„Niektorí ľudia nám neverili, že ide naozaj o med. Najmä tí z Indie a z Afriky. Nikdy predtým sa totiž nestretli s medom, ktorý by mal takúto farbu a chuť,“ hovorí pre Forbes Martin Voľanský z bardejovskej rodinnej firmy Medar, ktorá Slovensko reprezentovala aj na veľtrhu EXPO v Dubaji.
„Jeden pán sa bol dokonca sťažovať u vedúceho nášho pavilónu, že klameme. Presviedčal ho, že náš produkt v žiadnom prípade nemôže byť med, lebo on už videl veľa medov a takto nevyzerali… Všetci sme sa mu snažili vysvetliť, prečo je náš med iný a ako to funguje, ale myslím, že to celkom neprijal.“
Martin Voľanský vysvetľuje, že medovicové medy, na ktoré sa bardejovská rodinná firma špecializuje, majú úplne inú chuť a farbu ako ostatné. Pochádzajú totiž z ihličia stromov. „Tento med je veľmi typický pre náš región. Účinkami by sme ho ale mohli prirovnať k manukovému medu – najkvalitnejšiemu medu na svete,“ hovorí.
„Medovicového medu je veľmi málo, keďže potrebuje veľmi špecifické klimatické podmienky. U nás ho máme najmä vďaka jedľovým lesom. No tento med sa každý rok neurodí. Niekedy za vyskytne len raz za štyri roky.“
Úspech pre celé Slovensko
Na medzinárodných výstavách a veľtrhoch nie je táto rodinná firma nováčikom, ich med totiž patrí k najoceňovanejším na svete. S podporou Úradu priemyselného vlastníctva už dva roky pracujú aj na získaní ochrannej známky – chránené označenie pôvodu, o ktorú žiadajú cez svoje občianske združenie Bardejovský med.
„Ak sa nám ochrannú známku podarí získať, budeme jediný výrobca medu na Slovensku, ktorý ju bude mať. Med s ňou dokonca nemajú ani v okolitých krajinách – v Maďarsku ani v Česku,“ hovorí Martin Voľanský a dodáva, že známka je už v schvaľovacom procese v Bruseli.
„Keď sa nám to podarí dotiahnuť do úspešného konca, bude to veľké plus pre celé Slovensko. Podobne ako Stupavské zelé a pár ďalších výrobkov, by sa náš med zaradil medzi najvýznamnejšie potraviny Európy. Vďaka tomu by sme mohli od Európskej komisie dostávať viac dotácií na rozvoj včelárstva.“
Stavajú na rodinnej tradícii
V Bardejove sa včelárstvu venuje už štvrtá generácia Voľanských. Ako pripomienku rodinnej tradície má najmladší zástupca Martin v domácej kancelárii stále vystavený slamený úľ po prastarom otcovi. O ochranu a rozvoj tohto tradičného remesla sa rodina usiluje aj v rámci občianskeho združenia Bardejovský med.
„V spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom sa snažíme vyzdvihnúť včelárstvo na vyššiu úroveň nielen v našom regióne, ale na celom východnom Slovensku,“ vysvetľuje. Jeho otec je už dnes držiteľom ocenenia Zlatá včela za celoživotný prínos od Slovenského zväzu včelárov.
Vzdelávanie včelárov a sieť predajní
„Keďže sme silnejšia firma v našom regióne, veľmi by sme chceli pomôcť aj menším včelárom, aby mohli med spracovávať a dodávať ich na lepšie trhy, za lepšie ceny, možno aj expandovať do zahraničia,“ hovorí pre Forbes Martin Voľanský.
„V rámci občianskeho združenia Bardejovský med by sme teda chceli zhromažďovať med od viacerých včelárov z nášho regiónu. Myslíme si, že má obrovský potenciál aj na ďalšie spracovanie. Mohol by sa využiť v kozmetike, v potravinárstve, prípadne ako súčasť výživových doplnkov.“
V najbližšom čase by preto radi expandovali cez vlastné kamenné predajne, prvú už majú v Bardejove. „Chceli by sme ich otvoriť v rôznych častiach sveta. Boli by to v podstate medové domy, v ktorých by sa aj verejnosť mohla dozvedieť niečo viac o včelárstve a produkcii medu. Okrem toho by sme radi zaradili aj ďalšie prírodné produkty. Chceme pomôcť aj na ceste za ekologickejším svetom.“
V Bardejove by zasa pre včelárov radi otvorili vlastné vzdelávacie stredisko. „Je dôležité, aby včelári vedeli, ako vyzerá zdravý úľ. Aby včely nechovali v zanedbaných a starých úľoch, no pravidelne ich menili. Aj keď je to finančne náročné, je to dôležitá prevencia včelích chorôb.“
Vzácny a drahý med
Svetový potenciál v medovicovom mede podľa Martina Voľanského videli aj obchodníci na veľtrhu EXPO. „V Dubaji sme sa stretli napríklad s jedným pánom z Nového Zélandu, ktorý obchoduje s manukovým medom. Na EXPO prišiel cielene kvôli nám. Mal preštudovanú celú históriu našej firmy a povedal nám, že na svetovom trhu máme veľký potenciál.“
Medovicový med z Bardejova zaujal aj domácich obchodníkov z emirátov. Tam je med považovaný za vzácny a je oveľa drahší ako u nás. Na základe obchodných stretnutí v Dubaji dostali Voľanskí už dve zaujímavé ponuky.
„Rokovali sme s obchodníkmi z Austrálie, priamo z Dubaja, aj z Blízkeho východu, USA a ďalších krajín. Boli to veľmi milé a podnetné stretnutia, na ktorých sa nám podarilo nadviazať aj spolupráce,“ vysvetľuje Martin Voľanský.
„Zatiaľ nám prišli dve ponuky – jedna z Austrálie a jedna zo Spojených arabských emirátov. Tieto firmy by chceli naše medy dodávať do svojich prémiových predajní a biopotravín.“
Krajina medu
Medar je jediná včelia farma na Slovensku, ktorá má všetky certifikáty na produkciu bio medu. Okrem toho vyrábajú aj ochutené medy, ktoré volajú medové krémy, sviečky z včelieho vosku či bylinné a propolisové tinktúry. Ich výrobky si už dnes našli svojich zákazníkov aj za hranicami.
„Máme jedného stáleho zákazníka z Írska, ktorý má zrejme veľmi veľa priateľov. V rámci jednej objednávky si u nás objedná aj sto tinktúr pre všetkých svojich známych,“ hovorí Martin Voľanský.
Dodáva, že v najbližších rokoch by sa radi sústredili viac na zahraničný trh. Aj keď z medzinárodných veľtrhov a výstav majú veľa zahraničných kontaktov, doteraz sa zameriavali najmä na slovenský a český trh.
„Slovensko je dnes vo svete známe najmä automobilovým priemyslom, no my by sme sa radi vybrali ekologickejšou cestou. Chceli by sme ukázať, že Slováci sa vedia starať o prírodu, vyrábať kvalitné prírodné produkty a postaviť sa za dobré ekologické riešenia.“