19. novembra 2020

Nový prieskum J&T Banky Wealth Report 2020 potvrdil, že slovenskí milionári dospeli vo svojich investičných rozhodnutiach, uvažujú strategicky a nepodliehajú panike. Najviac sa podľa nich oplatí investovať do zahraničných firiem. Bohatí investori tiež predpovedali, čomu sa do budúcnosti oplatí venovať.

V minuloročnom prieskume milionári uviedli, že by už neurobili tú istú chybu ako v roku 2008. V tom čase bolo odpoveďou 70 percent bohatých, že sa poučili, preto by počas krízy opätovne nepodliehali panike a svoje aktíva nepredávali. S príchodom tohtoročnej krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu dokázali, že to mysleli naozaj vážne.

Najnovší prieskum J&T Banky totiž potvrdil ich slová. Iba 10 percent účastníkov prieskumu uviedlo, že po prepuknutí pandémie sa vzdali investičných pozícií. Naopak, drvivá väčšina milionárov zostala pri pôvodnom investičnom pláne alebo dokonca využila krízu vo svoj prospech.

Zobrali si ponaučenie

Podľa prieskumu až 75 percent úspešných investorov odpovedalo, že s príchodom krízy nemenili investičné rozhodnutia a držali sa predošlých plánov alebo neurobili nič. Štvrtina podľahla aktuálnym výpredajom a nakúpila ešte ďalšie akcie. 20 percent opýtaných dokonca využilo skrytý potenciál tejto situácie a obrátilo problémy finančného trhu vo svoj prospech.

Podľa riaditeľky J&T Banky Anny Macalákovej je to dobrým znamením, pretože ich klienti si z predošlých kríz zobrali ponaučenie. „Je to dôkazom toho, že slovenskí investori sú dnes skúsenejší a od poslednej krízy spred dvanástich rokov investične dospeli. Poznanie, že naši klienti investujú systematicky a ani pri turbulenciách na trhoch neodchádzajú zo zainvestovaných pozícií, je povzbudivé. Pochopili, že pokles cien aktív je investičnou príležitosťou a mnohí z nich ju aj využili,“ hovorí Macaláková.

Reklama

Najviac sa podľa nich oplatí investovať do zahraničných firiem. Dôvera v investovanie do stavebných pozemkov či rezidenčných nehnuteľností však oproti minulému roku poklesla, no napríklad zlato si drží svoje miesto a verí mu zhruba štvrtina milionárov.

Koronavírus nás priviedol k uvedomeniu

Opýtaní investori tiež predpovedali, akým oblastiam má najväčší zmysel sa venovať. Aj tu sa preukázala ich uvedomelosť a na prvé priečky sa dostali oblasti recyklácie a likvidácie odpadu (37 %), rozvoja obnoviteľných zdrojov a energie (36 %), sociálnych služieb pre seniorov (34 %) a v neposlednom rade zdravotníctvo (28 %).

40 percent slovenských milionárov verí, že ekonomika sa vráti do normálu asi v roku 2023. Takmer polovica tvrdí, že vláda by mala vidieť vplyvy pandémie ako príležitosť na transformáciu k digitálnej ekonomike. Druhá polovica si zase myslí, že štát by sa mal venovať najmä kompenzácii škôd a zmierneniu sociálnych dopadov.

S príchodom pandémie využili milionári ekonomický útlm najmä na svoje súkromné aktivity, čas strávený s rodinou a partnerom. Mnohí si tiež uvedomili, že môžu veľa vecí vybaviť z domu, a preto nie je potrebné, aby trávili toľko času na pracovných stretnutiach a v kanceláriách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?