6. mája 2020

Preteky o objavenie vakcíny, ktorá porazí tento vírus, nie sú súťažou medzi krajinami, povedal v pondelok 4. mája virtuálnemu summitu britský premiér Boris Johnson. Tak sa teda pozrime na to, kto vyhráva preteky, v ktorých sa nesúťaží.

Totiž, ak raz požiadate celý svet, aby prispel na globálny vývoj vakcíny, tak či tak vytvoríte celosvetovú rivalitu. A to aj medzinárodná darcovská telekonferencia Coronavirus Global Response urobila.

Kanada „vyhrala“, USA neprispeli, Čína toľko, čo Írsko

Cieľ, osem miliárd dolárov, ktorý ako spoluorganizátor konferencie stanovila Európska komisia, dosiahli za pár hodín – aj vďaka najväčšiemu jednotlivému príspevku vo výške 850 miliónov dolárov od Kanady. Kanadský premiér Justin Trudeau sa ani nesnažil zakryť kritiku Spojených štátov: „Nemôžeme pripustiť, aby si najbohatšie krajiny užívali úspech a nepodelili sa so svetom,“ povedal.

Bill Gates sa už naplno venuje charite,
jeho nadácia zasa konkrétne koronavírusu

Spojené štáty sa na konferencii nezúčastnili, vyslali silný signál, že Trumpova politika „America First“ sa nemení ani v prípade, keď ide o vývoj vakcíny proti Covid-19. Nezúčastnilo sa ani Rusko, kým Čína, ktorá pôvodne účasť odmietla, sa k virtuálnej konferencii napokon pridala. Prisľúbila 50 miliónov, asi toľko ako Írsko.

Reklama

Druhý najväčší donor bolo Japonsko, sľúbilo 843 miliónov dolárov. Oznámenie prišlo v rovnaký deň, keď krajina predĺžila svoje karanténne opatrenia v obave z druhej vlny epidémie.

Nepreceňujme doterajší úspech, varuje epidemiologička.
Vírus sa šíri ďalej

Žiadne dve krajiny neprispeli na presne tie isté projekty, ukázalo sa však, že medzi podporenými iniciatívami bolo niekoľko „populárnych“. Tretím najväčším darcom sa stalo Spojené kráľovstvo, ktoré podporilo najväčšou sumou oblasť pripravenosti na epidémie – Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI).

Ešte minulý týždeň ohlásili Briti príspevok 330 miliónov libier (380 miliónov eur) sesterskej organizácii CEPI, aliancii na vývoj vakcín Gavi. „Prostredníctvom Gavi pomáhame najchudobnejším krajinám, aby bojovali s vírusom,“ povedal Johnson. Organizácia garantovala, že k akejkoľvek vakcíne bude „rovnomerný prístup,“ povedal CEO Seth Berkley na konferencii.

Štvrtým najväčším prispievateľom sa stalo Nemecko, potom Francúzsko a Saudská Arábia, ktorá prekvapujúco poskytla 490 miliónov dolárov. Krajina má v oblasti Perzského zálivu najvyšší počet infekcií.

Siedme miesto: Gatesovci

Manželka zakladateľa Microsoftu Melinda Gates na konferencii oznámila ďalší príspevok, 125 miliónov dolárov na vakcíny a liečbu. Celkovo tak dar rodiny Gatesovcov od začiatku pandémie dosahuje 300 miliónov dolárov. Ak by Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov bola krajina, „predbehla“ by Austráliu, Holandsko, Nórsko a Španielsko, ktoré skončili v prvej desiatke najväčších darcov.

„Kým je Covid-19 niekde v obehu, znamená to, že sa môže rozširovať hocikam,“ povedala Melinda Gates. „Nebude stačiť, ak vyvinieme vakcínu, ktorú získa ten, kto za ňu najviac zaplatí. Pandémia sa neskončí, kým nebudú proti nej zaočkovaní všetci.“

Nový príspevok zahŕňa 50 miliónov dolárov nových prostriedkov pre Gavi, alianciu na vývoj vakcín, a 75 miliónov pôvodne oznámeného príspevku slúžiaceho na lieky a diagnostiku.

Napokon konferencia Coronavirus Global Response svoj cieľ ôsmich miliárd dosiahla krátko pred ukončením. Európska komisia však počíta všetkých darcov už od 30. januára, takže nie je jasné, koľko príspevkov bolo prisľúbených práve na aktuálnej akcii. Konferencia tak vyznela trošku „predpripravene“ – cieľ pretekov sa dosiahol „krátko pred cieľom“.

Aj samotný cieľ, teda osem miliárd dolárov, bol vybratý trochu arbitrárne – po prvý raz o takejto sume hovorila charitatívna organizácia Wellcome Trust v marci ako o sume potrebnej na „výskum a vývoj vakcín, diagnostiky a terapeutík“. Nie všetky prisľúbené prostriedky však smerujú do zdravotníctva, a aj distribúcia vakcín má svoje náklady.

Vzorky koronavírusu vo výskumnom centre University of Pittsburgh. FOTO. SITA, AP

Skutočné posolstvo akcie však spočívalo najmä v koordinácii. „Potrebujeme každého, každú krajinu, aby sa zapojila do tohto globálneho snaženia,“ napísal Alex Harris, šéf globálnej politiky v neziskovej organizácii Wellcome Trust po skončení konferencie.

Panujú totiž reálne obavy, že krajina či organizácia, ktorá by ako prvá vyvinula vakcínu proti Covid-19, by mohla profitovať z jej distribúcie, a v oblastiach, ktoré ju potrebujú najviac, by mohla vakcína byť nedostupná.

„Čím viac sa dáme dohromady, čím viac spojíme naše vedomosti, tým rýchlejšie naši vedci uspejú,“ povedal Boris Johnson na konferencii. „Preteky o vývoj vakcíny, ktorá porazí tento vírus, nie sú súťažou medzi krajinami, ale najnaliehavejšia spoločná snaha našich životov.“

Ollie Williams píše na Forbes.com o európskych miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?