27. februára 2019

V pondelok 4. februára spoločnosť Mattel oznámila, že kolekcia Barbie Fashionistas vyjde tento rok v júni a jej súčasťou budú dve bábiky so zdravotným postihnutím. Spolu s ďalšími, ktoré majú vlasy zapletené do malých vrkočov a realistickejšie krivky, sa predstavia i Barbie na invalidnom vozíku a Barbie s protézou dolnej končatiny. 

„Invalidný vozík alebo bábika na invalidnom vozíku bola jednou z najžiadanejších položiek na našich zákazníckych linkách. Je dôležité, aby sme počúvali našich spotrebiteľov,“ uviedla Kim Clumone, viceprezidentka pre Barbie Design, v rozhovore pre Teen Vogue.

Povedali sme si dosť! Ako ženy a ich dcéry menia svet

Ide o obrovský míľnik v snahe spoločnosti diverzifikovať svoju kolekciu Barbie a prispôsobiť tak bábiky viac deťom, ktoré sa s nimi hrajú. Mattel je už dlhodobo kritizovaný, že jeho Barbie produkty vytvárajú nereálne očakávania ohľadom ženského tela a propagujú sexistický výber kariéry.

Skôr, než Mattelu zatlieskame, je však potrebné opýtať sa, prečo trvalo až 60 rokov, kým spoločnosť úspešne zahrnula zdravotné postihnutie do kolekcie vlastných bábik. Slovo „úspešne“ je v predchádzajúcej vete kľúčové, pretože toto nie je prvý pokus firmy o výrobu Barbie so zdravotným postihnutím.

Má 28 rokov a život jej zmenila hračka, ktorá vlani prevalcovala trh

V roku 1997 totiž spoločnosť Mattel predstavila „Share-a-Smile Becky,“ kamarátku Barbie, ktorá sedela na ružovom vozíku a na rukovätiach mala zavesený batoh. Hoci sa v priebehu prvých dvoch týždňov predalo 6-tisíc kusov tejto hračky, tak bábika Becky v skutočnom svete dlho nevydržala.

Tí, ktorí sa s ňou totiž hrali, si čoskoro uvedomili, že jej invalidný vozík nie je zlúčiteľný s kolekciou Dreamhouse (Dom snov, pozn.red.) a ďalšími doplnkami. Vozík sa totiž nezmestil cez predné dvere domu a ani do výťahu, ktorý sa nachádzal vnútri. Namiesto toho, aby spoločnosť Mattel upravila domček pre bábiky, aby vyhovoval invalidnému vozíku, úplne zrušil výrobu Becky.

Nie je náhoda, že ľudia z Mattelu predstavili Becky 7 rokov po tom, ako sa z Americans with Disabilities Actu (ADA) stal v roku 1990 zákon. Toto bolo obdobie, počas ktorého si ľudia v USA začali uvedomovať, že zdravotné postihnutie nie je niečo, čo treba „napraviť.“ Nuž a v tomto smere bola firma, ktorá vyrába hračky, príliš rýchla, než aby najskôr vyriešila zdanlivo zrejmé detaily.

O viac ako 20 rokov a 100 variácií bábiky neskôr, je kolekcia za 476 miliónov dolárov ďalším pokusom o zavedenie Barbie s telesným postihnutím na trh. Prečo však spoločnosti Mattel trvalo tak dlho, kým sa vymanila z neúspechu bábiky Becky z roku 1997?

Takmer 30 rokov po tom, čo prešla ADA, sa ešte k mnohým ľuďom so zdravotným postihnutím ostatní správajú tak, ako keby boli občanmi druhej triedy. Často sú vytláčaní na okraj spoločnosti, kde sa pomerne ľahko zabúda na ich existenciu a problémy.

Táto marginalizácia ľudí so zdravotným postihnutím však výrazne bráni ich zastúpeniu v médiách a pop kultúre. Podľa amerického sčítania ľudu z roku 2012, má takmer jeden z piatich Američanov zdravotné postihnutie, čo z nich robí najväčšiu menšinovú skupinu v krajine.

Napriek tomu správa od spoločnosti GLAAD, ktorá analyzovala diverzitu v TV seriáloch počas televíznej sezóny 2017-2018 uvádza, že iba okolo 1,8 % postáv má zdravotné postihnutie, čo z nich robí najmenej zastúpenú menšinovú skupinu v televízii. Pokiaľ ide o začlenenie ľudí do spoločnosti, tak zdravotné postihnutie je často na konci zoznamu. I keď by si títo ľudia zaslúžili oveľa viac.

Ak by sa spoločnosť Mattel skutočne snažila o rozmanitosť, tak mala bábiky so zdravotným postihnutím uviesť na trh už skôr, a to spolu s kolekciou Barbie Fashion v roku 2016. Súčasťou tejto kampane bolo, aby výrobca hračiek predstavil aj tie bábiky, ktoré majú plné krivky a tmavú farbu pokožky. Napriek tomu trvalo Mattelu až tri roky, kým si spomenuli, že do výroby treba zahrnúť i bábiky Barbie, ktoré majú zdravotné postihnutie.

Hlavné foto: Forbes.com/Mattel

Prispievateľka Sarah Kim píše pre Forbes.com o rozmanitosti a začlenení ľudí do spoločnosti.