5. mája 2021

Anjelský investičný klub Lumus Investment Collective, ktorý takmer pred rokom založili štyri mladé Slovenky, si na konto pripísal svoju prvú investíciu. Ide o rumunskú vzdelávaciu platformu pre vzdialené tímy Houston. Financie použijú na expanziu na americký trh a rozširovanie klientov, medzi ktorých patria už v súčasnosti korporácie zamerané na inovácie. Prečo sa rozhodli investovať práve do tejto platformy?

Projekt, ktorý pred necelým rokom založili Lucia Cerchlanová, Vladimíra Činčurová, Terézia Jacová a Zuzana Zamborská, prilákal už viac ako 150 aktívnych „angel investoriek“. Jeho cieľom je podporiť a dostať viac žien do kapitalizačných tabuliek spoločností či startupov. Čísla sú v tomto segmente totiž alarmujúce — vo VC fondoch je v Európe totiž len desať percent žien.

Zakladateľky tvrdia, že ak chceme v oblasti podnikania rovnováhu, musia sa ženy stať väčšou súčasťou aj investovania. Lumus Investment Collective okrem finančných injekcií plánuje poskytovať aj vzdelávanie a poradenstvo pri rozbiehaní startupov. 

Peniaze vs. know-how

Aj to bol jeden z dôvodov, prečo Robert Blaga, výkonný riaditeľ Houstonu, privítal investíciu od 10 anjelských investoriek. „Spoločnosť Lumus poskytla viac ako investíciu, poskytla cenný prehľad, know-how a sieť s odbornými znalosťami z viacerých odvetví. Ich sieť je mimoriadne rôznorodá a ich odborné znalosti pokrývajú mnoho odvetví a krajín, o ktorých si myslím, že nám pomôžu v podnikaní do budúcnosti,“ vysvetlil po uzatvorení investičného kola. 

Prvé stretnutia kolektívu Lumus sa niesli v priateľskom a neformálnom duchu. Foto: Archív Lumus

Finančné prostriedky v celkovej výške 200-tisíc eur použijú na získanie ďalších talentov a položenie základov expanzie na americký trh. Avšak už počas prvých mesiacov fungovania získal Houston prvých klientov v Nemecku, Belgicku, Írsku, Španielsku, Singapure, Malajzii, Hongkongu a Spojených arabských emirátoch.

Reklama

Platformu určenú pre vzdialené tímy a založenú na algoritme, ktorý meria, ako sa mení správanie zamestnancov, keď získajú nové vedomosti, testovali korporácie ako Deloitte, Continental Automotive, Pfizer, Microsoft, Salesforce alebo Sony. V súčasnosti tak evidujú celkový medzimesačný rast na úrovni 56 percent. 

Rozvoj regiónu aj vzdelávanie

Vášeň, s ktorou Robert hovoril o online vzdelávacom priestore, sme si nemohli nevšimnúť. Dychtivo vysvetľoval dve hlavné chyby v online vzdelávaní: nízka miera ukončenia a účinnosť.  Zanietenie nás sprevádzal úvahami o možných riešeniach,“ opisuje Cerchlanová dôvody, prečo sa rozhodli pre investovanie práve do tejto platformy. 

Kolektív viedol počas pandémie diskusie online. Foto: Lumus

Okrem toho chystá kolektív Lumus ďalšie investičné aktivity v regióne a rozvíja anjelskú investičnú akadémiu pre ženy, ktoré chcú začať alebo rozšíriť vedomosti v počiatočných fázach investovania, a tiež pracuje na rozvoji online komunitných akcií pre členky klubu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?