Je možné na Slovensku vybudovať svetový startup, dokonca jednorožca s miliardovou valuáciou? Priblížili sa podmienky a ekosystém na slovenskej startupovej scéne úrovni bežnej vo svete?
Ako vplýva kvalita života na Slovensku na úspech slovenských startupov? To sú niektoré z tém, o ktorých rozprávali účastníci festivalu Forbes 30 pod 30.
Podujatie, ktoré sa konalo v piatok 12. mája v bratislavskej Starej tržnici bolo, tak ako každý rok, predovšetkým oslavou mladej energie a nádeje.
Členovia úplne prvého vydania rebríčka z roku 2013 však už oslávili celé desaťročie vo Forbes 30 pod 30 a nevyhli sa nadhľadu či bilancovaniu. Patrí medzi nich aj Michal Meško, väčšinový majiteľ kníhkupectva Martinus.sk.
Kľukatou cestou vpred
„Ak nie svet, tak aj Slovensko sa v mnohom posunulo,“ zhodnotil posledné desaťročie. „Vidíme tu mladých ľudí, ktorými sa môžeme inšpirovať a z ktorých sú aj svetové kapacity. Svet sa však posunul dopredu natoľko, že sa občas zdá, že naša krajina cúva, aj keď to v skutočnosti nie je pravda.“
Kritickosti pri hodnotení vývoji na Slovensku sa nevyhol ani spoluzakladateľ a CEO softvérovej firmy Vacuum Labs Matej Ftáčnik. „U nás stále čakáme na toho jednorožca, a možno raz príde, možno (to však bude) aj o ďalších desať rokov. Určite sme sa niekam posunuli, ale ako krajina v istom bode aj dozadu.“
Raketové motory? Prečo nie
Spolutvorca svetovo najúspešnejšej a stále virálnej VR hry Beat Saber, Čech Jaroslav Beck, upozornil, že základnou podmienkou úspechu je sloboda v podnikaní.
„Ak človek chce, tak môže, nie je nič, čo by ho malo blokovať. Ak by som sa zajtra rozhodol, že chcem stavať motory do rakiet, aj keď je to šialené, nie je nič, čo by mi malo brániť v tom naučiť sa to. Mám to šťastie, že mám život, v ktorom by to bolo možné.“
Predstaviteľom druhej generácie ľudí, ktorí podnikajú v slobodnej trhovej ekonomike je mladý vinár Dávid Kušický. „Od roku 1996 sme boli prvé certifikované ekologické vinárstvo na Slovensku,“ vysvetlil.
„S naturálnym vínom začínal môj dedo ešte na družstve v 70. a 80. rokoch. Vtedy bolo vinohradníctvo pod veľkým tlakom chemických firiem, takže svojím spôsobom predbehol dobu.“
REBRÍČEK 30 POD 30 2023
Spoznajte tváre rebríčka 30 pod 30 2023. Kto má aj napriek mladému veku potenciál dobyť svet? Dozviete sa na tomto odkaze.
Generačná zmena
Vo vinárstve vyrastal popri jeho zakladateľoch, dedovi Jánovi Dominovi a otcovi Tiborovi Kušickom. Vyštudoval vinohradníctvo a po škole si začal robiť vlastné vína, ale v odlišnom, naturálnom štýle.
„Nepovedal by som, že sme inovatívni. Skôr som sa vrátil ku koreňom. Vína dostupné na pultoch sú dnes s množstvom aditív, chemických látok, pesticídov, herbicídov… Moje vína nesírim, nefiltrujem, prechádzajú spontánnou fermentáciou. Je to vlastne najtradičnejší spôsob výroby.“
Ako rodák z regiónov upozornil na ďalší dlhodobý problém Slovenska: „Som jeden z mála v mojej generácii, kto zostal vo Veľkom Krtíši. Iné štáty rýchlo pochopili, že keď sa darí vinárom, napredujú reštaurácie, penzióny, turizmus. Práve víno by mohlo byť pre turistov magnetom v tomto regióne.“
S dedom po Európe
Starý otec bol dôležitou inšpiráciou pre neskoršiu podnikateľskú kariéru aj u Jaroslava Tona, člena českého rebríčka Forbes 30 pod 30.
„Dedo začal podnikať začiatkom 90. rokov ako kamionista. Ako 11-ročný som s ním začal jazdiť do západnej Európy a pomáhal som mu prekladať tovar. Bolo to pre mňa veľké dobrodružstvo spať a cestovať v kabíne.“
Kamionistom sa Jaroslav nestal, vyštudoval na Oxforde finančnú históriu a čínske štúdie. Napokon však založil firmu 4Trans Factoring, ktorá chce pomáhať „kamioňákom“ s financiami.
„Okrem autodopravy poskytujeme aj finančné produkty. Táto naša aktivita mi ukázala, aké veľké problémy a nedostatky majú malé a stredné podniky, pokiaľ ide o financie. Banky sa im prakticky prestali venovať. Je to globálny problém, no obzvlášť silný v autodoprave.“
Ak riešiť, tak globálne
Na zaplatenie za prepravu musia dopravcovia niekedy čakať aj dva či tri mesiace. „To je veľký tlak na ich cash flow, keďže musia medzitým vyplácať mzdy aj dane. Snažil som sa zmierniť túto krivdu.“
Jeho ambíciou, dodáva, je stať sa globálnou firmou a riešiť túto — rovnako globálnu — krivdu.