13. júna 2019

Spoliehate sa ráno na veľkú a silnú kávu, pretože ste nevyspatí? Ak áno, tak v tom nie ste sami. Spánok je síce nevyhnutnosťou, no väčšina z nás si ho nedopraje v dostatočnej miere. V skutočnosti Centers for Disease Control and Prevention (CDC) nedávno vyhlásilo poruchy spánku za epidémiu verejného zdravia. 

Počas výskumu CDC až 23,2 % respondentov prieskumu (takmer 50 miliónov ľudí) uviedlo, že majú problém sa počas dňa sústrediť a 8,6 % (18 miliónov) uviedlo, že nedostatok spánku zasahuje do ich pracovného výkonu. V New York Times zase informovali, že v USA vyjde nazmar každoročne 1,23 milióna pracovných dní práve kvôli chronickej nespavosti.

Spánok nie je strata času. Jeho nedostatok sa vypomstí vašej pamäti

Doktor Charles Czeisler, ktorý je odborníkom na spánok z Harvardu, vraví: „Podnikatelia potrebujú nabrať energiu a zbaviť sa stresu, aby mohli konštruktívne a kreatívne myslieť. Nedostatok spánku však znižuje ich schopnosť sústrediť sa, počítať, logicky myslieť a ovplyvňuje i pamäť.“

Pozor na spánkový dlh, nedoženiete ho. Ako teda na zdravý spánok?

A práve podnikatelia sú obzvlášť náchylní na spánkovú depriváciu. V prvých dňoch v biznise je totiž lákavé pracovať po nociach alebo spať len pár hodín. Namiesto toho, aby ste zo svojho startupu ťažili, sa vám táto rutina však časom nemusí vyplatiť. Spánok je jednou z najdôležitejších investícií, ktoré môžete urobiť, aby ste ako podnikatelia uspeli.

Nedostatok spánku ovplyvňuje rozhodovanie

Podnikatelia čelia nekonečnému množstvu každodenných rozhodnutí. Spánková deprivácia si však vyberá svoju daň. Jedna štúdia odhalila, že nedostatok spánku môže viesť k riskantnejším rozhodnutiam alebo dokonca k tomu, že ich ani nezrealizujete. Odborníci pozorovali dve skupiny ľudí počas jedného týždňa. Jedna skupina spala v noci len päť hodín, zatiaľ čo druhá celých osem.

Dvakrát denne dostali títo ľudia možnosť rozhodnúť sa, či dostanú určitú sumu peňazí alebo budú riskovať, aby ich získali viac a v prípade, že prehrajú, nedostanú nič. V priebehu týždňa si účastníci so spánkovou depriváciou čoraz častejšie vyberali rizikovejšiu možnosť. I keď sa rozhodovali stále riskantnejše, tak si nevšimli, že zmena sa udiala práve v nich.

Ďalšia štúdia vedcov z UCLA zistila, že spánková deprivácia zasahuje do funkcie mozgu na bunkovej úrovni. Odborníci prišli na to, že ovplyvňuje schopnosť niektorých mozgových buniek fungovať a vzájomne komunikovať, čo v konečnom dôsledku ohrozuje duševnú výkonnosť človeka.

Slávni podnikatelia, ktorí milujú spánok

Zatiaľ čo sa mnohí podnikatelia prezentujú nespavosťou, akoby šlo o medailu za podnikanie, iní považujú spánok za svoju prioritu. Tu sú tri príklady úspešných ľudí, ktorí veria, že o kvalitnom nočnom spánku sa nemá vyjednávať:

  • V tejto súvislosti Jeff Bezos hovorí: „Osem hodín spánku je v mojom prípade dôležitých, a tak sa snažím urobiť z nich moju prioritu. Pre mňa je to potrebné množstvo, aby som sa cítil plný energie a nadšenia.“ Optimálne množstvo odpočinku pomáha Bezosovi ostať v pohotovosti počas celého dňa, zlepšuje jeho produktivitu a zvyšuje jeho rozhodovacie schopnosti.
  • Čo sa týka dôležitosti kvalitného nočného spánku, tak práve o nej otvorene hovorí i Arianna Huffington. Tá sa totiž v roku 2007 prepracovala až k vyhoreniu. Po tejto skúsenosti priznáva, že úspešnou sa stala až po tom, ako sa pre ňu spánok stal prioritou. „Musím vás ubezpečiť, že úspech v Huffington Post sa dostavil až vtedy, keď som sa o seba začala starať,“ priznáva. Teraz sa snaží pomáhať ostatným ľuďom zlepšiť ich život prostredníctvom viacerých kníh, vrátane The Sleep Revolution, a jej spoločnosti Thrive Global.
  • Bill Gates pripúšťa, že nedokáže kreatívne myslieť, ak nemá dostatok spánku. Každý večer si teda takmer hodinu číta, čo je súčasťou jeho spánkovej procedúry. Gates upresňuje: „Rád spím sedem hodín v noci, pretože je to presne to, čo potrebujem, aby som bol rozumný, kreatívny a optimistický.“

Spánok nie je žiadny luxus. Je to nevyhnutnosť. Určite ste už počuli ako niekto hovorí: „Spať budem vtedy, keď budem mŕtvy.“ Bohužiaľ, ak obetujete spánok, tak môžete zomrieť oveľa skôr, ako si myslíte. Odborníci z Harvard Medical School zistili, že u ľudí, ktorí spia menej ako päť hodín, sa zvyšuje riziko úmrtnosti zo všetkých príčin približne o 15 %. Vzťah medzi odpočinkom a zdravím je teda nepopierateľný.

Tým, že si doprajete dostatok spánku, investujete do vlastného zdravia ale tiež do zdravia svojho biznisu. Urobte teda z kvalitného spánku svoju superschopnosť a sledujte, ako sa vášmu podnikaniu darí.

Prispievateľka Caroline Castrillon píše pre Forbes.com o podnikateľskej sfére.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk