13. januára 2021

Sir David Barclay, jeden z britských miliardárskych dvojčiat známych ako Barclay Brothers, zomrel minulú noc (12. januára 2021) po „krátkej chorobe“. Informovali o tom jeho noviny The Daily Telegraph.

Bratia David (86) a Frederick Barclay sú v Británii známi ako tajnostkárski miliardári, ktorí stoja za sieťou luxusných hotelov, vrátane Ritzu a Claridges. Okrem toho sa angažovali v médiách, maloobchode a v doručovaní zásielok do domácností.

Tajnostkárske dvojčatá žili spolu začiatkom 21. storočia na hrade na ich súkromnom ostrove Brecqhou pri anglickom pobreží a zriedka poskytovali rozhovory alebo sa nechali odfotiť.

Napriek ich averzii k mediálnej publicite, sir David Barclay obhajoval prostredníctvom ich vlastného denníka The Daily Telegraph budúcnosť Británie mimo Európskej únie. Denník je  jedným z najvýznamnejších konzervatívnych novín v Spojenom kráľovstve a od roku 2016 podporoval brexit.

Písal preň aj premiér Johnson

Premiér Boris Johnson, ktorý bol pravidelným prispievateľom Telegraphu (podľa portálu The Guardian z roku 2018 mal hodinovú sadzbu približne 3 134 dolárov), vzdal Barclayovi úctu na Twitteri: „S rešpektom a obdivom dávam zbohom sirovi Davidovi Barclayovi, ktorý zachránil veľké noviny, vytvoril tisíce pracovných miest naprieč celou Britániou a ktorý vášnivo veril v nezávislosť tejto krajiny a v to, čo by mohla dosiahnuť.“ Sir David Barclay si bol tiež blízky s niekdajšou premiérkou Margaret Thatcherovou.

Reklama

Z pochmúrnej chudoby na výslnie

Príbeh bratov Barclayovcov je ozajstným príbehom o miliardároch z chudobnej štvrte. Dvojčatá opustili školu vo veku 14 rokov a vypracovali sa od maliarov, cez účtovníkov vo firme General Electric, až kým nedostali chuť ovládnuť sieť londýnskych hotelov.

Až v 80. rokoch sa dočkali skutočného úspechu. S akvizíciou prepravnej a pivovarníckej skupiny Ellerman Lines za 45 miliónov libier prišiel v roku 1983  veľký finančný krok. Len o pár rokov neskôr predali pivovarnícke oddelenie za 240 miliónov libier. Sir David si ponechal meno Ellerman pre svoju skupinu.

Hoci sa Barclayovo podnikateľské impérium rozptýlilo v labyrinte zahraničných účtov, v 90. rokoch a začiatkom 21. storočia rástlo jeho impérium rýchlo. Podľa amerického Forbesu dosiahlo bohatstvo súrodencov vrchol v roku 2018, keď ich majetok stúpol na odhadovanú hodnotu 5,8 miliardy dolárov. Ich rozmanité impérium stále zahŕňa spoločnosť Very (predtým Shop Direct, katalógového maloobchodného obra, ktorý prežil aj presun na internet), doručovateľské služby Yodel a najmä denník The Daily Telegraph.

Nasledovníci rodu Barclayovcov

Po rokoch mlčania sa vlani zviditeľnili rodinnou hádkou o predaji hotela Ritz v Londýne. „Nasledovnícka“ melodráma posunula do centra pozornosti ďalšiu generáciu rodiny a odhalila rozkol medzi dvojčatami nad kontrolou rodinného majetku, ktorý je podľa amerického Forbesu dnes v hodnote 4,3 miliardy dolárov.

Rodinné spory sa v máji 2020 dostali na titulky novín. Frederickovi právnici zverejnili záznam, ktorý údajne zobrazoval jedného z Davidových synov, Alistaira, ako inštaloval odpočúvacie zariadenie v do tohto londýnskeho hotela, zatiaľ čo sa tam Frederick a jeho dcéra Amanda stretávali, aby prediskutovali predaj hotela.

Londýnsky Hotel Ritz. Foto: Forbes Travel Guide

Odpočúvanie odhalilo hlbokú trhlinu medzi dvoma bratmi, ktorá sa objavila, keď polovica rodiny sira Davida údajne prevzala kontrolu nad rodinným bohatstvom. Nakoniec sa dohodla na predaji Ritzu, jeho cena sa vyšplhala na 890 miliónov až 1,1 miliardy dolárov (731 – 903 miliónov eur). Poradcovia sira Fredericka povedali pre Forbes.com minulé leto, že si myslia, že Ritz mali predať za vyššiu sumu, teda za zhruba 1,5 miliardy dolárov.

Synovia sira Davida – rodinná vetva vedená Aidanom a Howardom Barclayovcami – sa v júni priznali k odpočúvaniu a povedali, že „ľutujú akékoľvek utrpenie, ktoré spôsobili,“ a že konali „v najlepšom záujme celej rodiny“.

Či sa rodinné spory podarilo urovnať a či sa bratia pred Davidovou smrťou zmierili, nie je známe.

Autorom článku je David Dawkins, redaktor amerického Forbesu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?