27. decembra 2019

Hoci sa dnes zdôrazňuje udržateľnosť či minimalistický štýl života, počas sviatkov na tieto zásady neraz zabúdame a neuvedomujeme si, koľko odpadu, často aj zbytočného, vyprodukujeme.

Jednou z častých polemík býva, ako sa správne zbaviť vianočného stromčeka. „Pokiaľ je umelý, treba žiaľ rátať s tým, že sa zrecyklovať nedá. Ideálne by sme mali takýto stromček používať čo najdlhšie a vyhnúť sa kúpe nového,“ hovorí Martin Gajdoš, spolumajiteľ bezobalového obchodu Bezobalis. V prípade, že sa aj tak rozhodneme pre kúpu nového, starý by sme podľa neho mali podarovať, v krajnom prípade môže skončiť ako nadrozmerný odpad v zbernom dvore. „Treba však mať na pamäti, že pre väčšinu územia Slovenskej republiky to znamená, že skončí na skládke,“ vysvetľuje.

Čo nám zostalo z tradičných Vianoc? Zvyky zachovávame predovšetkým v súvislosti s jedlom

Z tohto hľadiska je podľa Gajdoša lepšou alternatívou živý stromček. Mal by však pochádzať z lesnej škôlky, kde je zabezpečené kontrolované pestovanie a okamžitá náhrada vyrúbaných stromčekov. Vhodným je aj prenájom vianočného stromčeka, čo predstavuje najekologickejšiu voľbu.

Šišky namiesto ligotavých gúľ

Do rovnakej kategórie patria vianočné ozdoby. Tie sú dnes vyrobené z kombinácie rôznych materiálov, od skla cez plasty po flitre, čo znemožňuje ich recykláciu. V prípade, že zatúžime po nových, odporúča Martina Novotová, spolumajiteľka Bezobalis, vyrobiť si vlastné. „Ako materiál môžeme použiť aj veci, ktoré sme plánovali vyhodiť do koša. Vhodný je aj materiál, ktorý nám ponúka príroda, napríklad šišky, ovocie alebo čečina,“ hovorí Novotová a dopĺňa, že v prípade ak tieto vlastnoručné ozdoby nakoniec vyhodíme, ich výhodou je, že sa dajú skompostovať.

Enormné množstvo odpadu však vzniká práve pri rozbaľovaní vianočných darčekov. Škatule, baliace papiere, ligotavé tašky. Okrem toho, že ani tieto obaly nemusia byť len na jedno použitie, ak sa ich už rozhodneme vyhodiť, mali by sme ich správne separovať. Ako odporúčajú majitelia bezobalového obchodu, najlepšie je používať recyklovaný baliaci papier. Pokiaľ používame lesklé či trblietavé papiere, šanca, že sú recyklovateľné, je mizivá. „Ak si nie ste istí, či sa dá vianočný papier recyklovať, spravte si krčiaci test – jednoducho ho pokrčte a ak sa vám vystrie naspäť, recyklovať sa už nedá a patrí do zmesového komunálneho odpadu,“ vysvetľuje Novotová.

Zložte škatule aj fľaše

Majitelia Bezobalis ďalej zdôrazňujú, aby sme mali na pamäti, že nie ste ten jediný, kto vyhadzuje obaly od darčekov. Je dôležité, aby sme aj škatule stláčali podobne ako plastové fľaše, aby sa nádoby na odpad nenaplnili extrémne rýchlo. Ak napríklad škatule necháme pohodené vedľa koša, môže sa stať, že namoknú a ich ďalšie spracovanie bude nemožné.

V komunálnom odpade by za žiadnych okolností nemalo skončiť vianočné osvetlenie. Pokiaľ sme sa uistili, že svetielka nefungujú, mali by sme ich odniesť do elektro obchodu, ktorý je povinný takýto odpad odobrať.

Čo chcú nájsť drobní podnikatelia pod stromčekom? Deň voľna, finančého guru i viac klientov

„Na to, aby sme si uľahčili rozmýšľanie, ako naložiť s naším vyprodukovaným odpadom, stačí jediné – už v rámci vianočných príprav myslieť na to, aký odpad nám vznikne,“ uzatvára Gajdoš s tým, že jeho predchádzaním sa vyhneme tomu, že nebudeme vedieť, ako s ním naložiť.

Odpovede na najčastejšie otázky o vianočnom recyklovaní od spoločnosti OLO

  • Papierové kartónové škatule je potrebné zložiť, prípadne odstrániť lepiacu pásku.
  • Baliaci papier je lepšie zložiť a predovšetkým ho očistiť od lepiacej pásky, stužiek či iných ozdôb.
  • Obaly od potravín, plastové, patria do žltého kontajneru, pretože proces recyklácie nemá problém so zvyškami potravy a s mastnotou (samozrejme, nemali by sme vyhadzovať nespotrebované potraviny či obaly plné potravín).
  • Zvyšky jedla patria do zmesového komunálneho odpadu, mimo tých zložiek, ktoré sa zbierajú s bio odpadom (počas Vianoc sa však bio odpad nezbiera).
  • Ak je preplnený zvon či zberná nádoba na sklo, neukladajte ho vedľa nádoby, ale počkajte, kým bude prázdna.
  • Pokazené sviečky na stromček patria do elektroodpadu, miestom spätného zberu pre tento druh odpadu sú predajne, kde boli kúpené, elektropredajne či zberný dvor.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk