Legendárny americký investor John C. Bogle, prezývaný „Jack“, sa na konci 60. rokov stal „vynálezcom“ novej kategórie investovania, takzvaných indexových fondov. Oproti tradičným fondom mali drasticky nižšie poplatky za správu a po takmer polstoročí stále šetria peniaze čoskoro už tretej generácii sporiteľov. Vďaka svojmu nápadu sa stal zakladateľom investičnej firmy Vanguard, ktorá v súčasnosti spravuje aktíva za 5 biliónov dolárov.
Jack Bogle, ktorý zomrel 16. januára vo veku 89 rokov, napísal túto spomienku pred dvomi rokmi do špeciálneho vydania venovanému 100 najväčším osobnostiam biznisu, ktoré vyšlo pri príležitosti stého výročia Forbesu:
V roku 1965 si ma môj mentor Walter L. Morgan, zakladateľ Wellington Management Co., zavolal do kancelárie. Bolo to počas takzvanej „go-go“ éry, zameranej na rizikové rastové akcie. Mali sme len konvenčný, vyvážený podielový fond. „Chcem, aby si urobil čokoľvek, čo bude potrebné, aby sa táto firma zachránila. Odteraz si šéf.“
Mal som 35 rokov. Spojil som sa s veľmi agresívnym akciovým fondom z Bostonu, ktorého manažéri boli ešte mladší ako ja. Vyzeralo to ako geniálny ťah, no neskôr sa ukázalo, že nebolo. Go-go éra sa čoskoro skončila a z chlapcov sa vykľuli slabí správcovia peňazí. V januári 1974 ma rada spoločnosti Wellington Management, ktorú kontrolovala Boston Group, prepustila.
Ako investovať po prvý raz. Pomôže aj stránka „Bogleheads“
Samotné podielové fondy však mali nezávislú správnu radu a jej členov som presvedčil, aby ma nevyhodili. Prebehli veľké boje, ktoré sa skončili hrozným riešením. Mohol som pokračovať ako predseda a generálny riaditeľ fondov, čo znamenalo, že budem zodpovedný za právnu aj administratívnu stránku. (Okrem toho som musel vymyslieť nový názov – to bol štart Vanguard Group). Moji konkurenti, ľudia, ktorí ma vyhodili, však mali naďalej dohliadať na stratégiu, marketing a správu investícií. Táto schéma bola absolútne iracionálna.
Musel som nájsť cestu, ako vo Vanguarde prevziať správu investícií a predaj fondov. V roku 1951 som sa v záverečnej práci na Princetonskej univerzite venoval aj indexovým fondom. Mal som osobnú skúsenosť so zlyhaním aktívneho manažmentu a práve som si čítal článok od laureáta Nobelovej ceny Paula Samuelsona. V podstate hovoril: „Prosím vás, niekto už niekde začnite s indexovým fondom.“
Top podnikatelia radia: 20 citátov od 100 veľkých postáv biznisu
S týmto nápadom som prišiel za členmi rady a tí povedali: „Nemôžeš sa dostať k riadeniu investícií.“ Ja som odpovedal: „Tento fond nemá žiadne riadenie investícií.“ Presvedčil som ich a to bol začiatok indexovej revolúcie.
Potom som rozhodol, že si nemôžeme dovoliť, aby Wellington a jeho obchodníci naďalej predávali fondy, a tak sme odstránili poplatky za predaj a zo dňa na deň sa stali „no load“ fondom, teda priamym predajcom aktív. Členovia rady mi povedali: „Nemáš povolené prevziať predaj.“ Ja som odvetil: „Nepreberáme predaj, odstraňujeme ho.“ Opäť mi uverili.
Keď sa pred vami zatvoria dvere, ale vy sa budete dostatočne dlho a tvrdohlavo snažiť, nájdete si otvorené okno.
FOTO: archív FORBES