18. júna 2019

Štátny fond Slovak Investment Holding vložil v rámci posledného investičného kola do projektu lietajúceho auta návratných 2,8 milióna eur. Spoluinvestorom je izraelská investičná spoločnosť Focus Capital Group a čínska výrobno-technická a investičná firma Weilong Enterprise so sídlom v Šanghaji.

Nové peniaze by mali technologickému startupu zo Slovenska pomôcť k dokončeniu certifikácie a následnému spusteniu predaja lietajúceho auta vo verzii 4.0 na leteckú a pozemnú prevádzku. Slovak Investment Holding (SIH) poskytol spoločnosti 2,8 milióna EUR vo forme návratnej investície, pričom tieto peniaze išli formou kapitálového financovania z Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Aeromobil 4.0. Foto: AeroMobil

Výšku investície spoluinvestorov z Číny a Izraela však AeroMobil nezverejňuje. Ako však upozornil týždenník Trend, SIH môže v rámci jedného investičného kola poskytnúť najviac 70 percent zdrojov k 30 percentám ostatných investorov.

„AeroMobil sa dlhodobo radí medzi najznámejšie globálne slovenské značky a zároveň medzi najaktívnejšie slovenské spoločnosti v získavaní technologických patentov. Tešíme sa z príležitosti podporiť túto spoločnosť v jej ďalšom rozvoji ako aj v prilákaní súkromných investícií do tejto transakcie,“ vyjadril sa generálny riaditeľ SIH Ivan Lesay. Jeho izraelský spoluinvestor doplnil, že AeroMobil sa svojou víziou, vedomosťami a skúsenosťami jasne odlišuje od ostatných firiem v oblasti osobných lietajúcich vozidiel.

FOTO: Aeromobil ukázal novú verziu lietajúceho auta

Zaujímavým faktorom je však vstup Číňanov, keďže je to vôbec po prvýkrát, keď SIH spolupracovalo s ázijským spoluinvestorom. A ten vidí AeroMobil vo veľmi krátkom čase ako súčasť dopravnej infraštruktúry, rozširujúcej možnosti prepravy v regiónoch veľkých miest. „Rýchlosť, akou náš trh prijíma technologické inovácie, je obdivuhodná. Zároveň prebieha ďalšie uvoľňovanie trhu všeobecného letectva, čo spôsobí, že Čína sa môže v roku 2030 stať najväčším leteckým trhom,“ povedal ku transakcii Dr. Di Wang, generálny riaditeľ Weilong Enterprise so sídlom v Šanghaji.

Nový model AeroMobilu predstavila spoločnosť ešte v roku 2017 na veľtrhu luxusu v Monaku Top Marques, kde zároveň začala prijímať aj predobjednávky. To, koľko ľudí má momentálne o 1,3-miliónové lietajúce auto záujem, zatiaľ spoločnosť tají, no v limitovanej sérii plánuje vyrobiť 500 kusov.

Testovanie

Certifikácia modelu prebieha od decembra 2018 a tento rok odštartovali prvé certifikačné stretnutie. „Nová investícia nám pomôže urýchliť niektoré procesy, najmä letové skúšky vozidla, ktoré sú naplánované na tento rok,“ povedal pre Forbes.sk Štefan Vadocz, Chief Communications Officer AeroMobilu. Hlavná časť testovania pritom prebieha a bude prebiehať na Slovensku. Niektoré komponenty však firma testovala aj vo Veľkej Británii či Izraeli a časť výpočtových analýz prebehla v Českej republike. Cieľom je začať dodávky vozidla v roku 2021.

Čím sa odlišuje nový model od lietajúcich áut iných firiem? Podľa Vadocza ide najmä o jeho schopnosť jazdy po ceste, ktorá skutočne rieši individuálnu dopravu od dverí k dverám. „Vďaka tomu získava vodič/pilot flexibilitu využitia viacerých letiskových plôch a v prípade zlého počasia sa môže presúvať po zemi. Väčšina budúcich osobných dronov túto možnosť nemá, pričom počasie je rozhodujúci faktor, ktorý bude ovplyvňovať ich budúce využitie, vysvetľuje. Prevádzková dostupnosť AeroMobilu by mala byť 24 hodín denne.

Model AeroMobil 5.0, ktorý prichádza na rad po aktuálne testovanej štvorke. Foto: AeroMobil

O AeroMobile

Firma vznikla v roku 2010 na Slovensku a za deväť rokov sa stihla stať vedúcou spoločnosťou na trhu v oblasti vývoja lietajúcich vozidiel a spropagovať značku po celom svete. Cieľom je priniesť na trh superauto so superschopnosťami, ktoré prinesie nové možnosti v oblasti osobnej mobility na ceste aj vo vzduchu. V rámci výskumu a vývoja v oblasti lietajúceho vozidla AeroMobile doteraz zaregistroval viac ako 14 globálnych patentov a inovatívnych technológií, čo ju zaradilo medzi najaktívnejšie spoločnosti v oblasti inovácie osobných lietajúcich vozidiel vo svete.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk