25. februára 2021

Objavili v USA trh, ktorého sa desiatky rokov nedotkla žiadna inovácia. Slovák Tomáš Ščavnický s Američanom Bryanom Baumom využili príležitosť a začali budovať americkú firmu Parrot s vývojom v Prahe a v Bratislave. Ich úspešný startup sa zaoberá automatickým prepisom svedeckých výpovedí. Momentálne sú v štádiu rokovaní o prvej veľkej investícii, ktorá bude vo výške niekoľkých miliónov dolárov.

O podnikanie sa Tomáš zaujímal už od vysokej školy, keď začínal s rozbiehaním vlastných projektov. Na nápad, ktorý zaujme a uchytí sa aj za veľkou mlákou, však musel dozrieť a nabrať viac skúseností. Ako sám hovorí, v posune vpred mu výrazne pomohla vysoká škola v Brne.

„Zhodou okolností je v Brne výskumná skupina, ktorá je jednou z najlepších na svete v automatickom prepise reči na text. Tam som sa naučil veľmi dobre narábať s týmito technológiami,“ hovorí a dodáva, že skupina vtedy spolupracovala s najväčšími technologickými firmami sveta.

Tomáš mohol vďaka tomu už v mladom veku pričuchnúť k projektom, ktoré sa zaoberajú spracovaním reči napríklad pre Google, Facebook či Apple.

Tomáš Ščavnický naprogramoval v roku 2019 sotfvér, ktorý využívajú právnici pri výpovediach svedkov. Foto: archív respondenta

Nadšenie rozvíjať sa v tejto oblasti ho po vysokej škole pritiahlo až do Los Angeles. „V LA som sa zoznámil s partiou zaujímavých ľudí, venujúcim sa budovaniu startupov,“ hovorí Tomáš o období, keď začal pracovať pre Operam.

Reklama

Tento startup automatizuje a optimalizuje internetové reklamy pre hollywoodske štúdiá, spolupracoval aj na niekoľkých oscarových filmoch. Ako CTO tam v minulosti pôsobil napríklad Jakub Jurových, bývalý člen rebríčka Forbes 30 pod 30.

Slovensko-americký startup

Počas práce v Operame Tomáš rád cestoval a pomaly si budoval network na západnom pobreží a po čase tak začal spolupracovať s Bryanom Baumom. Američanom so slovenským pôvodom, ktorý mal za sebou niekoľko úspešných technologických startupov.

Bryan stojí napríklad za projektom Represent, ktorý v roku 2016 kúpil americký producent oblečenia CustomInk za 100 miliónov dolárov, či za Blue Vision Labs, vyvíjajúcim aplikácie na zdieľanie rozšírenej reality, ktorý odkúpila americká zdieľaná taxislužba Lyft za približne 72 miliónov dolárov.

Tretím spoluzakladateľom novovznikajúcej firmy Parrot sa stal Bryanov brat Eric Baum, ktorý je štátnym prokurátorom na Floride. Vďaka nemu dokázali preniknúť hlbšie do právnického sektora, získali know-how aj väčšiu kredibilitu pred potenciálnymi zákazníkmi.

Za zrodom Parrotu, ktorý sa zaoberá automatickým prepisom svedeckých výpovedí, podľa Tomáša stálo práve spojenie podnikateľského ducha s technickým a právnym povedomím. A na ich strane bolo aj to, že právnický sektor v USA je jeden z mála, ktorého sa v minulosti výraznejšie nedotkli inovácie.

Zastaralý trh

Zoberme si napríklad spomínané prepisy svedeckých výpovedí, tzv. depositions, ktoré sa používajú ako dôkazový materiál, preto musia byť aj v textovej podobe. Väčšina právnikov v USA míňa na ich manuálne prepisy veľmi veľa peňazí, keďže pri každom prípade je veľa svedeckých výpovedí.

Tejto činnosti sa venuje špecializovaná profesia „court reporter“, no keďže to podľa Tomáša nie je atraktívna práca, v súčasnosti je takýchto ľudí v USA nedostatok. Prirodzene sa tak nafukujú aj ceny za ich služby.

Časť tímu Parrotu, ktorý sídli v Prahe. Foto: archív respondenta

Parrot ponúka alternatívu vo forme umelej inteligencie, ktorá dokáže tieto záznamy prepísať s 85-percentnou presnosťou. Softvér naprogramoval ešte v roku 2019 Tomáš a odvtedy ho neustále zdokonaľujú.

Keďže dosiahnutie stopercentnej kvality prepisu umelou inteligenciou je veľmi náročné, Parrot prepojil strojový prepis s ľudským dotykom. Konkrétne spolupracuje s desiatkami ľudí v Amerike, ktorí prepis dostanú na minimálne 99-percentnú presnosť.

Ďalším dôvodom na zapojenie ľudí do tohto procesu je podľa Tomáša zachytenie všetkých (aj) neverbálnych prejavov, páuz a citosloviec, ktoré sú pri vyhodnocovaní výpovedí dôležité. „Musíme brať veľký ohľad na kvalitu prepisu. Akákoľvek malá chybička môže ovplyvniť výsledok prípadu a právnici sú na to veľmi hákliví,“ hovorí Tomáš s tým, že (ne)dôvera právnikov k technológiám je jednou z prekážok, ktorú sa snažia s firmou Parrot prekonávať.

Napriek tomu už spracúvajú stovky výpovedí mesačne pre menšie právnické firmy a rôzne úrady najmä na Floride, ale aj v Kalifornii a New Yorku. Aktuálne Parrot uzatvára prvé väčšie spolupráce s korporáciami – poisťovňami a právnickými firmami, ktoré ich chcú integrovať do svojich štandardných procesov.

„Našli sme veľmi zastaraný trh, ktorého sa desiatky rokov nedotkla žiadna technológia či inovácia,“ hovorí Tomáš. Navyše, konkurencia v tomto sektore je zatiaľ malá. Tomáš si to vysvetľuje aj tým, že ide o oblasť, ktorá nie je „sexy“, preto nepriťahuje toľko vývojárov ako iné. „My sa však snažíme urobiť z nudnej profesie niečo viac atraktívne,“ dodáva.

Čo priniesla korona?

Úspory pre právnikov sú nielen časové. Technológia Parrotu im dokáže ušetriť približne 30 % nákladov, čo sa prejavuje na postupnom raste firmy. Veľkým míľnikom bol pre nich najmä minulý rok, keď sa 6-členný tím rozšíril na 25 ľudí, z ktorých obchodná časť sídli v USA, zatiaľ čo výskum a vývoj prebieha v Prahe a Bratislave.

V priebehu tohto roka majú v pláne ďalej škálovať najmä na strane vývojového a produktového tímu, a to približne o 5 až 10 ľudí v závislosti od získavania nových biznis príležitostí.

„Snažíme sa urobiť z nudnej profesie niečo viac atraktívne,“ hovorí Tomáš. Foto: archív respondenta

Parrotu, paradoxne, pomohol aj koronavírus, pre obavy z nakazenia sa totiž čiastočne skomplikovalo aj fyzické vypočúvanie svedkov. Keďže firma už v prvých týždňoch pandémie do softvéru rýchlo zaintegrovala Zoom, pomohlo jej to preniknúť aj do radov tých právnikov, ktorí by možno za bežných okolností podobnú technológiu nikdy nevyskúšali.

Umožnilo im to ďalší rast a dnes sa obzerajú aj po investícii zvonku. „Momentálne riešime menšie investičné kolo prevažne s angel investormi či so CEOs firiem z tejto oblasti. Je to najmä preto, aby sme do projektu pritiahli ďalších zaujímavých ľudí, ktorí nám môžu pomôcť s rastom,“ hovorí Tomáš Ščavnický.

Spomína mená ako Ryan Petersen, CEO spoločnosti Flexport, Davia Helgason, CEO Unity game engine, či David Bonderman, ktorý donedávna pôsobil v správnej rade Uberu. Presnú sumu plánovanej investície špecifikovať nechce, no uviedol, že pôjde o sedemciferné číslo.

Reklama

A aké sú dlhodobé plány startupu Parrot? Podľa jeho spoluzakladateľa si chcú najmä budovať dôveru u právnikov a ďalších ľudí z tohto biznisu, čo by v budúcnosti mohlo poslúžiť na rozšírenie portfólia ich služieb. V oblasti, ktorá je zatiaľ nedotknutá technológiami, totiž vidia príležitosť a chcú ju využiť naplno.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?