28. júna 2021

Anjelský investičný klub Lumus Investment Collective, ktorý pred necelým rokom založili štyri mladé Slovenky, si na svoje konto pripísal druhú investíciu. Po rumunskej vzdelávacej platforme Houston podporili litovský startup Zenoo, ktorý ponúka vyvážené krmivá pre psy.

Medzinárodné investičné kolo v hodnote 300-tisíc eur viedla Toma Sabaliauskienė, marketingová riaditeľka spoločnosti Nord Security a členka rady spoločnosti Tesonet, za účasti spoločností Angels Band, Wave Ventures, UAB Akseleratorius zastúpených Dariusom Žakaitisom, Dmitrijom Suminom a ďalšími medzinárodnými investormi.

Ako píšu v tlačovej správe, Lumus Investment Collective chce podporiť Zenoo pri jeho expanzii, keďže európsky trh s krmivom pre spoločenské zvieratá rýchlo rastie. Asi štvrtina európskych domácností vlastní najmenej jedného psa a veľkosť tohto trhu sa od roku 2010 do roku 2019 takmer zdvojnásobila. Finančné prostriedky umožnia spoločnosti Zenoo akcelerovať rast, expandovať na holandský trh a priviesť na loď prvého CMO (hlavný marketingový riaditeľ).

Zakladateľky klubu Lumus (zľava) Vladimíra Činčurová, Lucia Cerchlanová, Zuzana Zamborská, a Terézia Jacová. Foto: Lumus

Rovnováha v investovaní

Čím zaujal startup slovenské investorky? „Zenoo rieši bežné problémy mnohých majiteľov psov veľmi užívateľsky zameraným spôsobom, čo je pre Lumus veľmi dôležitý faktor, pokiaľ ide o startupy D2C. Zakladatelia naštartovali podnikanie výlučne ponúkaním vysoko kvalitného krmiva pre psy a teraz budujú platformu na využitie poznatkov s cieľom priniesť ešte väčšiu hodnotu pre psy a ich majiteľov. Sme nadšení z príležitosti pomôcť im rásť,“ povedala spoluzakladateľka platformy Lucia Cerchlanová.

Investičný klub založili pred necelým rokom spolu s Vladimírou Činčurovou, Teréziou Jacovou a Zuzanou Zamborskou a prilákal už viac ako 150 aktívnych „angel investoriek“. Jeho cieľom je podporiť a dostať viac žien do kapitalizačných tabuliek spoločností či startupov. Čísla sú v tomto segmente totiž alarmujúce — vo VC fondoch je v Európe totiž len desať percent žien.

Reklama

Zakladateľky tvrdia, že ak chceme v oblasti podnikania rovnováhu, musia sa ženy stať väčšou súčasťou aj investovania. Lumus Investment Collective okrem finančných injekcií plánuje poskytovať aj vzdelávanie a poradenstvo pri rozbiehaní startupov.

Prvou investíciou bola rumunská vzdelávacia platforma pre vzdialené tímy Houston, do ktorej investovali 200-tisíc eur. Financie použijú na expanziu na americký trh a rozširovanie klientov, medzi ktorých patria korporácie zamerané na inovácie.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?