Niektorí ľudia si pod spojením teambuildingová aktivita predstavia cvičenia zamerané na znášanlivosť medzi sebou, skupinové aktivity na riešenie problémov alebo stretnutia mimo kancelárie, ktoré majú podvihnúť a upevniť tímového ducha.
Kate Mercer, spoluzakladateľka poradenskej spoločnosti Leaders Lab, však varuje, že sú aj ľudia, ktorí si pod týmto spojením vybavia „hrozivé predstavy, v ktorých kľačia na podlahe a hrajú na bongá v konferenčnej miestnosti alebo súťažia v skladaní lego stavebníc proti iným oddeleniam.“
Buďte lepší líder. 9 rád, ako ukážete zamestnancom, že si ich ceníte
Otázkou teda zostáva: Skutočne niečo z toho funguje? Podľa knihy od Mercer s názvom A Buzz In the Building: How to Build and Lead a Brilliant Organisation je často odpoveďou slovíčko nie. V tejto súvislosti hovorí o štvorici hlavných dôvodov:
Rozdiel
„Je veľký rozdiel učiť sa nové veci s kolegami v rámci zábavných aktivít mimo kancelárie a pracovať v kancelárii s tou istou skupinou ľudí,“ píše Mercer. „Sú tam síce isté paralely a dá sa dosiahnuť, že zamestnancov niečo nové naučíte. Avšak pokiaľ má byť aktivita efektívna, tak si to vyžaduje určité líderské zručnosti. Obzvlášť ťažké je však zabezpečiť to, aby si ľudia takéto poznatky priniesli i späť na pracovisko.“
Faktor rozpakov a hanby
Nie všetci ľudia sa chcú dostať do centra pozornosti tým, že sa budú zúčastňovať teambuildingových aktivít. Nemusia byť dostatočne fit, sebavedomí alebo spoločenskí. Tieto osoby sa tak v prípade podobných udalostí obávajú rozpakov, hanby alebo dokonca poníženia.
Keď sa stretnú mladí a starí.
6 tipov, ako zvládnuť generačný súboj v práci
A je chyba tvrdiť im, že nakoniec bude všetko v poriadku. V prípade niektorých zamestnancov môžu teambuildingové aktivity skutočne vraziť klin medzi nich a kolegov alebo zamestnávateľov.
Riziko utužovania kolektívu
Tým, že sa zamestnanci musia zúčastňovať takzvanej zábavy a hier, zamestnávatelia riskujú. Celé to totiž môže pôsobiť tak, ako keby zamestnávatelia predpokladali, že ich členovia tímu nutne potrebujú takéto aktivity na to, aby sa dokázali spojiť a urobiť kus dobrej práce.
Zámena medzi spoločenskosťou a teambuildingom
Mercer varuje, aby ste si spoločenské a zábavné aktivity nezamieňali so skutočným teambuildingom. Nie všetci kolegovia chcú tieto činnosti robiť spolu s ďalšími osobami a ani nie je potrebné, aby to tak bolo. Nútiť zamestnancov stretávať sa s ľuďmi, ktorých im stačí poznať len ako kolegov z práce, môže v ich vzájomných vzťahoch vytvárať nepriateľstvo a napätie.
Mercer hovorí, že najlepšie teambuildingové aktivity sú vlastne úlohy, ktoré by ste i tak museli v práci urobiť. Môže ísť napríklad o vytváranie krátkodobých alebo dlhodobých stratégií pre budúcnosť spoločnosti, alebo vyjasnenie si úloh. Vďaka podobným cvičeniam dovolíte členom tímu spájať sa a pracovať na skutočných úlohách. Často ide o takú prácu, na ktorú si nikto počas každodennej rutiny nenájde čas.
„Venujú sa užitočným veciam, ktorými v reálnom svete ušetria hodiny času a úsilia. A ani návrat do kancelárie nie je taký ťažký. Zamestnanci spoločne pracovali na reálnych úlohách a môžu v tom ďalej pokračovať. Nazýva sa to zážitkové vzdelávanie a ukazuje sa, že v prípade dospelých ľudí ide o ten najefektívnejší spôsob nadobúdania nových zručností.“
„Pokiaľ ide o voľnočasové aktivity alebo spoločenské udalosti, tak tie fungujú v prípade, že o ne všetci stoja a účasť je dobrovoľná. Neexistuje nič horšie, ako keď je človek „donútený“ k tomu, aby bol spoločenský. Je povinnosťou efektívne spolupracovať s kolegami, no nikdy by nemalo byť povinné s nimi robiť aj voľnočasové aktivity.“
Prispievateľ Andrew Cave píše pre Forbes.com o leadershipe.