24. apríla 2018

Pred 15 rokmi som práve doštudovala vysokú školu a mala pocit, že s dvomi jazykmi bude ľahké nájsť si prácu v Bratislave. Nemala som známych, a tak som skúsila brigádu ako recepčná v jednej nemenovanej korporácii. Zistila som, že moja kolegyňa síce nevie žiadne jazyky, nemá VŠ, zato má krásnu postavu, dvojnásobný plat a pomer so šéfom.

Bola som sklamaná. Rozhodla som sa odísť do Prahy. Verila som, že vo veľkomeste sa budú pozerať skôr na to, čo viem, než na to, ako vyzerám. Do roka som vyhrala konkurz do programu pre absolventov VŠ, Microsoft Sales Academy Program, ktorý mal za cieľ vybudovať v tejto korporácii novú generáciu lídrov.

Až teraz v spätnej reakcii na to, čo sa deje na Slovensku, som si uvedomila, že som vlastne ušla. Nepáčilo sa mi celkové nastavenie Slovenska. Smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zasiahla moje slovenské srdce.

Ako som šla do Indie dať sa dokopy. Aj o auto sa staráme lepšie než o seba

Tieto brutálne vraždy nás prebrali z tvrdého spánku a začali sme meniť to, na čom nám naozaj záleží. Našu krajinu. Spustila sa lavína protestov a ľudia povedali dosť! Vyšli do ulíc a započali zmenu. K demonštrujúcim za slušné Slovensko sme sa pridali v Prahe a povedala som si, že na ďalšiu demonštráciu pôjdem už osobne do Bratislavy.

Reklama

S dcérou sme sa na Slovensko vybrali 23. marca, ale cestou sme zistili, že daná demonštrácia je zrušená. Fico a Kaliňák už odstúpili zo svojich postov. Hurá, svet sa mení! Mala som radosť a chcela som sa o ňu podeliť s mojou dcérou. Vybrali sme sa do hračkárstva. Oddelenie Barbie z princípu obchádzam, ale bola zvedavá na novú kolekciu od Mattela. K medzinárodnému dňu žien vyšla nová séria oslavujúca ženské vzory:  čínska basketbalistka, poľská blogerka, boxerka z UK, matematička z NASA…

Pilotka Amelia Earhart, umelkyňa Frida Khalo a matematička Katherine Johnson. Foto: Barbie via AP

Túto kolekciu som síce nenašla, ale aj tak som sa dojatím skoro rozplakala. Bábiky boli rôznorodé. Niektoré boli drobné ako Aziatky, iné mali krivky s bokmi, stehnami a zadkami, niektoré boli zasa vysoké a mali rôzne typy pleti. Konečne, pomyslela som si! Svet sa mení!

Ale v tom mi to došlo. Svet sa nemení. To my meníme svet.

To my sme na Slovensku povedali dosť. V momente, keď vyšla kritická masa ľudí demonštrovať, udiala sa zmena.

To my matky a ich dcéry sme zmenili svet. Povedali sme si dosť a vyžiadali sme si zmenu pri stereotypoch pri bábikách aj v tom, ako máme vyzerať a kým máme byť.

Môžeme byť kýmkoľvek.

Autorka je zakladateľka a spolumajiteľka B2B marketingovej agentúry Wings4U. Začínala popri materskej dovolenke v časoch krízy, napriek tomu dokázala svoju firmu dostať do celého sveta. Dnes pôsobí v 94 krajinách a okrem Česka sídli aj v Singapure a Seattli. Medzi jej klientov patria Microsoft, Twitter či Oracle.

Hlavné foto: Sita/AP