2. marca 2021

Videokonferencie, ktoré sa sústredia na prácu, nie na nadrozmernú tvár človeka na celej obrazovke. Tak sa dá zjednodušene opísať technológia slovensko-českého startupu Around, ktorá pracuje na báze umelej inteligencie a dnes pomáha tisícom tímov pri práci na diaľku. Jej využitie zaujalo viacerých investorov z Európy aj USA. 

Startup uľahčujúci remote prácu, za ktorým stoji skupina Slovákov a Čecha žijúcich v San Franciscu, oznamuje novinky. Jednou získanie 10-miliónovej investície v sérii A, ktorú viedli fondy Wing Venture Capital, Forerunner Ventures a Slack Fund. Udialo sa tak po tom, čo startup ohlásil, že vstupuje do fungovania vo verejnej beta verzii. 

Videokonferenčná platforma novej generácie, ako ju nazvali zakladatelia, je už aktuálne dostupná pre každého. Momentálne funguje na pozvánky, no napriek tomu ju už využilo viac ako 10-tisíc remote tímov.

Investori z USA, ale aj Európy

Startup postupne získaval financie od amerických VC fondov Initialized Capital, Credo, Floodgate, zaujal aj individuálnych investorov, menovite Navala Ravikanta, zakladateľa platformy AngelList (ktorý v minulosti investoval do pražského startupu Deepnote Jakuba Jurovýcha), Ryana Hoovera, Jeffa Seiberta a Tommyho Leepa, ktorý do startupu vstúpil ako anjelský investor.

Around postupne získal financie aj od stredoeurópskeho fondu Credo Ventures, ktorého partnerom je aj Andrej Kiska mladší. Dokopy sa im podarilo vyzbierať 15,2 milióna dolárov.

Reklama

„Tradičné videokonferenčné platformy zameriavajú kameru na osobu, ktorá rozpráva. Ale čo ak je tvojím zámerom vytvoriť kreatívnu poradu, kde sa budete sústrediť na prácu?“ hovorí Dominik Zane, CEO a zakladateľ Around. „Pozerať sa jeden na druhého, kým pracujete, je vyčerpávajúce a rušivé. Zabíja to kreativitu. V konečnom dôsledku to škodí biznisu ako takému.“

V čom sa teda líši spomínaná platforma od svojich konkurentov ako Google Teams, Skype či Zoom? Cieľom Around má byť podľa jeho zakladateľov priniesť videokonferenčné hovory nie vo vysokom rozlíšení, ale v kvalite, ktorá prinesie vysokú efektivitu.

Počas videokonferenčného hovoru sa ich technológia zameriava iba na tvár človeka, pričom potláča okolité prostredie aj zvuky, ktoré z neho prichádzajú, či už je to búchanie riadu alebo detský plač. Dosiahnu to vďaka umelej inteligencii, ktorá detekuje orientačné body okolo pier.

„Vďaka tomu sa mikrofón môže automaticky zapínať len vtedy, keď užívateľ skutočne hovorí, aj keď zvukové dáta práve neposkytujú dostatok informácií na rozhodnutie,“ opísal Marián Zákutný, jeden zo spoluzakladateľov.

Načasovanie čisto náhodné

V neposlednom rade, s Aroundom nemusíte neustále prepínať medzi jednotlivými oknami. Fotografie účastníkov hovoru neprekryjú celú obrazovku, naopak, zmenšia sa do malých okrúhlych okienok, ktoré sa pohybujú medzi oknami spolu s vami. Celkovo je tento nástroj určený pre videokonferencie do 15 ľudí, pričom sa pokojne môžu niektorí z nich nachádzať v tej istej miestnosti bez toho, aby sa navzájom vyrušovali.

Dominik Zane, Marián Zákutný a Pavel Serbajlo predstavili technológiu verejnosti minulý rok v marci, keď firmy postupne začínali prechádzať na home office, a teda aj hľadali nástroje na efektívne fungovanie.

Ako prezradili v minuloročnom článku pre Forbes, načasovenie bolo čisto náhodné. Prvý prototyp inovatívnych videokonferenčných hovorov začali totiž budovať ešte koncom roku 2017 v San Franciscu. A ako sa ukázalo, trojica celkom správne predpokladala, že tímov, ktoré potrebujú pracovať na diaľku, bude v budúcnosti iba pribúdať.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?