12. septembra 2019

Legendárny americký energetický miliardár a finančník T. Boone Pickens zomrel v stredu vo veku 91 rokov. Prinášame jeho rady, ako efektívne šéfovať firme.

Nasledujúce riadky sú v priamej reči:

„Počas siedmich desaťročí mojej kariéry som mal veľmi dobré výsledky v tvorbe skvelých tímov. Vždy som dával dôraz na to, aby sme sa zamerali na ciele, nie na to, aby sa firma zväčšovala.

Merať zisk je pre mňa ešte stále lepší ukazovateľ, ako pozerať sa na to, aký veľký máme rozpočet. Nemá veľký význam vyvíjať účtovnícky systém za 10-tisíc dolárov, ak má evidovať ceruzky po 10 centov.

Zomrel jeden z najbohatších ľudí Ameriky David Koch

Reklama

Zásluhy na veľkej časti môjho úspechu pripisujem tomu, ako dobre pracujú moje tímy. Poznať svoj tím a podporovať ho v dobrých aj zlých časoch je síce dôležité, ale rovnako dôležité je aj definovať, aká má byť kultúra firmy a povedať, aké máte očakávania. Komunikácia je základ, nemali by vás čakať žiadne prekvapenia. Jednoducho, ak mi od vás prichádzajú správy, som člen vášho tímu.

Najdôležitejšia otázka, ktorú sa môžete spýtať na začiatku porady, znie podľa mňa: „Čo máš nového?”

To je otázka, ktorá prinúti členov mojich tímov, aby boli vo svojej oblasti dobre informovaní a na porade prispeli niečím hodnotným. Ak sa vie, že tá otázka príde, je to impulz pre každého, aby bol pripravený a dával pozor a podporuje aj odovzdávanie informácií v rámci tímu.

Niekdajší miliardár T. Boone Pickens, prezident BP Capital Group, zomrel v stredu vo veku 91 rokov. Na snímke z roku 2009. Foto: SITA/ AP

Môj tím sa naučí, že dve možné odpovede ma okamžite rozhnevajú:

„Nič.” Tak prečo si tu?

A vôbec najhoršia: “Môžem byť úprimný?” Aha, tak ty si doteraz voči mne nebol úprimný?

Vždy, keď niekto nový povie nejakú takúto odpoveď, skúsenejší členovia tímu robia grimasy, keďže vedia, ako odpovedám ja. Často platí, že nejakú takú odpoveď sami kedysi použili.

Autor „low cost“ investovania zomrel. Ľuďom ušetril stovky miliárd

Mladý alebo starý, podriadený alebo šéf, od všetkých členov môjho tímu sa očakávajú rovnaké výkony a všetci sa učia, ako na každú poradu prísť s niečím, čo má hodnotu. Komunikácia nemá mať žiadne hranice.

Darí sa mi tak dobre preto, že sa obklopujem bystrými mladými ľuďmi. Schopnosť učiť sa a adaptovať je pre to, aby ste mali úspech aj naďalej, zásadná. Musíte sa vedieť spoľahnúť na to, že všetci sa budú zúčastňovať porád naplno a otvorenosť tímu je pre to rozhodujúca.

Nedávno, keď som bol ešte osemdesiatnik, chválil som sa, že vediem veľkú firmu a môj tím má v priemere 35 rokov. Niekto povedal: „Áno, ale keď odíde Pickens, bude priemer 25.”

Časť úlohy lídra je v tom, aby riskoval a budoval sebadôveru svojich ľudí. Takéto vlastnosti musíte žiadať od členov tímu, je to dôležité. Počas života prejdete mnohými fázami, keď sa učíte. Ukážte mi niekoho, kto sa nechce učiť: nedostane sa veľmi ďaleko.

Na svojom 26-tisíc hektárovom ranči v Texase vybudoval viacero umelých jazier. V posledných rokoch bol ranč na predaj za 250-tisíc dolárov. Foto: SITA/ AP

V korporátnej Amerike sa tí šéfovia, čo nemajú sebadôveru, obklopujú takými ľuďmi, ktorí im stále hladkajú ego. V mojich tímoch zistili silní ľudia, že učňom stačí byť prekvapujúco krátko.

Líderstvo je schopnosť premieňať dobré úmysly na pozitívnu činnosť a zo skupiny jednotlivcov vytvoriť tím. Na začiatku som sa naučil, že v biznise, tak ako v politike, majú ľudia radi lídra. Majú radi rozhodnosť a aktivitu.

Vediete vďaka tomu, že dávate príklad. Nedusíte svojich ľudí, ale ani im nedávate falošnú chválu. Jedna z najdôležitejších lekcií, ktorú som do tých mladých dostal, bolo staré motto skautov: “Buďte pripravení.”

Keď cestujem, potrpím si na to, aby som párkrát za deň zavolal do kancelárie a predebatoval som veci s tímom. A vždy sa to začne tým istým: „Čo máš nové? (Whaddya got?)”

Niekto mi raz povedal, že by zo mňa bol dobrý editor, lebo stále skúmam rôzne časti našej prevádzky a zbieram informácie, aby som odhalil trendy. Cieľom je, aby som získaval detaily, nie aby som ľuďom bral čas. Vďaka tomu mám väčšiu schopnosť byť líder.

Reklama

To je základ v dobrej firme. Mne to vždy pomáhalo.“

T. Boone Pickens (1928-2019)

Keď sa energetický magnát a manažér hedžových fondov v roku 2013 stal členom Forbes rebríčka miliardárov, bolo to iba na krátky čas. Čoskoro z rebríčka vypadol. Odpovedal tweetom: „Netrápte sa. S 950 miliónmi sa mi darí dobre. Vtipné je, že moja miliarda, ktorú som dal na charitu, je viac ako môj majetok.“

Najviac podporil štátnu univerzitu v Oklahome, na ktorej vyštudoval. Dal jej 500 miliónov, z toho 165 na športoviská.

Prezývali ho aj „korporátny nájazdník,“ na čo v roku 2014 pre Forbes povedal: „Viac sa mi páči pomenovanie aktivistický akcionár.“ Firmu Mesa Petroleum založil v 50. rokoch ako syn ropného podnikateľa. V 80. rokoch podnikol na burze viacero nepriateľských prevzatí firiem, keďže si spočítal, že ropa sa ľahšie ťaží na Wall Street ako vŕtaním.

Keď v 90. rokoch padli ceny zemného plynu, Mesu opustil a založil BP Capital Management, hedžový fond v energetike a realitách. Jeho investícia za dve miliardy dolárov do veternej elektrárne v Texase však neuspela a vlani firmu zatvoril.

„Moje načasovanie nebolo dokonalé,“ povedal ešte v roku 2014 Forbesu. „Stratil som miliardu, druhú som daroval a jedna mi zostala.“

Dlhodobo prispieval na stránke Forbes.com.

Autorka Rachel Sandler je redaktorka Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk