25. apríla 2019

Spoločníci Samuel Kořínek a Martin Nôta sa spoločne pred 17 rokmi pustili do predaja zdravej výživy. Svoje nadšenie pre túto oblasť napokon premietli do vlastnej značky Dobré časy, v ktorej vyrábajú bio produkty. V biznise chcú byť ohľaduplní a šetrní k prírode.

Suroviny tak odoberajú z trvalo udržateľných zdrojov, držia sa Fair Trade princípov, do výrobkov nepridávajú žiadnu chémiu a svoje receptúry sa snažia udržať čo možno najjednoduchšie.

Do reťazcov sa dostali po 13 rokoch

Ešte v roku 2002 otvorili Samuel s Martinom vo Zvolene malé bistro s racionálnymi jedlami a výrobkami. Nápad založiť slovenskú značku Dobré časy pokladajú skôr za akúsi víziu, ktorú mali. „Nemálo spolu cestujeme, sledovali sme európske aj celosvetové trendy. Je to však tiež o našom životnom prístupe k prírode a planéte,“ konštatuje Samuel.

Slovenský výrobca raw tyčiniek: Nezávislý bio trh je na ústupe,
preto mierime aj do Rakúska a Nemecka

Zrealizovanie ich vízie, samozrejme, niečo stálo. „Od vkladu kapitálu cez všetky realizačné činnosti, o časovej náročnosti nehovoriac,“ dopĺňa Martin pre Forbes.sk. Za najťažšie však spoločne pokladajú vybudovanie dôvery v ich produkty. Na začiatku im totiž väčšina ľudí neverila. Do reťazcov obchodov sa dostali štyri roky spätne, teda po 13 rokoch v biznise. „Tak to v tejto chodí brandži. Na vízie sa príliš nepozerá, ide skôr o trendy a správanie spotrebiteľov,“ zhodujú sa v tejto myšlienke.

dobré časy
Po sladkostiach sa Samuel s Martinom chystajú pustiť i do slaného pečiva. Foto: Facebook Dobré časy

Počiatočné investície tvorili ich vlastné zdroje. V tom čase išlo o približne milión slovenských korún (viac ako 33-tisíc eur). Najväčšiu časť rozpočtu si vyžiadal marketing, budovanie vzťahov s odberateľmi a neustála kontrola kvality.

Získajte z potravín dôležité živiny. Stačí ich správne pripraviť a skombinovať

Výzvou pre túto dvojicu bolo najmä uvedenie ich bio produktov na trh. Tam sa však práca v žiadnom prípade nekončí. Treba sa udržať na určitej úrovni. „Konkurencia za posledných päť rokov narástla. Sme radi, že dokážeme stále zvyšovať obrat a nestrácať kvalitu. Treba neustále vylepšovať. Vždy je totiž čo,“ priznáva otvorene Samuel.

Po alergikoch sa dostali i k športovcom

Na začiatku biznisu ich cieľovú skupinu tvorili v prevažnej väčšine ľudia, ktorí vyhľadávali racionálnu výživu, alergici alebo osoby s intoleranciou. „Napríklad takí celiatici. Receptúra našich tyčiniek bola vytvorená najmä pre nich,“ hovorí Martin pre Forbes.sk.

To sa ale postupom času a etablovaním značky na trhu zmenilo. Dnes tvoria ich zákaznícku základňu v podstate všetci spotrebitelia. Nech už ide o mamičky alebo športovcov, ktorí po ich produktoch siahajú v prípade, že potrebujú doplniť energiu, a tak ich nosia so sebou vo výstroji. V značke Dobré časy však pozorujú aj ďalší pozitívny trend: „Ide o konzumáciu domácich produktov. A sto percent nášho výrobného procesu prebieha na Slovensku,“ konštatuje Samuel.

bio tyčinka dobré časy výživa domáci slovenský produkt
V slovenskej značke sa striktne držia receptúr bez umelín. Foto: archív Dobré časy

Aktuálne ľuďom ponúkajú tri základné produkty. Ide o päť druhov bio špaldových sušienok, päť druhov zrniečkových tyčiniek a bio gomasion, čo je makrobiotické ochucovadlo jedál. Celá výroba prebieha v Detve, na starosti ju majú štyria až piati ľudia a rádovo ide o státisíce kusov ročne.

Martin hovorí aj o produktoch, ktorým sa v predaji darí najlepšie: „Zo sušienok sú to tie natural a kakaové. V prípade tyčiniek ide o kombinácie slnečnice s tekvicou, sezam s ľanom a s chia,“ vymenúva Martin.

Export je zdĺhavým procesom

Cieľom tejto dvojice je prinášať kvalitné a poctivo vyrobené produkty. Spoločne sa zhodujú na tom, že na trhu sú pomerne krátko, a tak by iné ciele vlastne zatiaľ ani nemali mať. Snažia sa však preraziť na západné európske trhy a niečo sa im črtá aj v zámorí, konkrétne v Kanade a na Blízkom východe.

„Všade je cesta obdobná, ako to bolo v našich začiatkoch. Už štvrtý rok sa snažíme o export, no aj napriek prvým menším objednávkam je to veľmi zdĺhavý proces,“ vraví Samuel pre Forbes.sk. Ich odkaz však zostáva rovnaký a jednoduchý. I z malého biznisu sa dá urobiť niečo veľké. Nikdy to však nesmie ísť na úkor kvality.

Momentálne sa tak sústreďujú na vyvíjanie nových výrobkov. Spoločne si v tejto súvislosti kladú otázku: „Ak je nejaký produkt dobrý, prečo ho neustále inovovať len preto, že je taká doba?” Mnohým produktom, ktoré sa vyrábajú dlhé desaťročia, totiž zmena chuti často len ublíži. Treba sa držať jednoduchosti a nepreháňať. Presne taký je tiež odkaz Samuela a Martina, držia sa ho najmä z dôvodu, aby sa donekonečna nedrancovala planéta.

Do budúcnosti plánujú dostať svoju značku Dobré časy na európske a ostatné trhy, a to i napriek tomu, že vo väčšine prípadov by museli vyrábať svoje produkty a baliť ich do obalov iných spoločností. V tom ale duo veľký problém zatiaľ nevidí. Za dôležité považujú to, aby u nich ľudia mali prácu. A čo sa týka výroby, tak práve chystajú novinku v podobe slaného pečiva.

Hlavné foto: Samuel Kořínek (vpravo) a Martin Nôta (vľavo) chcú svoje produkty dostať do sveta. Foto: archív značky Dobré časy

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk