21. mája 2020

Britská miliardárska rodina sa škaredo pohádala o predaji svojho londýnskeho hotela The Ritz. Podľa súdnych dokumentov odpočúval synovec 85-ročného miliardára Fredericka Barclayho pri rokovaniach o predaji celé mesiace.

Vstupenky na podujatie zakúpite tu. 

Sir Frederick Barclay zverejnil záznam priemyselnej kamery, ktorý údajne ukazuje, ako jeho synovec inštaluje odpočúvacie zariadenie do londýnskeho hotela The Ritz.

Hotel bol majetkom rodiny, až kým v marci neohlásili, že sa predáva. „Rozhodnutie zverejniť video zachytávajúce túto cieľavedomú a vopred pripravenú inváziu do môjho súkromia je vo verejnom záujme,“ uviedol sir Frederick vo vyhlásení.

Reklama

Miliardári schudobneli: Na čele Forbes rebríčka 2020 je Jeff Bezos

Dôvody, prečo ho zrejme špehovali, sa skrývajú v sporoch v rámci jednej z najbohatších britských rodín. Predaj hotela jej členov rozhádal až natoľko, že sir Frederick pohrozil, že podá žalobu, ak sa hotel predá za menej ako miliardu libier (1,13 miliardy eur podľa vtedajšieho kurzu). Zdroje blízke transakcii však tvrdia, že predaj ikonickej londýnskej budovy prebehol za oveľa nižšiu cenu.

Sir Frederick kúpil hotel spolu s bratom – dvojčaťom – sirom Davidom Barclayom v roku 1995. Patrí medzi viaceré investície, ktoré z dvojice urobili miliardárov. Medzi ďalšími sú napríklad mediálna skupina Telegraph Newspaper Group a britský obchodný reťazec Very Group.

Tajnostkárski bratia žili spolu na hrade na vlastnom súkromnom ostrovčeku Brecqhou, neďaleko ostrova Guernsey v Lamanšskom prielive. Obaja však majetky postúpili ďalšej generácii – a práve to spôsobilo hádky.

Súkromný ostrov Brecqhou, sídlo Barclayovcov. Foto: Wikimedia/Diegourdiales, under CC BY 3.0

Sir Frederick s dcérou Amandou, ktorí vlastnia 25 percent rodinného trustu, napokon zažalovali synov sira Davida: Alistaira, Aidana a Howarda, ako aj Aidanovho syna Andrewa a tiež ich spolupracovníka Philipa Petersa za porušenie súkromia. Mal to byť Alistair, kto do hotelovej zimnej záhrady umiestnil „plošticu“.

Miliardu som stratil, druhú daroval,
jedna mi ostala, bilancoval život ropný magnát

V čase, keď sa sa uskutočňovalo odpočúvanie, sa mal sir Frederick podľa vlastných slov práve blížiť k dohode o spomínanej „viac ako miliardovej“ cene, a to v rámci rokovania o predaji saudskoarabskému investorovi. Aspoň to uvádzajú súdne záznamy.

„Napriek tomu žalovaní predali hotel The Ritz inému kupcovi z Kataru za cenu, ktorá zrejme dosahuje polovicu trhovej hodnoty. Človeku nezostáva iné, iba špekulovať, prečo,“ povedal advokát sira Fredericka londýnskemu súdu.

Nahrávky podľa neho zaznamenávali „viac ako tisíc oddelených rozhovorov počas niekoľkých mesiacov,“ na vysielanie sa používala vlastná wifi sieť.

Súd si vypočul sťažnosť sira Fredericka na to, že „pri správe bratovho majetku mal v Aidana, ako aj Howarda veľkú dôveru.“ Teraz však „musí zobrať do úvahy zradu svojho synovca.“

Sir David a sir Frederick Barclay. Foto: Flickr/James Fraser, Rex Features, under CC BY 2.0

Londýnsky súd pôvodne záznam médiám zverejniť odmietol, v pondelok však sir Frederick video zverejnil sám. Uviedol, že „nechce, aby ktokoľvek ďalší prešiel hrozným zážitkom, keď davy cudzích ľudí počúvajú jeho súkromné rozhovory.“ Na vyjadrenie obhajoby súd zatiaľ čaká.

Autorom článku je Ollie Williams, ktorý pre Forbes píše o európskych miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?