21. januára 2019

Je polovica januára. Ako sa darí vašim finančným predsavzatiam pre rok 2019? Ak ste si žiadne ciele nedali, alebo ste ich už stihli nedodržať, ešte sa dá začať od nuly. Pravdepodobne ste zatiaľ dostali iba jednu výplatu.

Snaha zlepšiť sa v novom roku je stará ako ľudstvo, záväzky zbaviť sa dlhov či obdarovať niekoho sú známe už z čias starého Babylonu. Platí to dodnes. Najpopulárnejšie ciele pre rok 2018 podľa prieskumu YouGov Omnibus v Spojených štátoch boli nasledovné – viac cvičiť: 59 percent, zdravšie jesť: 54 percent, sporiť: 51 percent.

Až za sporením prichádza schudnutie (48 percent), odhodlanie nestresovať sa (38 percent) a dodržiavať rozpočet (35 percent). Sú to tradičné predsavzatia a ľahko sa na ne zabúda. Existujú však techniky či triky, ktoré by vám mohli pomôcť dodržať ich. Tu je 10 výziev, do ktorých sa môžete v oblasti sporenia pustiť v roku 2019.

1. 52-týždňová výzva

Zo všetkých sporiacich „diét“ je 52-týždňový plán najpopulárnejší. Má viacero podôb, spoločné je však predsavzatie, že každý týždeň do obálky, prasiatka či na účet odložíte nejakú vopred určenú sumu.

Ušetrite 500 eur

Ak chcete začať niečím ľahkým, prípadne chcete dať sporiteľský cieľ vášmu dieťaťu, môžete si každý týždeň na sporiaci účet odkladať 9,64 eur. Zriaďte si trvalý príkaz alebo použite aplikáciu. Za 52 týždňov to bude 501 eur. Variácie: 500 eur za 30 týždňov, 100 dní či šesť mesiacov. Rozhodnite sa sami. Až splníte tento cieľ, môžete ísť napríklad na krátku dovolenku, kúpiť si nové šaty, prispieť na charitu, odložiť si peniaze ako záchranný fond či základ ďalšieho sporenia.

Ušetrite 1000 eur

Toto je typický cieľ sporiteľov v USA. Jeden z variantov znie: odložte si takú sumu, v ktorom týždni je práve kalendár. Ak začínate až teraz, odložte na začiatok šesť či desať eur. V decembri odložíte 49+50+51+52 eur, čiže niečo cez dve stovky. Ak máte dosť peňazí na začiatku roka, začnite sporiť od 52 eur. Do konca roka tento trik nasporí 1 378 eur.

Chcete dosiahnuť presne 1 000 eur? To je po desať eur v prvých štyroch týždňoch a potom po 20 eur do konca roka.

Ušetrite 5 000 eur

Toto je tvrdá výzva pre tých, čo sa chystajú na veľký nákup. Dokážete odložiť až 100 eur za týždeň? Môžete vyskúšať aj sporenie po vzore snehovej gule: 20 eur prvý týždeň, potom 35, 45 a 125. Počas ďalších štyroch týždňoch sporte každý týždeň o 5 eur viac a tak ďalej až do konca roka. Suma po 52 týždňoch prekročí 6-tisíc, do decembra 5-tisíc.

Ušetrite 10 000 eur

Výzva pre celé rodiny alebo ľudí s veľkým platom. Dokážete si nasporiť na svadbu alebo prvú splátku domu? Vložte za prvý týždeň 125 eur, 150 za druhý, 175 za tretí a 300 za štvrtý. Za rok je to 9 750. Ak si vymyslíte projekt pre širšiu rodinu, budete musieť odkladať nižšie sumy a zároveň budete mať spoločný projekt.

V peniazoch si upratujte pravidelne, oplatí sa to

2. Dvojtýždňové či polročné sporenie

Nie každý môže odkladať peniaze každý týždeň. Ak chcete v tomto rytme nasporiť 1 000 eur, odložíte po dvoch týždňoch roka 26 eur, a za každý týždeň zvyšujte o jedna (v 26. týždni odložíte 51 eur).

Ak chcete nasporiť 10-tisíc, môžete odkladať striedavo 275 a 475 eur každý týždeň do 24. týždňa To je 9-tisíc. Potom v 25. týždni odložte 425 a v 26-tom až 575. Veľa zdaru!

3. Ušetrite mesačnú výplatu

Experti odporúčajú, aby ste mali rezervu, z ktorej viete pokryť niekoľkomesačné náklady, napríklad polročné. Môžete začať napríklad s cieľom odkladať 8,33 percenta ročného platu, respektíve jeden mesačný plat, a to na začiatok napríklad odkladaním si 10 percent mesačného platu. Počas roka si môžete povedať, na koľko mesiacov rezervy by ste sa chceli dostať.

4. Zaokrúhľovanie

Ako sa zbaviť prekračovania rozpočtu či plytvania? Zaokrúhľovacích aplikácií, ktoré vám za každú kávu po 1,40 presmerujú zvyšných 60 centov (až po ďalšie celé euro), na sporiaci účet, je veľa – napríklad Qapital, Acorns, Digit a Qoins. Skutočne pomáhajú. Napríklad aj tým, že si poviete, že za tie peniaze si dnes kávu dať nemusíte. Niektoré aplikácie vedia poslať ušetrené drobné na splatenie dlhov, iné investovať.

Americké banky sa už do tohto biznisu púšťajú tiež. Bank of America má „Keep The Change“ program, ktorý zaokrúhlenia presmeruje na sporiaci účet. Pozor na pôvod aplikácií a pravidlá o prístupe tretích osôb k účtu!

5. Šetríme podľa počasia

Blogerka Melissa Berry zo Sunburnt Saver vymyslela tento typ šetrenia. Volá ho „Weather Wednesday“. Každú stredu si pozriete, koľko je na obed stupňov a odložíte si takú sumu. (Pre stupne Celzia treba asi šetriť aj trikrát do týždňa. Berry totiž žije vo Phoenixe v Arizone a tam je bežne 100 stupňov Fahrenheita).

Aký zmysel má šetriť 20 eur za mesiac? 4 možnosti, ako na to

6. 1 euro za deň

Usporiť 365 eur za rok nie je nejaké terno. Ale môže vám to spríjemniť život (pekný výlet, prípadne darček). Je to tiež dobrý spôsob, ako zapojiť mladých členov domácnosti. Môžete si prispôsobiť sporenie aj číslu dňa v roku – ak odložíte prvého 1 cent, na 150. deň v roku 1 euro 50 centov a posledný deň v roku 3,65, vyjde to na 667,95.

7. Päťeurovky

Toto sporenie má mnoho foriem. Napríklad s cieľom 7-tisíc. Päťku vždy vynásobíte číslom týždňa, v ktorom ste. Počas roka od piatich po 260 eur za týždeň. Druhá možnosť je povedať si, že každú jednu päťeurovku, ktorú v živote stretnete, napcháte do prasiatka či zaváračky.

8. Mesačné výzvy

Blogerka Kumiko Ehrmantraut z The Budget Mom má kreatívny rozpis: v januári si do roboty noste obedy, v máji napríklad programovo vyjedzte celú špajzu a chladničku (vraj jej to usporilo asi tri stovky). Možno zvládnete aj nejaký „mesiac bez výdavkov“.

9. Pokuty za zlozvyky

Keď britská stránka Unilad zverejnila video, ako niekto vhadzuje drobáky do prasiatka “Zase meškám”, bolo to úsmevné. Je to však celkom dobrý spôsob, ako sa zlepšiť a niečo ušetriť. Niektorí z nás vyrastali v domácnostiach, kde mali deti prasiatka na pokuty za nadávanie. Akurát treba rozmyslieť, čo po roku s nasporenou sumou.

10. Obálková výzva

Obálky nevychádzajú z módy. Dá sa vďaka nim rozpočtovať aj sporiť. Nachystajte si ich povedzme 25 alebo aj 150, očíslovaných. Číslo 10 sa naplní, až v nej bude 10 eur, 25-ka až v nej bude 25. Od 1 do 25 to vydá na 325 eur.

Odhodlanie sporiť je skvelá vec, ktorú pre seba môžete urobiť. Potrebné je, aby ste si dali konkrétny cieľ, nevynechávali jednotlivé kroky, vtiahli do veci spolusporiteľov alebo podporovateľov, členov rodiny a netrápili sa príliš prípadnými chybami.

Autorka Asia Martin píše na Forbes.com o osobných financiách.

FOTO: SITA, AP