20. októbra 2020

V čase pandémie koronavírusu je ohrozené nielen naše zdravie, ale aj zamestnanie či finančná stabilita. Veľa firiem sa pod vplyvom aktuálnych opatrení ocitlo v ťažkej situácii a niektoré z nich už pristúpili aj k prepúšťaniu, prípadne im tento scenár hrozí. HR odborník Matej Majer zo spoločnosti Syncreon radí, ako môžete zvýšiť pravdepodobnosť, že „nevyhodia“ práve vás.

„V prvom rade považujem za potrebné vysloviť nasledujúcu poznámku: Relevancia akejkoľvek rady pre prežitie vo firme môže byť veľmi odlišná podľa odvetvia,“ hovorí Majer na úvod. V prostredí výroby či kancelárskej práce je podľa neho aktuálna situácia snáď ešte ako-tak udržateľnou, no v gastronómii či cestovnom ruchu je mimoriadne ťaživá a mnohých zamestnancov čaká jeden smutný scenár.

Ako sa môžeme snažiť o udržanie svojho pracovného miesta? Toto je šesť tipov od Mateja Majera:

Myslite a komunikujte

Základným prístupom je podľa môjho názoru zachovať si od situácie odstup a dodržať to príslovečné „dvakrát meraj…“. V podmienkach firmy je to „think twice“, teda viackrát si svoje konanie a možné dôsledky premyslite, keďže vaša chyba či nedostatok, inokedy prehliadnuteľný či napraviteľný, môže byť tentokrát tou poslednou kvapkou.

Ako v čase krízy motivovať zamestnancov?
Dá sa to aj bez zvyšovania nákladov

Reklama

Ak máte obavy práve o to svoje pracovné miesto (napríklad preto, že ste nastúpili ako posledný z tímu, alebo ste z najviac ohrozeného oddelenia), vyslovte tieto obavy. Samozrejme, správna forma a načasovanie hrajú rolu. Takéto rozhovory s vedením sú možno nerealizovateľné, nemajte však blok spýtať sa na to aspoň u nadriadeného.

Prejavte iniciatívu

Je dosť možné, že v očiach zamestnávateľa máte možnosť vyniknúť práve teraz. Ak to vaša situácia a zručnosti dovoľujú, oslovte šéfa s ponukou práce navyše. Ak vám niektoré zručnosti či skúsenosti chýbajú, pomenujte to a príďte s plánom, ako si vedomosti doplníte. Na základe možností u vás vo firme príďte s príkladom, kde viete zamestnávateľovi ukázať svoju užitočnosť.

HR odborník Matej Majer pôsobí vo firme Syncreon, v minulosti pracoval pre Osram, Molex či Spinea. Foto: archív respondenta

Ešte predtým ako si vyžiadate úlohy či projekty navyše, dohliadnite na to, že máte splnenie týchto úloh pod kontrolou – ako z hľadiska času, tak aj z pohľadu kvality práce či riešenia.

Sústreďte sa (nielen) na aktuálnu situáciu

Situácia u vás môže byť náročná alebo dočasne neprehľadná a nepredvídateľná, no uistite sa, že máte prehľad, aké sú vaše aktuálne úlohy, vyjasnite si, čo zvládate, a naopak, kde potrebujete pomoc či posunutie termínu.

Rozhodne nebude hanbou vziať si príslovečný „čistý papier“ a spísať si aktuálne témy – čo musím, čo potrebujem, čo chcem. A tiež si spísať prípadné hrozby „čo sa stane, ak…“. V prvom kroku je dobré písať tento zoznam bez veľkého premýšľania, ako vám veci napadnú, a až následne ho korigovať či dopĺňať.

Pri zameraní sa na aktuálnu situáciu, svoje pracovné úlohy, no i prípadnú rodinnú situáciu, nespúšťajte zo zreteľa dlhodobejšie meradlo. Čo bude pre vás dôležité o tri mesiace? Čo bude dôležité v lete?

Čo nerobiť?

Horeuvedené riadky boli radou v zmysle „čo robiť (aby ma neprepustili)“. Môže sa zdať, že by to mohlo stačiť. Rovnako dôležité je však vedieť aj to, čo nerobiť a čomu je vhodné sa vyvarovať, aby sa zamestnanec neocitol (medzi prvými) v negatívnom hľadáčiku firmy.

Hľadáte si nové zamestnanie? Toto je 5 kníh,
ktoré vám odporúčajú slovenskí HR odborníci  

V prvom rade, nebuďte tými, kto vo firme iniciuje alebo rozširuje negatívne myšlienky. Aktuálna situácia je skúškou trpezlivosti a nervov všetkých v bežnom živote aj v zamestnaní. Môže sa teda stať, že niekto z kolegov si vo firme vylieva aktuálne starosti negatívnym smerom. Nebuďte súčasťou týchto diskusných krúžkov.

Nepoukazujte na iných. Sústreďte sa na seba, svoj pracovný výkon, čo ste urobili, respektíve, čo ste neurobili (a mali). Hľadajte riešenia v sebe a pre seba.

Myslite na zadné dvierka

V tejto situácii je prirodzené, že vaša myseľ sa zaoberá myšlienkami, ako si udržať prácu. S dávkou nadnesenia ide o akýsi inštinkt prežitia, tzv. „survival mode“.

Niektorí ľudia síce uvažujú v rovine „mne sa to nemôže stať“ – keď si viac či menej nevedomky nepripúšťajú možnosť čierneho scenára, no je viac než na mieste (a fér k sebe samému) priznať možnosť, že aj napriek snahe môžete ako zamestnanec skončiť.

Pripusťte si túto situáciu a zamyslite sa nad dôsledkami – strata istôt, výpadok príjmu, hypotéka, banka a tak ďalej. Prípadne, praktické problémy: ak zamestnanec musí vrátiť služobné auto, zrazu musí okrem finančnej stránky riešiť, ako zaviezť deti do školy (kým sa nepreruší vyučovanie) a podobne.

Ku každému aspektu si premyslite scenár a stratégiu, čo budete robiť v danej veci. „Budem musieť ísť do banky a odložiť splátky úveru?“, „Môžem si v prípade núdze požičať od rodiny?“, „Ako je na tom ten, koho by ste si žiadali o pomoc – je možné, že aj on sa dostane do ťažkej situácie?“

Ak sa to dá, myslite na tieto kroky vopred. V prípade najhoršieho budete do určitej miery pripravenejší.

Je to (len?) o vás

Priznajme si to, ide o vás. Azda nebude rúhaním tvrdiť, že o tím kolegov ide až na druhom mieste. Ak prídete o prácu (a príjem), zrejme nemôžete počítať s tým, že kolektív kolegov vám bude platiť hypotéku, mobil, či bežné nákupy. Ak vedia (dočasne) pomôcť, je to fajn. Tieto dni sú síce v duchu hesiel #SpoločneToZvládneme či #SpoluSmeSilní, no myslite predovšetkým na seba a na svoj život.

Táto rada neznamená, že by ste sa mali od svojho tímu a kolegov „odstrihnúť“. Dbajte ale na svoje priority. Napríklad, ak vás kolegyňa požiada o dve-tri hodinky času, aby ste jej pomohli s prezentáciou, no vy musíte tráviť čas doma s deťmi alebo sa venovať „len“ domácim prácam, zvažujte, čo jej teraz odpoviete. Veci sa dejú tu a teraz.

Reklama

A na záver? Hoci podobné rady zaznievajú na každom rohu, odporúčal by som predovšetkým: Myslite pozitívne. Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi, myšlienkami, a možno i spomienkami. Nájdite si čas a zalistujte v starých albumoch s fotkami (sám a/alebo s rodinou či priateľmi). Pozrite si dobrý film. Nazrite do tej starej škatule s prvými topánočkami vášho dieťaťa či schovaným príveskom od prvej lásky. Venujte sa tomu príjemnému a povznášajúcemu PRE VÁS.

Svet „tam vonku“ možno nevieme sami ovplyvniť a musíme počkať, kým sa situácia zlepší. No ten „náš svet“ si vieme iste aspoň čiastočne vystavať podľa seba.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?