18. marca 2018

Keď Zuzana Smatanová odchádzala študovať do Londýna, starý otec jej venoval svoj klobúk vyrobený v prvej polovici 20. storočia na Morave. Po získaní titulu Master of Science v odbore financie a manažment pracovala v tejto oblasti, neskôr vymenila branžu a pôsobila v Sony a Universal Music. Zlom v jej kariére nastal, keď sa jej nepodarilo nájsť klobúk podobný tomu od starého otca a objavila tak medzeru na trhu. Vtedy sa rozhodla založiť značku BYSJU. Dnes jej pokrývky hlavy nosí Paul McCartney, will.i.am či Beckhamovci. Aký je príbeh rodáčky zo Štúrova, ktorá svojimi klobúkmi dobyla svet?

Londýn bol pre Zuzanu obrovským lákadlom – mesto s takmer neobmedzenými možnosťami. Po absolvovaní štúdia tu pracovala tri roky pre nadnárodnú spoločnosť Bloomberg a potom si vyskúšala rok v hudobnom priemysle. Hoci ju tieto pozície nenapĺňali, paradoxne aj vďaka nim vznikla značka BYSJU. Dnes 30-ročná dizajnérka si práve tu osvojila dôležitú zásadu: „Zisti, čo ťa baví a v čom si dobrý, a choď si za tým!“

Zlomová spolupráca

V roku 2014 spustila pre BYSJU crowdfundingovú kampaň na Kickstarteri. Podarilo sa vyzbierať viac ako 20-tisíc libier a bol to skvelý dôkaz, že o jej klobúky je záujem. Čo bolo najdôležitejšie pre úspech? „Myslím si, že v našom prípade to bol hlavne príbeh, ktorý stál za BYSJU, a jeho autenticita. Kampaňové video, ktoré je veľmi dôležitou časťou projektu, nebolo primárne nastavené na predaj,“ vysvetľuje dôležitosť emócií v kampani Zuzana Smatanová.

Zuzana Smatanová s klobúkom zo svojej kolekcie. Foto: Archív Zuzany Smatanovej

Dnes klobúky tejto značky nájdete nielen na hlavách celebrít, ale aj v obchode Topman na lukratívnej londýnskej Oxford Street. Podľa zakladateľky boli pre tento úspech zlomové dve spolupráce – s návrhárom a známou osobnosťou Oliverom Proudlockom a Paulom Wellerom, hudobníkom z kapely The Jam. „Oliver ma oslovil po tom, čo videl moje dizajny v jednom showroome v Londýne a Paul po tom, ako jeden hudobník z jeho kapely mal na sebe náš klobúčik. S Oliverom sme spravili niečo iné, nové, čerstvé, pričom Paul preferoval klasiku, tradičné tvary a farby,“ opisuje rôznorodosť spoluprác rodáčka zo Štúrova.

Používa nástroje z 20. storočia aj 3D sken. A oživila klobučnícke remeslo

Reklama

Svetové klobúky navrhnuté Slovenkou

Všetky klobúky BYSJU ručne vyrábajú v rovnakej továrni na Morave, z ktorej pochádza aj model starého otca. Nie je to však z nostalgie, ale kvôli viac ako 200-ročným skúsenostiam a pozícii európskej špičky v tejto oblasti. Na začiatku výroby musí byť inšpirácia: „Potom sa s mojím spoluzakladteľom Filipom Schwarzom, ktorý momentálne žije v Berlíne, snažíme naše nápady rozšíriť ďalšími vizuálmi a z nápadu vytvoriť príbeh,” vysvetľuje začiatok procesu Zuzana.

Na začiatku je vždy inšpirácia – vonkajšia, alebo vnútorná. Foto: Archív Zuzany Smatanovej

Následne sa pripravia konkrétne návrhy, tie však ešte pošlú ešte na konzultáciu na Moravu. „Technologický tím nám pošle pripomienky, často sa stane, že prídeme do továrne osobne prebrať detaily našich dizajnov,“ opisuje výrobu mladá podnikateľka. Po tejto fáze sa vytvorí prototyp, ktorý sa však ešte mení a dolaďujú sa na ňom detaily. Až teraz idú klobúky do výroby a potom z Česka putujú do skladu v Londýne. „Naši zákazníci nie sú veľmi ovplyvnení fast fashion a na kvalitné veci sú ochotní počkať si aj dlhšie.“

Keď prišla o polovicu tímu, chcela si dať výpoveď. Ako podniká svadobná dizajnérka?

Pre módne značky je obrovskou reklamou, keď sa s ich modelmi objavia na verejnosti celebrity. Klobúky BYSJU mali na hlave známe osobnosti ako Paul McCartney, will.i.am či hudobníci z kapely Mumford and Sons. Čo to však znamená pre značku? „Pri takýchto udalostiach musíme často zasiahnuť do výrobného plánu. Keďže netušíme, kedy sa celebrity s naším klobúkom objavia, je to zložitejšie. Ďalším faktorom je aj výrobná doba – tá sa stáva menej pružnou,“ prezradila „následky“ takejto reklamy a zvýšeného dopytu Zuzana.

Cez Instagram k hviezdam

O tom, že fungovať a robiť marketing na sociálnych sieťach sa oplatí, sa presvedčili aj v BYSJU. Práve na Instagrame si ich vyhliadla štylistka známeho umelca will.i.ama, ktorý sa v klobúkoch tejto značky objavil na veľkých podujatiach. Túto sociálnu sieť považuje Zuzana za najdôležitejší reklamný kanál: „Prostredníctvom neho komunikujeme aj to, čo každý deň robíme a čo nás inšpiruje, naše BYSJU eventy a rozhovory so zaujímavými ľuďmi, ktorí náš produkt aj nosia. Čo sa týka predaja, tak viac nám pomáha Facebook.“

Klobúky BYSJU sú kombináciou streetwearu a tradícii. Foto: Archív Zuzany Smatanovej

Prvá kolekcia klobúkov mala sedem modelov v siedmich farbách. Aké sú však ich plány do budúcnosti? „Pripravujeme zaujímavé spolupráce a rozšírenie našich predajcov do ďalších krajín Európy a tiež Ameriky. Popritom sa venujeme organizovaniu eventov BYSJU PRESENTS.“ Na týchto podujatiach spolupracujú s hudobníkmi a DJ-mi. Hoci sú tieto akcie zatiaľ iba v Londýne, vďaka Filipovej prítomnosti v Berlíne plánujú pridať do zoznamu aj toto mesto.

Najväčšie výzvy v začiatkoch podnikania sú pre Zuzanu Smatanovú identické s tými dnešnými: „Udržať si kvalitu produktov, dôveru stálych aj nových zákazníkov, manažovanie cash flow. A samozrejme neustále prichádzať s novými zaujímavými nápadmi, ktoré posilnia identitu značky.“ Aj preto dnes v ponuke BYSJU nenájdete iba klobúky, ale aj netradičné šiltovky. Keby mala dať začínajúcim podnikateľom najcennejšiu radu, znela by takto: „Prieskum trhu a finančný plán sú dôležitou súčasťou, no hlavne si to všetko nezabúdajte plnými dúškami užívať.“