10. októbra 2018

Veda neustále dokazuje, aký kriticky dôležitý je spánok pre ľudskú myseľ i mozog. Niektorí ľudia to začali brať serióznejšie, zatiaľ čo ďalší považujú spánok len za stratu času. Namiesto toho by radšej robili iné aktivity, ako napríklad venovanie sa práci alebo pozeranie televízie. 

Nová štúdia z Michiganskej štátnej univerzity, ktorá je tou najrozsiahlejšou ohľadom témy nedostatku spánku, však ľudí zoznamuje s novým aspektom, ktorý je potrebný na to, aby boli kognitívne funkcie v norme. Pomáha nám totiž vrátiť sa od rozptýlenia k úlohe a nevybočiť zo „zabehnutých koľají”.

Táto štúdia bola publikovaná v magazíne Journal of Experimental Psychology: General. Ako uvádzajú jej autori, chyby, nech už ide o tie obyčajné alebo katastrofické, ako boli napríklad udalosti v Černobyle, ropné škvrny po stroskotaní tankera Exxon Valdez a výbuch raketoplánu Challenger, boli spôsobené práve pre nedostatok spánku.

Pozor na spánkový dlh, nedoženiete ho. Ako teda na zdravý spánok?

„Ak sa pozriete na chyby a nehody v chirurgii, verejnej doprave a dokonca i v prevádzke jadrových elektrární, tak jedným z hlavných faktorov ľudského pochybenia je práve nedostatok spánku,” hovorí autorka výskumu Kimberly Fenn. „Mnohí ľudia, ktorí vykonávajú dôležité profesie, trpia nedostatkom spánku. Výskum zistil, že takmer štvrtina ľudí, ktorá má na starosti zložité pracovné úlohy, na pracovisku zaspala.”

Odborníci sa potrebovali pozrieť na to, ako môže takýto nočný nedostatok spánku ovplyvniť schopnosť človeka vrátiť sa po rozptýlení k práci. Preto večer pozvali do svojho laboratória 230 ľudí, pre ktorých pripravili kognitívne úlohy, ktoré bolo potrebné vykonať v konkrétnom poradí. Občas týchto ľudí počas práce vyrušili, a oni si tak následne museli spomenúť na to, kde pred rozptýlením skončili, a mali ďalej pokračovať v správnom poradí.

Polovica pozorovanej skupiny išla následne domov spať, zatiaľ čo druhá polovica musela v laboratóriu stráviť celú noc bez spánku. Neskôr museli všetci opätovne dokončiť svoju úlohu. Spomedzi tých ľudí, ktorí trpeli nedostatkom spánku, nebola pomerne veľká časť (15 %) „schopná alebo ochotná dosiahnuť takú úroveň presnosti, akú dosiahla večer predtým”, píše tím stojaci za štúdiou. V prípade ľudí, ktorí v noci spali, išlo len o 1 %.

Zabudnite na stres. Týchto 5 aplikácií vám môže pomôcť relaxovať

„Každý deň zostane v telách pacientov, ktorí podstúpili operáciu, dokopy približne 11 gázových tampónov,” hovorí Fenn. „To je každoročne 4-tisíc potenciálne katastrofálnych chýb, pričom taktiež ide o príklad procedurálnej úlohy, ktorá sa skončila veľmi zle a ktorá mohla byť dôsledkom nedostatku spánku. Náš výskum naznačuje, že ľudia trpiaci nedostatkom spánku by nemali vykonávať úlohy, pri ktorých ich niečo preruší – prípadne by ich mali vykonávať len v krátkych časových intervaloch.”

Ak vás vyruší kolega v kancelárii alebo len obyčajné upozornenie na vašom telefóne, tak by nedostatok spánku mohol ovplyvniť vašu schopnosť vrátiť sa k pôvodnej práci. A okrem operácií a prevádzky ťažkých strojov sa to môže vzťahovať i na ďalšie povinnosti, od tých menej významných (postup podľa kuchárskeho receptu) až po tie zásadné (dávať lieky dieťaťu).

Thomas Edison povedal: „Spánok je zločinným mrhaním času, ktorý sme zdedili po našich jaskynných predchodcoch.” Hoci tomu niektorí ľudia môžu veriť, veda naďalej dokazuje, aké škodlivé a zlé to v skutočnosti je. Vzhľadom na to, že práve spánok umožňuje mozgu obnoviť sa a dokonca sa i liečiť, tak môžeme dúfať, že si viac ľudí uvedomí, aký je podstatný.

Hlavné foto: Pexels

Prispievateľka Alice G. Walton píše pre Forbes.com o zdraví, lekárstve i psychológii.