. Autorkou je Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?