Napätie v oblasti Juhočínskeho mora neustále eskaluje a ohrozuje globálne obchodné trasy, ktoré sú kľúčové pre svetovú ekonomiku.
Ak by sa svet aktuálne nesústredil na vyostrený konflikt na Blízkom východe, neutíchajúce boje na Ukrajine či obchodnú vojnu medzi Čínou a Západom, zrejme by sa všetky oči pozerali na dianie v Juhočínskom mori.
Napätie v tejto strategicky dôležitej oblasti teraz dosahuje nové rozmery, pričom sa objavujú obavy z prerušenia dôležitých obchodných liniek. Čína si totiž nárokuje takmer celé Juhočínske more, a to aj napriek medzinárodnému rozsudku z roku 2016, ktorý tieto nároky zamietol.
Dôležitosť územia spočíva v tom, že tadiaľto prechádza takmer tretina svetového lodného obchodu, pričom každý rok sa tu prepraví tovar v hodnote niekoľkých biliónov dolárov. Región je tiež bohatý na energetické zdroje, vrátane zásob ropy a zemného plynu. Ako sa konflikt zhoršuje, existuje reálne riziko, že preprava tovaru môže byť vážne narušená, čo by malo devastačné dôsledky pre globálny obchod. Podľa správy Deutsche Welle sa už viaceré krajiny, vrátane Nemecka a Filipín, snažia posilniť svoje vojenské aliancie v tejto oblasti, aby znížili riziká spojené s čínskou agresiou.
Eskalácia problémov
Len pred niekoľkými dňami Spojené štáty odsúdili aktivity Číny ako „nebezpečné” a varovali, že situácia by mohla ohroziť bezpečnosť lodnej dopravy. Okrem toho Čína zintenzívňuje vojenské cvičenia v blízkosti sporných území, čím ešte eskaluje napätie s okolitými štátmi ako Filipíny a Vietnam.
Problémy s Juhočínskym morom sa navyše prekrývajú s ďalšími napätiami, ako je napríklad obchodná vojna medzi Čínou a Západom, čo by mohlo mať vážne dôsledky aj pre Slovensko.
Naša ekonomika je totiž otvorená, exportne orientovaná a silne prepojená na medzinárodný obchod vrátane toho s Čínou. „Slovenský automobilový priemysel je značne závislý od čínskeho trhu. Nejde len o priame exporty do Číny, ale aj o nepriamy obchod cez Nemecko, kde sa medziprodukty zo Slovenska používajú na výrobu finálnych produktov pre čínsky trh,“ povedal pred niekoľkými týždňami pre Forbes Matej Šimalčík, výkonný riaditeľ nezávislého think-tanku Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií.
Ďalšie narušenie dodávateľských reťazcov by mohlo znamenať výraznejší prepad v priemyselnej výrobe a zamestnanosti. Eskalácia konfliktu v Juhočínskom mori by preto mohla mať ešte rozsiahlejšie následky aj na nás.
Dopady na Slovensko
Okrem toho existuje dlhodobé riziko spomalenia čínskej ekonomiky, čo by mohlo ešte viac ohroziť stabilitu globálnych trhov. Projekcie Lowyho inštitútu naznačujú, že čínska ekonomika by mohla do roku 2030 narásť len o tri percentná ročne, pričom do roku 2040 by tento rast mohol klesnúť až na dve percentná. Akékoľvek spomalenie čínskej ekonomiky by malo priamy dopad aj na Slovensko, keďže Čína je jedným z najväčších svetových obchodných partnerov.
Situácia v Juhočínskom mori tak môže nielen destabilizovať regionálnu bezpečnosť, ale aj vážne ohroziť globálny obchod, čím by vznikol dominový efekt s ekonomickými následkami pre mnoho krajín vrátane tej našej.
Číslo dňa
o viac ako 400 bodov
vzrástol za posledný týždeň kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average. Dow Jones si polepšil o 409,74 bodu alebo 0,97 percenta a ukončil obchodovanie na novom zatváracom rekorde 42.863,86 bodu. Širší index S&P 500 vzrástol o 0,61 percenta na 5815,03 bodu. Oba indexy dosiahli okrem zatváracích rekordov počas piatkového obchodovania aj nové historické maximá.
Krátke správy
Čína je proti brandy. Francúzskym regiónom Cognac otriasla správa, že Čína zavádza dočasné clá na dovoz brandy z Európskej únie (EÚ). Toto odvetvie už pritom tvrdo zasiahla rastúca inflácia. Vývoz koňaku klesol v roku 2023 o viac ako pätinu. Navyše, tohtoročnú úrodu hrozna v regióne poškodili choroby a zlé počasie.
Vianočné nákupy ovplyvní konsolidačný balíček. Predvianočné nákupy e-shopov na Slovensku ovplyvnia konsolidačné opatrenia schválené slovenskou vládou. Uviedol to David Chmelař, generálny riaditeľ spoločnosti Heureka Group, ktorá vydáva nákupného poradcu eCommerce Insider. Zdôraznil, že posledný kvartál je z pohľadu objemu najdôležitejším obdobím roka.
Generálni riaditelia stavili na umelú inteligenciu. Umelá inteligencia zostáva najvyššou investičnou prioritou generálnych riaditeľov spoločností, pričom výrazná väčšina sa domnieva, že jej zavedenie nebude mať zásadný vplyv na počet pracovných miest. Vyplynulo to z tohtoročného prieskumu KPMG CEO Outlook. Desiate vydanie prieskumu odhalilo, že až 92 percent respondentov plánuje zvýšiť celkový počet zamestnancov, pričom až 83 percent očakáva do troch rokov úplný návrat do kancelárií.