5. novembra 2019

Chcú sú povedať svoj názor, mať čas na cestovanie a byť sami sebou. Dnešná generácia mladých ľudí vníma slobodu skôr pod týmito pojmami. Avšak nevylučuje, že istú úlohu v nej zohrávajú aj peniaze. 

Peniaze alebo sloboda? A môžem byť slobodný aj bez peňazí? Podobné otázky sa vo svojom prieskume k 30. výročiu Nežnej revolúcie pýtala Slovenská sporiteľňa mladých ľudí vo veku od 15 do 30 rokov. Aj keď sú možno staršie generácie voči mileniálom a generácii Z skeptické, odpovede zaskočili. 

Ako sporia slovenské deti? Mladí z väčších miest míňajú viac

Z prieskumu, ktorý pre banku uskutočnili spoločnosti Insight Diver a G82, vyplýva, že mladí síce majú radi peniaze, no šťastie podľa nich nepodmieňujú. Okrem toho sú zodpovední a sporia na budúcnosť či cestovanie. Dostatok slobody majú podľa vlastných slov nielen, keď majú peniaze, ale najmä, keď sú sami sebou a môžu sa slobodne rozhodovať. Okrem toho chcú mať aj dostatok času, keďže bez neho by si zarobené peniaze neužili.  

Peniaze nie sú na prvom mieste

„Na začiatku tohto výskumu sme predpokladali, že mladí ľudia pomenujú pri slobode najmä peniaze. Pretože ich vnímajú ako niečo, vďaka čomu si môžu plniť svoje sny. Ako psychológa ma veľmi potešilo, že mladí síce peniaze považujú za veľmi dôležité, ale to, ako vnímajú slobodu, pomenúvavajú ako schopnosť byť sám sebou,” vysvetľuje psychológ Marek Madro z internetovej linky dôvery pre mladých IPčko, ktorý sa na prieskume podieľal. 

Na druhej strane však čísla hovoria aj o tom, že mladí majú skôr strach z nedostatku peňazí ako z dospelosti a viac ako polovica si myslí, že financie sú potrebné na dôstojný život. Drvivá väčšina z nich sa okrem toho cíti slobodnejšie, keď majú vlastný príjem, ako keď sú závislí na vreckovom od rodičov. 

Z prieskumu vyplýva, že finančná sloboda u mladých prichádza so sumou 500 eur – presne toľko uviedla tretina z nich že mesačne potrebuje, aby dosiahla tento pocit. Ako však zdôrazňujú autori prieskumu, mladí vedia, ako zabezpečiť aj svoju finančnú nezávislosť. Takmer polovica má už príjem zo zamestnania a tretina z brigád.

Vážne, ale nie negatívne

„Mladí majú jasno v tom, že chcú byť finančne nezávislí. Sú však pre to ochotní aj niečo urobiť. Sú v hospodárení celkom sebavedomí. To naznačuje, že berú financie relatívne vážne a nie prehnane negatívne alebo s obavami,” hovorí šéf korporátnej komunikácie Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer. 

V súvislosti s nadchádzajúcim 30. výročím Nežnej revolúcie sa prieskum zameral aj na to, aká udalosť nám podľa mladých priniesla slobodu. Paradoxne, samotná Nežná revolúcia skončila až na treťom mieste. Polovica z opýtaných označila za dôležitejšie udalosti z tohto pohľadu vstup do Európskej únie či Schengenu. Čísla okrem toho ukázali, že až polovica z mladých sa o týchto udalostiach doma s rodičmi nerozpráva a sedem zo 100 dokonca nevie o Nežnej revolúcii vôbec nič. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk