8. apríla 2019

Ako rozmýšľajú riaditelia slovenských firiem a čoho sa boja? Zatiaľ čo vlaňajšie prieskumy Forbes a PwC ukázali, že svetoví aj slovenskí lídri sú v oblasti rastu ekonomiky a firiem veľkí optimisti, tento rok je to presne naopak. Šéfovia spoločností vo veľkom očakávajú spomalenie rastu. Za najväčšie hrozby považujú populizmus, zvyšovanie daňového zaťaženia, protekcionizmus a nadmernú reguláciu.

Poradenská spoločnosť PwC a magazín Forbes už po desiatykrát zisťovali, akým výzvam budú čeliť šéfovia spoločností v tomto roku. A slovenský CEO prieskum 2019 ukázal viaceré prekvapenia, medzi inými napríklad pesimizmus, ktorý je v otázke rastu ekonomiky výraznejší ako u ich kolegov v strednej a východnej Európe aj celkovo vo svete.

Vykazujú rast v tisíckach percent. Do prestížneho európskeho rebríčka sa dostali 4 firmy zo Slovenska

 51 % CEOs plánuje zvýšiť počet zmestnancov, drvivá väčšina však len mierne (v roku 2018 to bolo 53 %)

16 % CEOs očakáva zníženie počtu zamestnancov (v roku 2018 to bolo 14 %)

Reklama

Viac ako polovica slovenských CEOs (58 %) počíta so spomalením rastu vo svetovej ekonomike, pričom vo svete takto rozmýšľa menej ako tretina lídrov a približne rovnako je tomu tak aj v strednej a východnej Európe. Slováci však boli v tomto pesimistickejší už aj v minulosti, takže to nie je prekvapenie.

Súčasný ekonomický vývoj je síce pozitívny, no spomalenie rastu alebo recesia raz určite prídu. Na tom sa zhodujú mnohí odborníci. Už minulý rok preto odhadoval veľký podiel slovenských CEOs skorý nástup krízy, no v roku 2019 sa počet tých, ktorí ju očakávajú v najbližšom roku-dvoch, takmer strojnásobil.

Slovenskí CEOs odpovedajú

Posledné roky ekonomika na Slovensku rastie, očakávate recesiu/krízu …?

Podľa partnera PwC  Martina Galloviča je však málo pravdepodobné, že kríza príde z bankového prostredia. „Pravdepodobnosť je dnes oproti roku 2008 oveľa nižšia, a to najmä vďaka prísnejšej regulácii, neustálemu testovaniu bánk, ale v mnohých prípadoch aj zmenám správania niektorých bánk,“ hovorí.

EY Podnikateľ roka 2018 Šimon Šicko: Ďalšia zastávka je firma za 100 miliónov

Lídri a príjmy do firiem

Zmeny tento rok nastali aj v oblasti zvyšovania príjmov spoločností. Zatiaľ čo minulý rok sa tretina slovenských lídrov spoliehala na organický rast svojich tržieb, tento rok je to iba štvrtina, vo väčšom kurze totiž bude škrtenie nákladov. Na Slovensku a aj vo svete začínajú dominovať iniciatívy na znižovanie nákladov, ktorých význam bol v minulých dvoch rokoch nižší, ako je tomu dnes. Pätina CEOs sa spolieha, že viac peňazí do kasy prinesie zavádzanie nových produktov a služieb a desatina stavila na vstup na nové trhy.

Čoho sa boja

Čo sa týka najväčších hrozieb súčasnosti, šéfovia firiem sa obávajú najmä populizmu. Ten znepokojuje na Slovensku dvakrát (54 %) toľko lídrov než v priemere vo svete. Naopak, obchodné konflikty znepokojujú až tretinu svetových CEOs a len pätinu slovenských.

Okrem všeobecných hrozieb sa však prieskum pozrel aj na to, čoho sa lídri obávajú vo vzťahu k rastu svojich firiem. Najväčšie hrozby sa týkajú ľudských zdrojov – dostupnosti kľúčových schopností a demografických  zmien. Zaujímavosťou je, že kybernetické hrozby sa tento dostali do prvej trojky na Slovensku prvýkrát, zatiaľ čo v Severnej Amerike patrí tento parameter medzi top hrozby už niekoľko rokov. Téma sa konečne dostala do popredia aj u nás a šéfovia spoločností ju neberú na ľahkú váhu.

Názory CEOs sú však rozdielne v tom, či napríklad umelá inteligencia viac pracovných miest nahradí alebo vytvorí.  Väčšinou sa však zhodujú v jej potenciáli dramatických zmien na pracovnom trhu a pri konkurencieschopnosti firiem a štátov. Prieskum ukázal, že napriek tvrdeniam a plánom ešte väčšina našich firiem nerealizovala žiadne inciatívy v oblasti umelej inteligencie. CEOs na Slovensku sa spoliehajú aj na pomoc vlády na úrovni krajín, napríklad pri zavádzaní stimulov na urýchlenie jej rozvoja a používania.

 Najdôležitejšie faktory úspechu pre slovenskú ekonomiku a spoločnosť:

  1. Kvalifikovaná, vzdelaná a adaptabilná pracovná sila
  2. Dôvera obyvateľstva v liberálnu demokraciu a slobodný trh
  3. Jednoduchý, stabilný a efektívny daňový systém

O prieskume

Oslovení CEOs odpovedali prostredníctvom online alebo tlačenej verzie dotazníka v období od 5. decembra 2018 do 6. februára 2019. Na prieskume sa zúčastnilo 127 generálnych riaditeľov firiem pôsobiacich na Slovensku z rôznych odvetví: finančné služby (bankovníctvo a poisťovníctvo), priemyselná výroba, stavebníctvo, automobilový priemysel, maloobchod a distribúcia, spotrebný tovar, doprava a logistika, informačné technológie, telekomunikácie, energetika a sieťové odvetvia a iné. Globálny CEO prieskum sa uskutočnil na vzorke 1 378 respondentov od septembra do októbra 2018 v 91 krajinách. Vzorka respondentov je reprezentatívna vzhľadom na HDP jednotlivých krajín.

Reklama
Hlavné foto: archív Forbes

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk