16. februára 2019

Ak by volili len študenti stredných škôl, do druhého kola prezidentských volieb by sa dostala s veľkým náskokom Zuzana Čaputová. Volila by ju viac ako tretina zo skoro 14-tisíc mladých ľudí, ktorí sa volieb zúčastnili. Trojicu najsilnejších kandidátov uzatvára Róbert Mistrík a Marián Kotleba.

Simulovaných volieb, ktorých iniciátorom je nezisková organizácia Pre stredoškolákov, sa zúčastnili študenti z viac ako stovky škôl po celom Slovensku. Uskutočňujú sa už niekoľko rokov a ich cieľom je zvýšiť záujem mladých o politické dianie u nás. Najväčšiu pozornosť na seba študenti upriamili začiatkom roka 2016, kedy približne mesiac pred parlamentnými voľbami varovali pred silnou popularitou nacionalistickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Medzi stredoškolákmi bola vtedy tesne na druhom mieste po Kollárovej Sme rodina.

Marián Kotleba, ktorý kandiduje aj v tohtoročných prezidentských voľbách, tentoraz nedosiahol až taký veľký úspech, no jeho popularita medzi mladými sa opäť potvrdila. Volilo by ho 10,25 % zúčastnených študentov, teda len o asi 4 percentuálne body menej ako druhého Róberta Mistríka. Pri porovnaní typu stredných škôl sa však situácia odlišuje. Účastníci simulovaných volieb na odborných školách hlasovali za Kotlebu trikrát častejšie ako gymnazisti.

Deň na unikátnej internátnej škole. Ako vyzerá vyučovanie top študentov?

Reklama

„Je potrebné poukázať na to, že približne 25 % študentov podporilo kandidátov, ktorých môžeme považovať za nedemokratických. To je pomerne veľké číslo,“ povedal politológ Grigorij Mesežnikov. Volieb sa zúčastnili študenti stredných škôl, aj mladší ako 18 rokov, pričom kategóriu prvovoličov tvorilo len asi 10 % respondentov. Ich preferencie nekopírujú popularitu jednotlivých kandidátov celkovo.

Napríklad preferencie Zuzany Čaputovej, ktorá sa s 38,72 % stala u mladých víťazkou, sa v posledných dvoch prieskumoch od agentúr AKO a Focus pohybujú v rozmedzí 14,4-14,7 percenta. Prečo je teda pri mladých taká populárna? Podľa politológa Mesežnikova aj blogera Jakuba Godu môžeme dôvody hľadať v náklonnosti mladých k novým tváram.  Práve doteraz takmer neznámi kandidáti (Čaputová a Mistrík) získali nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov v simulovaných parlamentných voľbách.

„Pamätám si, že keď bola SaS nová politická strana, mala medzi mladými veľmi vysoké čísla, rovnako to bolo v prípade OĽaNO. Zdá sa teda, že sviežosť a novosť sú medzi mladými atraktívne. Niekedy sa stane, že na tom získa Zuzana Čaputová, inokedy bohužiaľ Marián Kotleba,“ hovorí Goda a súhlasí aj politológ, podľa ktorého ide u mladých politický program viac do úzadia.

Čo radia študentom svetoví Slováci? Odpovedajú náš najprestížnejší ekonóm či vedecká legenda z newyorskej univerzity

Študentské voľby dávajú mladým možnosť byť súčasťou politického dialógu a vyjadriť svoj názor. Volili dobrovoľne vo vernej simulácii so študentskou volebnou komisiou, papierovými lístkami, urnou a plentou na 154 školách, pričom ich účasť dosiahla 53 %. „Nemilo ma prekvapila podpora antisystémových kandidátov, ktorá pre nás bude výzvou. Chceme pracovať na tom, aby sa študenti zamýšľali nad tým, koho chcú voliť a prečo je to dôležité, aj keď ešte napríklad nemajú 18 rokov,“ povedala maturantka Veronika Kvietková, ktorá je ambasádorkou tohtoročných simulovaných volieb.

Najbližšie sa bude konať druhé kolo prezidentských volieb a študenti pripravujú aj simulované voľby do Európskeho parlamentu. Organizátor platformy, združenie Pre Stredoškolákov, je od roku 2012 nielen informačný portál pre mladých ľudí, ale aj program neformálnych vzdelávacích podujatí. Len nedávno spustili workshopy na školách po celom Slovensku. Doteraz sa ich zúčastnilo vyše dvetisíc študentov.

Hlavná foto: Zuzana Čaputová počas tlačovej besedy k odovzdaniu podpisov potrebných ku kandidatúre. Foto: SITA