Osem značiek, osem príbehov firiem, ktoré ľudia poznali za socializmu, no prežili aj demonštrácie počas 17. novembra. Forbes vybral niekoľko firiem a značiek, ktoré sa popularite tešia na Slovensku už desaťročia. Hoci niektoré z nich na svojich predchodcov priamo nenadväzujú či nedokazujú niekdajšiu slávu, na trhu sú stále jasne prítomné.
Tatra banka (1884)
Jeden z historických letákov Tatra banky. Foto: Tatra banka
Aj Tatra banka je jednou z mnohých firiem, ktoré sa po zmene režimu odvolávali na historický názov inej inštitúcie. Vznik historickej Tatra banky sa datuje do roku 1884 a v tom čase sídlila v Turčianskom Svätom Martine. Pôvodný názov tejto inštitúcie bol Hornouhorská banka Tatra, po vzniku Československa mala na Slovensku najviac pobočiek spomedzi všetkých bánk. Od roku 1920 niesla názov Tatra banka, avšak po vojne ju znárodnili. Názov sa oživil v roku 1990 a dnes je Tatra banka súčasťou skupiny Raiffeisen.
Matador (1905)
Značka Matador sa v roku 2007 stala súčasťou koncernu Continental. Foto: Matador
Našim vladárom bol ešte František Jozef I., keď sa v Petržalke začalo s výrobou gumových hadíc a remeňov pod značkou Matador. Od roku 1925 začala firma vyrábať autoplášte a ďalších šesť rokov bola jedinou firmou, ktorá sa tomu venovala na území Československa. V roku 1945 bola firma znárodnená a neskôr sa stala národným podnikom. Základný kameň továrne v Púchove, v ktorej sa vyrába dodnes, bol položený v roku 1950. Hoci značka na istý čas prestala fungovať, v roku 1993 sa vrátila do obehu a v roku 2007 sa stala súčasťou koncernu Continental.
FOTO: Podnikanie v gastrobiznise v minulom storočí.
Ako sa vyrábali Horalky alebo Treska?
Chirana (1935)
Foto: Chirana
Strojársky závod zameraný na výrobu súčiastok vodomerov a plynomerov vyrástol v Starej Turej pod taktovkou priemyselníka Františka Micheru. V roku 1948 sa premenoval a fungoval pod názvom Prema. So značkou Chirana sa stretávame v roku 1965. V 90. rokoch prešiel podnik privatizáciou a odčlenilo sa od neho viacero divízií. Od roku 2016 spoločnosť funguje pod názvom Chirana Holding.
Makyta (1939)
Dnes má Makyta na Slovensku 6 predajní. Foto: Makyta
Firma spustila svoju výrobu v prvých dňoch druhej svetovej vojny pod názvom Prvá slovenská továreň odevov. V priebehu štyroch rokov mala 120 predajní a neskôr rozšírila výrobu aj do Púchova. Podľa vzoru Tomáša Baťu mal podnik takisto aj vlastnú školu práce. Aj keď sa v roku 1948 podnik znárodnil, o rok neskôr už fungoval samostatne pod názvom Makyta. Ako jedna z mála odevných značiek prežila zmenu režimu.
Tesla Liptovský Hrádok (1950)
Foto: Tesla
Československý koncern Tesla založili v roku 1946 v Prahe po zoštátnení elektrotechnických firiem. Išlo aj o pobočky zahraničných podnikov ako Philips či Siemens. Výroba sa v roku 1950 rozšírila na Liptov a od začiatku sa zameriavala na telefonickú techniku. Zmenu režimu prežili len dva podniky z ôsmich. V roku 1991 prešla firma privatizáciou a spojila sa s Alcatelom. Dnes zamestnáva len 270 zamestnancov.
Byť slobodným už neznamená len mať peniaze.
Mladí Slováci svojimi prioritami prekvapili
Obchodný dom Prior (1964)
Dnes sa obchodné domy Prior nachádzajú v 9 slovenských mestách. Foto: OD Prior
Jeho vznik ohlásili ešte v roku 1964 a prvú pobočku – bratislavský Prior – otvorili v roku 1968. V tom čase bol najväčším obchodným domom v Československu. Aj keď po revolúcii zaplavila táto značka celé naše územie, z lukratívnych priestorov v historických centrách sa postupne sťahovala a mnohé predajne boli zrušené.
Horalky (1965)
V takomto obale sa predávali Horalky v roku 1965. Foto: Sedita
Na oblátkach s arašidovou príchuťou si pochutnávame už od roku 1965. Ich popularita nie je dôvodom na obavy, že by firma musela v dohľadnom čase ukončiť svoju výrobu – na tejto sladkosti si zrejme budú pochutnávať aj ďalšie generácie.
Vinea (1974)
Vinea vznikla preto, aby mohla konkurovať kolovým a citrusovým nápojom zo zahraničia. Foto: Vinea
Konkurencia zahraničným výrobcom nápojov. Tak vznikol nápoj Vinea, drink na báze hroznového muštu, ktorý namiešal tím pod vedením Jána Farkaša. Toho však z vlastného podniku po znárodnení vyhodili a nedožil sa ani zásluh za tvorbu Viney, ktorá prerazila aj v zahraničí. V 90. rokoch pre konkurencie zažila krízu, no v druhej polovici tohto desaťročia sa jej slávu pokúšalo obnoviť vinárstvo Vitis. V roku 2008 sa Vinea stala súčasťou produktového portfólia spoločnosti Kofola, čím sa zvýšila dostupnosť Viney v obchodoch aj v gastronomických zariadeniach.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]